Bir Girişimci Adayının Devlet Destekleri ile İmtihanı…
Begüm Öztan
8920

Merhaba,

Oldukça açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş lakin benim mevcut teşvik sisteminden anladığım atıl iş gücünü değerlendirme üzerine tasarlanmış ve “küçük esnaf”, “üretim atölyesi” daha ön plana çıkarılmış. Üyelik bazlı online çorap satışı gerçekleştirecek girişimcinin yine sizin gibi bir geçmişten gelen ve nispeten gelir düzeyi daha yüksek kişilere hitap eden bir iş olacağını düşünüyorum. Teşviğin ön plana çıkardığı nokta ise zihin işçiliğinden ziyade el işçiliği gibi geliyor.

Örnek vermek gerekirse ben çoraplarımı eşimle beraber belirli bir markadan yılda bir kere gayet yüksek bir fiyata alıyorum. O marka bağlılığının başlıca sebebi çorapların rahat, sağlıklı olmaları ve uzun süre dayanmaları. Çoraba ödediğimiz o tutarı duyan annelerimizin tepkisi ise bir çoraba o kadar para verilirmi şeklinde oluyor. Kuşak farkı olsa gerek. Bu kuşak farkı hem yeni ve daha ortaya çıkarılmamış bir pazar da olabilir (bu durum için) ya da zamanı daha gelmemiş bir deneme de olabilir. Takdir zamanın.

Silikon vadisi konusuna gelince; çok haklısınız. Gönül ister katma değer yaratımı çok daha yüksek sektörler teşvik edilsin ama orta gelir darboğazı bu ülkede aşılmasığı sürece bizim “imalat atölyesi – çok işgücü” mantığı yıkılmaz bir kale.

Selam ve sevgilerimle,

Orçun

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Orçun Başlak’s story.