Kendini Tanımak Üzerine

Hangi “kendi”ni tanımaktan söz ediyoruz? Kendini tanımak kavramını detaylandırmak için bunu parçalara bölmemiz gerekir. Bana ait bir beden, sahip olduğum düşünceler, hissettiğim duygular, davranışlarımı etrafında şekillendirdiğim tutumlar ve gerçekleştirdiğim eylemler birleştiğinde “Ben”i oluşturur. Bu “Ben” ise sahip olduğumuz isim ve soyisim ile temsil edilir.

Sahip olduklarımız ve hayatın getirdikleri bize asla yetmez. Türkiye ölçeğinde zenginsek, Amerika ölçeğinde zengin olmayı düşleriz. İlk önce bir aracımız olmasını, daha sonra lüks bir aracımız olmasını, sonra daha lüks bir aracımız olmasını hayal ederiz. Marka bir çanta satın almayı, daha sonra kaliteli bir marka çanta satın almayı, sonra dünya çapında lüks bir marka çanta satın almayı isteriz. Firmaların ürünlerinin yanında ünlü oyuncuları, sanatçıları, futbolcuları göstererek ürünlerine bu kişilerin sahip oldukları nitelikleri katmaya çalışmaları gibi, biz de sürekli adımızın yanına sahip olduğumuz markaları getirerek kendimizi “kıymetli” hale getirmeye çalışırız. Hayatın getirdikleri bize asla yetmediği için sürekli tatminsiz, sürekli aceleci, sürekli koşuşturma içinde yaşarız.

Kendini tanıma yolculuğuna başladığımızda, başta saydığımız beş unsura dair daha geniş bir farkındalık kazanmak mümkündür. Bu yolculuk sırasında gerçek hedeflerimizi keşfedebiliriz. Neyi yapıp neyi yapamayacağımızı birinci elden öğrenebiliriz. “Elalem ne der?” kaygısıyla veya sadece “başkaları da yapıyor” diye kovalamaya çalıştığımız arzuları yavaş yavaş bir kenara koyabiliriz. Böylece kendi hayat yolumuzu kendi kararımızla çizmek mümkün hale gelir. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisindeki son basamak olan “Kendini Gerçekleştirme” kavramı da bir açıdan bunu ifade eder.

Tek gerçek yolculuk, insanın kendi içine doğru yaptığı yolculuktur.

Mustafa Orhan Gökpınar

Bluesophos Bireysel Bilgelik

www.bluesophos.com