Imovina.
Imovinu definiraju sva sredstva koja posjeduje poduzetnik s ciljem ostvarivanja gospodarske odnosno ekonomske djelatnosti.
Sredstva, tj. resursi u vlasništvu pravnih i fizičkih osoba javljaju se u različitim oblicima. Tako, na primjer, poduzetnik može raspolagati osobnim vozilom koje mu služi za obavljanje njegove osnovne djelatnosti, može imati pravo na proizvodnju i prodaju određenog proizvoda, te može raspolagati većim ili manjim količinama novčanih sredstava koja mu služe za plaćanje svih troškova u poslovanju.
Imovina je ukupna vrijednost sredstava kojom poduzetnik raspolaže u obavljanju svojeg poslovanja. (Prema: Meigs, R. F., Meigs, W. B. (1999.), Računovodstvo: Temelj poslovnog odlučivanja, 9. izdanje, Zagreb: MATE, str. 16)
Najpoznatiji su oblici imovine koji se javljaju u poslovanju materijalna imovina (npr. osobno vozilo), prava (npr. na proizvodnju i prodaju određenih proizvoda) i novac (npr. kunska novčana sredstva za plaćanje troškova poslovanja).
Imovina koja je u vlasništvu poduzetnika predstavlja rezultat njegovih poslovnih događaja iz prošlosti, ali isto tako predstavlja i sve resurse pomoću kojih se očekuje nastanak ekonomskih koristi u njegovu budućem poslovanju.
Da bi se nešto priznalo imovinom, mora biti u vlasništvu ili pod kontrolom poduzetnika, mora imati vrijednost za njega, te mora biti nabavljeno uz određenu cijenu koja se može izmjeriti.
Postoji nekoliko različitih kriterija za podjelu imovine, a mi ćemo ovdje izdvojiti dva najvažnija kriterija koji će nam trebati u daljnjim razmatranjima.
S obzirom na vijek upotrebe, imovina može biti:
a) dugotrajna
b) kratkotrajna
S obzirom na pojavne oblike, imovina može biti:
a) nematerijalna
b) materijalna