Japonya’ya Atom Bombası Atılmamış Olabilir Mi?
Murat Soydan
20510

Öncelikle söylemeliyim ki çok büyük işsizlik yaptığımın farkındayım. Yalnızca sunduğunuz iddaların büyük kısmının doğru olduğunu söylemek zorundayım. Sizin iddalarınıza cevap vermek de malesef ki biraz uzun. İlk olarak şunu söylemeliyim ki karşılaştırdığınız NAPALM bombası ile Atom bombası aynı şekilde çalışır. Yani aslında siz atom bombasının atıldığını kanıtlarıyla sunmuş oldunuz. Açıklama kısmına gelicek olursak; atom bombası kimyasal tepkime sonucu ortaya büyük ısı çıkmasıyla patlama etkisi yapar. Yani kimyasal tepkimeyi kontrol etmezsek ortaya çok büyük bir ısı çıkar. Bunun sonucu havada oksijen olduğundan yanmadır. İnsanlar yanar.

(Not:

Aslında ısı her zaman ışık yayar(tam tersi daha doğru). Termal kameralar, mikrodalga fırınlar bu prensiple çalışır. Güneşten aldığımız ısı aslında kızılötesi ışınlardır. )

Atom bombasının ortaya çıkardığı ısının dışında gamma ışınları vardır. Bunlarda insanlara geldiğinde radyasyon zehirlenmesi gibi sonuçları vardır. Yalnız bu olayda insanlar radyasyon sebebi ile değil yanma sonucu öldüğünü söylebiliriz. Çünkü ortaya çıkan ısı öyle büyük ki ölenler radyasyon zehirlenmesini hissedemeden öldü.

NAPALM bombasına gelicek olursak o da atom bombası gibi bir prensiple çalışır aralarındaki tek fark gamma ışınları ve atom bombasının açığa çıkardığı ısının NAPALM bombasından çok çok daha fazla olmasıdır. NAPALM bombası tıpkı atom bombası gibi kimyasal tepkime ile başlar sonucunda büyük miktarda ısı açığa çıkarır. Gama ışınları çıkarmaz. Bunun sonucunda tıpkı atom bombasında olduğu gibi insanlar yanar.

Bu bilgiler eşliğinden mümkün olduğunca iddalarınıza cevap vereceğim.

İDDAA 1: Sıfır noktası,yıkılmayan binalar,bıraktığı iz,sokakların temizliği

Atom bombası atıldığında tıpkı NAPALM bombasında olduğu gibi binalar yanar. Bu yüzden adeta kentsel dönüşümdeki yıkımlar gibi binalar yıkılır. Sokaklara taşmaz trafik açık olur.

İDDAA 2: Sav : toprak nerden geldi, bank of japan hiçbir hasar almadı.

Toprak bir yerden gelmedi çünkü toprağı havaya kaldırıcak bişey yok. Toprak dediğiniz şey duman. Yanma durumlarında olan duman gibi. Mangal yaparken yakmak için kullandıklarınız değil duman havada oluyor. Tabiki burdaki duman çok daha yoğun. Üşenmeden baktım bank of japan ın 3. Katı yanmış ve 1. Ve 2. Katında pek fazla hasar yok. Günümüzde müze gibi kullanılmakta.

İDDAA 3: “Soldaki baraka ev nasıl ayakta kaldı. İlaveten yürüyen insanlara dikkat edin, daha patlamanın enkazları dahi kalkmamışken insanlar gündelik hayatına devam ediyor, bir radyasyon korkusu yok. Bahsedildiği gibi bölgeye boşaltma uygulanmamış.”

Galiba fushikima ile karıştırdınız bu boşaltılmayı gerektiricek bir durum yok. Sebebi radyasyonun etkilerinin patlamadan sonra olmaması. Gece nasıl güneş ışınları gelmeyi kesiyorsa patlama sonrası gamma ışınları gelmeyi kesiyor.

İDDAA 4: “Eğer çok güçlü bir bombanın merkezi bir noktadan dört yana yayılan etkisi bu binaları yıktıysa sokaklar nasıl bu kadar temiz kaldı? Binalar söylendiği gibi merkezi bir noktadan yayılan etki ile değil, oldukları yerde yıkılmış görüntüsünde. Bu yıkım bir taraftan gelen basınçla yıkılmaktan çok yanarak oldukları yere yıkılmış evlere benziyor.”

Aynen dediğiniz gibi çoğu ev yanarak yıkıldı basınçla değil. Basınç diye bahsettiğiniz şey blast wave dir. Bunun oluşmasının sebebi havadaki ani ve düzensiz sıcaklık değişimidir.

İDDAA 5 : “Sebebi basit: O dönemde Hiroşima ve Nagazaki’deki binalar çoğunlukla ince tahtadandı. Bununla ilgili görselleri yazının ilerisinde paylaşacağım. Bu binalar ise ki çoğunlukla devlet kurumları, taştan oldukları için az hasar görmüşler. Bazılarında yanmış olduklarının izleri mevcut. Tokyo’daki Napalm Bombardımanında da bu görüntüler ortaya çıktı. Dayanıksız evler yanarken dayanıklı evler eğer direk üzerilerine bomba düşmediyse neredeyse hasar dahi görmedi.”

NAPALM Bombasıyla atom bombasının arasındaki fark gamma ışınları gibi ışınları ve çok daha fazla ısı açığa çıkmasıdır. Bu cümlenizde radyasyonla ilgili bir ifade yok ve ısı şiddetiyle ilgili de bir bilgi yok. O yüzden bu bilginizden NAPALM bombası mı Atom bombası mı anlaşılıcak bişey yok.

İDDAA 6: “Videonun burasında “binanın eğikliğini görüyorsunuz, patlama dalgasının gücünü gösteriyor” diyor. Yani “merkezi bir noktadan güçlü şekilde dört yöne patlama” tezini yineliyor. Öyleyse yeniden hatırlatalım sokaklar nasıl temizdi? Atom bombası atılmış bölgeye belediye girip temizlik mi yaptı?”

Öyleyse yeniden hatırlatalım NAPALM bombasıyla atom bombası aynıdır. Merkezi yönden kasıt patlama çember olucak şekilde yayılır. Bu çemberinde bir merkezi vardır. Kasdetilen bu.

İDDA7: “Video iddiasını sürdürüyor. Buradaki asker de patlama etkisinin yönünü gösteriyor. Bina o yöne doğru çökmüş, doğru, ancak çok muhtemel yangından dolayı yaşanmış bir çöküntü bu. Eğer bahsettiği kuvvet olsaydı çevresindeki binalar, örneğin Bank of Japan ayakta kalamazdı ayrıca çok kuvvetli hasar görmüş bir sıfır noktası mevcut olurdu fakat yok.”

Yangından dolayı yaşanmış bir çöküntü demeniz atom bombası olmadığını kanıtlamaz, bir argüman olarak sunulamaz. Bazı binaların ayakta kalmasının nedeni patlama dalgasının binanın geçtiği yerden ne kadar hızla ne ısıyla geçtiğiyle alakalıdır.

İDDAA 8: “Ancak ekip esas kanıtlayacak şeyleri, merkezi noktayı veya giderek artan hasar görüntüsünü sunamıyor. Hasar yer yer azalıyor ve artıyor. Bu da merkezi büyük bir patlamanın değil tüm şehre yönelik bir bombardımanın olduğu şüphesine sokuyor.”

Şüpheye sokması normal. Çünkü bilginiz yanlış. Kimse patlamanın giderek artacağını söylemiyor. Eğer öyle olsaydı atılan bomba tüm dünyaya yayılırdı.

İDDAA 9: “Videonun burasında “Amazingly the bridge did not suffer too badly in Hiroshima” diyor. “Şaşırtıcı olarak Hiroşima’daki köprü fazla etkilenmedi”. Oh, it is really amazing sir.”

Evet bu da doğru. Fazla etkilenmedi. Üzerinde atom gölgeleri vardı. Bazı ayaklarında deformasyonlar var. Bu atom bombası olmayacağına bir kanıt değil.

İDDAA 10: “Yollar köprü ve evlere göre daha iyi durumdaydı, patlamadan kısa süre sonra trafik normal akışına döndü” diyor. Videoda da zaten gezinen insanları görüyoruz. Radyasyon nerede? Hani yıllarca girilemiyordu o bölgeye? Bitki bile yetişmiyordu? Girenin çocukları mutant oluyordu?

Bu iddaa ise sizin yanlış bilginizin doğru kabul edilip açıklanmasıyla alakalı. Patlamadan sonra bilim insanları araştırmalar yaptılar hem de günlük kıyafetleriyle. Girenin çocukları mutant olsaydı şuan orda araştırma yapanların çocukları mutant olurdu. Farkındaysanız bu iddaanızda belgeselde bahsedilen bir bilgiden yola çıkmadınız. Yanlış bilginizle yolla çıktınız.

İDDAA 11: “Ek olarak tekrar söyleyeyim eğer bir merkezi patlama ile yıkılma olsaydı yolların enkaz dolması gerekiyordu. Videonun burasında da yolların ter temiz olduğunu görüyoruz.”

Aynı şeyleri tekrar tekrar söylüyorsunuz.

İDDAA 12: “Görgü tanığı diye buldukları Japon değil. Beyaz bir Amerikalı ya da Avrupalıya benziyor. Hadi İngilizce bilen aradılar deyip bir şey demeyelim:)”

Savaş olduğunu unuttunuz heralde. O sırada ölenler arasında birçok Amerikan askeri (esiri) var. Bu da onlardan biri olabilir.

İDDAA 13: “Şimdi yıkımdan sonra Hiroşima’ya bakalım. Yalnızca taş binalar fazla hasar almadan kalmış, geri kalan tahta yapılar ise oldukları yere çökmüş. Bunların bir yukarıda videoda ispatlamaya çalıştıkları gibi bir yandan aldıkları basınçla değil yanarak oldukları yere yıkıldıkları açık.

Evet işte bu da atom bombası olduğunun kanıtlarından bir tanesi.

İDDAA 14: “Fotoğraflarda gördüğümüz bir ayrıntı da hiç de söylendiği gibi “radyoaktif bölgeden dolayı insanlar giremedi” mevzusunun yaşanmadığı. Yıkımın hemen ardından, daha dumanlar çıkan fotoğraflarda bile bölgede insanlar mevcut.”

Söylendiği gibi yerine duyulduğu gibi demeniz daha doğru. Siz öyle duydunuz ama size öyle bişey söylenmedi.

Son olarak atom bombasının etkilerinin herhangi bir nükleer facia ile ilgisi yoktur. Patlama sırasında gamma ışını sebebiyle elinizdeki kemikleri görebilirsiniz. Fakat ölüm sebebi radyasyon değil çok büyük miktardaki ısıdır. Tıpkı NAPALM bombasına maruz kalan insanların ölmesi gibi.

Ayrıca atom bombası ile bombalayan uçaktan hiç bahsetmemişsiniz. NAPALM bombası atılan uçaktan da. İkisi arasındaki farkı da ben söyleyeyim. NAPALM bombasını atan uçak blast wave den etkilenmez. Atom bombasının atan uçak blast wave den etkilenir. Hiroşima ve nagazaki ye atılan bombalarda uçaklar iki kez patlama etkisiyle sallanmıştır.

Yazı çok uzun olduğu için belki atladığım, gözden kaçırdığım, yanıldığım, tam açıklayamadığım noktalar olabilir. Şimdiden kusura bakmayın.

Like what you read? Give Otobüs Kapısı a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.