Kol kas — “ne” lietuviškiems naujienų portalams

Google Chrome įskiepis leidžia pakeisti trijų didžiausių Lietuvos portalų antraštes.

Įdomiausia pastarųjų dienų naujiena Lietuvos žiniasklaidos padangėje yra naujausias Google Chrome naršyklės įskiepis siulykantraste.lt. Google Chrome vartotojai įsidiegę šia programėlę gali redaguoti delfi.lt, 15min.lt ir lrytas.lt portalų straipsnių antraštes, o pakeitimai matomi visiems šio įskiepio vartotojams.

Šis nedidelis naršyklės įskiepis vargu ar pakeis sėkmingai bunkantį Lietuvos žiniasklaidos peizažą, tačiau vien tai, kad kažkam trūko kantrybė dėl clickbait’ais vadinamų neva intriguojančių antraščių, jau šį tą reiškia.

Kriminalai ir žvaigždutės

Judėjimas link miglotų ir nieko apie straipsnio turinį nepasakančių antraščių mane pamažu atpratino nuo įpročio reguliariai aplankyti didžiuosius Lietuvos internetinės žiniasklaidos grantų tinklapius. Vis rečiau savo naršyklėje vedu tiek delfi.lt, tiek 15min.lt adresus ir kas kart ekrane išvydęs tą antraščių pasiutpolkę iš naujo nusiviliu lietuviška žiniasklaida. lrytas.lt turinį nepakaltinamu laikau jau gerokai ilgiau. Viso to priežastis nėra tik neva intriguojančios antraštės. Tarp pastarųjų tinklapių svarbiausių naujienų per dažnai atsiduria ir garbės žiniasklaidos priemonėms nedarantys vulgaraus turino foto albumai apie vietinės reikšmės pramogų pasaulio žvaigždutes, ir kraupokos, tačiau ne itin reikšmingos, kriminalinės naujienos.

Alternatyvos lietuviškai žiniasklaidai

Mano sprendimas nebenaršyti naujienų portaluose tikrai nepakeis lietuviškos žiniasklaidos, tačiau tai nė kiek neatitrauks manęs nuo svarbiausių šalies ir pasaulio naujienų. Apie pasaulio įvykius visada galima sužinoti iš businessinsider.com (kurio antraštės pagardinamos tais pačiais Lietuvai jau įprastais clickbait’ais, tačiau turinys yra kartu lengvas bei įdomus), The New York Times, The Economist, BBC ar The Washington Post. Jeigu jau skaitai šį mano rašinį - esi ir Facebook vartotojas, o būdamas šio socialinio tinklo dalimi, lietuviškų naujienų - nepraleisi.

Visiems rekomenduoju į savo srautą įtraukti 15min.lt žurnalistus: Paulių Gritėną, Dovydą Pancerovą, Skirmantą Malinauską, Šarūną Černiauską, gynybos analitiką (ne, ne tą apžvalgininką konfederatkėm papuoštais akiniais nuo saulės) Aleksandrą Matonį, politologą Mažvydą Jastramskį. Žurnalistai Andrius Tapinas, Edmundas Jakilaitis, Romas Sadauskas-Kvietkevičius ir Vilma Matusevičiūtė Danauskienė, delfi.lt redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, Rimvydas Valatka ir dar daug kitų Lietuvos žiniasklaidos atstovų Jums gali padėti socialiniuose tinkluose susikurti savo personalizuotą naujienų srautą. Per juos, šalies naujienas gausite ir su humoro doze, ir su išsamiais bei daug ką paaiškinančiais komentarais. Rekomenduoju sekti ir Lietuvos politikų Facebook’o paskyras. Tačiau tarp jų reiktų rinktis tuos, kurie patys įsijungia į diskusijas su sekėjais.

Žiniasklaida be ateities = šalis be perspektyvų

Liūdniausia, kad lietuviška žiniasklaida virsdama bevertės informacijos ir gandų skleidimo platforma, gali pradėti masiškai atstuminėti savo vartotojus. Mano nuomone, tas procesas prasidėjo dar bandymais į naujienų portalus įkomponuoti kuo daugiau labiau pastebimų reklaminių skydelių, kurie ilgainiui pradėjo erzinti skaitytojus ir pastūmėjo link plataus reklamas blokuojančio “AdBlock” įskiepio vartojimo. “Intriguojančių” antrašių fenomenas — antrasis etapas. Ir nors interneto portalų vadovai pateisina tiek įkyrias reklamas, tiek neinformatyvias ir erzinančias antraštes — tokiais sprendimais nepatenkintų skaitytojų ratas tik plečiasi.

Toks kelias gali vesti prie gan liūdno scenarijaus — žiniasklaidos įtakos visuomenėje ir politikoje mažėjimo. Nepaisant visų trūkumų — stipri ir nepriklausoma žurnalistų bendruomenė yra būtina normaliam valstybės funkcionavimui. Stiprios ir autoritetingos žiniasklaidos priemonės yra reikalingos sukurti užnugarį žurnalistams, kurie imasi tirti piktnaudžiavimo valdžia atvejus ir mesti iššūkius aukščiausiems valstybės pareigūnams.

Nepaisant itin svarbios misijos, dabar žiniasklaida yra priskiriama prie institucijų, kuriomis visuomenė pastitiki mažiausiai. Tikėkimės, kad ši tendencija pasikeis. Mano Facebook’o sraute per pastarąjį mėnesį galėjote pamatyi vos du straipsnius iš didžiausių lietuviškų naujienų portalų (abu jie buvo iš 15min.lt, vieno jų autorius - rašinyje aukščiau paminėtas - Skirmantas Malinauskas).

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.