פסיכולוגיה וירטואלית עם מוטי משיח

האינטרנט והטלפונים החכמים מאפשרים לייעל ולקצר תהליכים. לא אחת הם מייתרים את הצורך לשהות פיזית באותו מקום כדי לקיים תקשורת, כדי לבנות קשר, כדי לשוחח. הטכנולוגיה לא רק מקצרת תהליכים- לא אחת היא מבטלת ומייתרת אותם. עם זאת, יש צרכים אנושיים בסיסיים, אשר גם אם יש להם חלופה, אין להם תחליף. דבר לא יוכל להחליף את הקשר הבלתי אמצעי הנוצר במפגש פנים אל פנים, כאשר ניתן לחוש את האווירה, לייצר ולשלוח שדרים, לרבות ואולי בעיקר בלתי מילוליים. דבר לא יוכל להחליף גם את חשיבותן ואת משמעותן של שתיקות בשיחה, המהוות פסק זמן איכות לחשוב, לתכנן, להרגיש.

ניתן לקיים כיום טיפול פסיכולוגי ב”שלט רחוק”, כפי שניתן לקיין שיחות בין- אישיות בסקייפ ואף שיחות ועידות בהשתתפות אנשים רבים. יש פתרון טכני לאי האפשרות לשהות יחדיו במקום אחד בשל סיבות שונות, אבל האם ניתן למצות ולהפיק את מלוא התועלת מטיפול פסיכולוגי המתבצע באמצעות אמצעים טכנולוגיים, חדישים ומשוכללים ככל שיהיו? האם יש תחליף נאות לשיחה בין שני אנשים, מטפל ומטופל, היושבים במרחק קטן זה מזה בחדר הטיפולים? האם ניתן ליצור ולקיים אינטימיות בחדר כאשר בן השיח אינו נוכח בו אלא ניבט מבעד למסך?

פורומים ובלוגים שונים, צ’טים ומסרונים מאפשרים לקיים שיג ושיח אינטראקטיבי בין אנשי מקצוע למטופלים. יש פורומים שונים בתחום הפסיכולוגיה, אשר מנהלים אותם פסיכולוגים מקצועיים. הם נגישים וזמינים ומשיבים על שאלות בתוך פרק זמן קצר. בהעדר יכולת- טכנית או כלכלית- של אנשים לממן סדרת טיפולים העדפת המתכונת הזו, גם אם כברירת מחדל, נותנת מענה חלקי, סביר בהחלט, לרצון ובעיקר לצורך לקבל מענה ותשובות לשאלות.

באופן פראדוכסלי דווקא אי היכרות אישית עם הפסיכולוג או הפסיכולוגית שמנהלים את הפורום מאפשרת לאנשים שונים להיחשף ולהיפתח ולשתף אותם בבעיה שמציקה להם.

עיניכם הקוראות עדות- יש יתרונות וחסרונות לטכנולוגיה ההולכת ומשתכללת המאפשרת הדמיית מציאות גם בתוך המסך הקטן, ההולך וקטן. אין ספק כי גם מי שמוצאים טעם לפגם בבחירת החלופה הווירטואלית כמסגרת טיפולית יודו, כמשוער, ביתרונות שיש בה, ודאי אם וכאשר מטופל שרוי במצוקה וחש צורך עז לפנות אל המטפל שלו לזכות בקשב שלו ולקבל תמיכה, מענה, ואולי גם פתרון נקודתי מעשי ואפקטיבי שיקל עליו.

בדיון על אודות תועלתו של העידן הווירטואלי מזה ונזקיו מזה, אין ספק כי טיפול פסיכולוגי עשוי להיות בבחינת “טסט קייס” מעניין לבחינתם.

הפוסט נכתב לאחר התנסות בטיפול אינטרנטי עם ד”ר מוטי משיח. כפי שציינתי במהלך הפוסט, יש לכך יתרונות וחסרונות. ד”ר משיח הוא אדם מדהים והוא עשה ככל שביכולתו לעזור לי אך עבורי אין תחליף לטיפול אישי פנים מול פנים. מוטי משיח אני באה לבקר שוב בקרוב!