Канони церковні святих апостолів.

Радійте сини і доньки в ім’я Господа Ісуса Христа.

Іван і Матвій і Петро і Андрій і Филип і Симон і Яків і Натанаїл і Тома і Кифа і Вартоломій і Юда Яковів.

І. На веління Господа нашого Ісуса Христа Спасителя зібрались ми, як і Він раніше велів нам: «Ви маєте розподілити єпархії за жеребом, порахувати кількість місць, достоїнства єпископів, місця пресвітерів, служіння дияконів, розважливість читців, непорочність вдовиць і все, що було б необхідним для влаштування церкви, щоб ці особи, знаючи небесний зразок, уникнули всякого відхилення знаючи що дадуть звіт у Великий День Суду за те що не дотримали». І Він наказав, щоб ми розповсюдили ці слова по всьому світу.

ІІ. Тому, згадавши ці слова, ми вирішили, для нагадування братам та настанови кожного, заповісти вам так як Господь відкрив по волі Божій через Духа Святого.

ІІІ. Іван сказав: мужі брати, знаючи що дамо звіт про доручене нам, не допустимо лицемірства один до одного, але якщо хтось думає протирічити корисному то нехай зустріне відсіч. Всі вирішили що першим має говорити Іван.

IV. Іван сказав: є два шляхи: один життя, інший –смерті і велика різниця між двома шляхами. Шлях життя такий. По-перше, полюби Бога, який створив тебе, всім серцем твоїм і прослав Відкупителя свого від смерті. Це перша заповідь. По-друге, полюби ближнього свого як самого себе. Це друга заповідь. На цих заповідях тримається весь закон і пророки.

V. Матвій сказав: всього того, що не бажаєш щоб сталось з тобою, не роби іншому. Петре брате відкрий учення цих слів.

VІ. Петро сказав: не вбивай, не перелюбствуй, не розпутничай, не розтлівай дітей, не кради, не чаклуй, не умертвляй дитину погубою і не вбивай народжену, не бажай нічого належного ближньому твоєму, не клянись, не лжесвідч, не сквернослов, не пам’ятай зла, не будь дводумним ні двослівним бо двослівність це пута смерті. Слово твоє нехай не буде порожнім чи брехливим. Не будь користолюбним, зажерливим, лицемірним, злобним і пихатим, не задумуй зло проти твого ближнього. Не май ненависті ні до кого, але одних викривай, інших милуй, за третій молись, а четвертих полюби більше своєї душі.

VII. Андрій сказав: дитя моє, уникай всього поганого і йому подібного. Не будь гнівливий, бо гнів веде до вбивства. Бо гнів це чоловічий демон. Не будь ревнивим, схильним до суперечок та люті бо від цього походять убивства.

VIII. Апостол Филип сказав: дитя моє не будь похітливим, бо це веде до блуду і вабить до себе людей. Адже похіть це жіночий демон, і вони гублять приймаючих їх; один за допомогою гніву, інший за допомогою насолоди. Шляхом же для злого духа є гріх душі. И коли він має вузький вхід в людину, то розширює його, штовхає його душу до всілякого гріха і не дозволяє, щоб людина побачила і розгляділа істину. Нехай ваш гнів буде помірним і ви приборкуйте і стримуйте його у вузьких межах, щоб він не привів вас до поганої справи. Бо гнів і нездорова насолода, довший час перебуваючи, по мірі посилення стають демонами, і коли людина потурає їм вони зростають в її душі, стають більшими, штовхають її на беззаконня, насміхаються над нею і насолоджуються згубою цієї людини.

ІХ. Симон сказав: дитя не будь лихослівним і не май безсоромного погляду, бо від цього виникає перелюб.

Х. Яків сказав: дитя моє, не будь птахогатателем, бо це веде до ідолосужіння. Не промовляй замовлянь, не вираховуй, на очищай, не бажай ні бачити ні чути цього. Бо від цього походить ідолослужіння.

XI. Натанаїл сказав: дитя, не будь брехуном бо брехня веде до злодійства. Не будь сріблолюбцем і марнославним, бо від усього цього походить злодійство. Дитя, на нарікай, бо нарікання веде до богохульства. Не будь впертим і злодумним, бо від усього цього походять богохульства. Будь лагідним, бо лагідні наслідують Царство Небесне. Будь довготерпеливим, милостивим, твори мир, будь чистий серцем від усякого зла, незлобивим, спокійним, добрим. Бережи слова, котрі почув і тремти перед ними. Не надимайся, не передавай душі своєї до гордих, але спілкуйся із праведними і смиренними. Труднощі, котрі з тобою трапляються сприймай як благо, знаючи що без Бога нічого не відбувається.

XII. Тома сказав: дитя, того хто проповідує тобі Слово Боже, стає для тебе призвідником життя і дає тобі у Господі печать, полюби як зіницю ока свого, згадуй його і вдень і вночі і шануй його як Господа. Бо там де звіщається господьство там присутній Господь. Щоденно шукай спілкування з ними і з рештою святих, щоб упокоїтись тобі у словах їх. Бо той хто приєднується до святих освятиться. Шануй його скільки зможеш працею своєю і ділами рук своїх. Бо якщо Господь через нього удостоїв тебе дару духовної поживи, пиття і вічного життя, то наскільки більше повинен ти приносити тлінну і тимчасову їжу. Бо «працівник гідний своєї нагороди» і ще «не закривай рота волові що молотить», а також: «хто насадивши виноград не їсть його плодів?»

ХІІІ. Кифа сказав: не створюй поділів, але мири ворогуючих, суди по-справедливості, не дивись на обличчя коли викриваєш когось у гріхах, бо перед Господом ні багатство не має ніякої сили, ні становище нічого не додає, ні краса не приносить користі, але перед Ним всі рівні. Під час молитви не сумнівайся сповниться чи ні. Не простягай руку щоб брати, але і не забирай коли треба дати. Якщо будеш мати від своїх рук, то віддай за відкуплення гріхів твоїх. Давай не вагаючись і даючи не ремствуй. Бо ти знаєш Хто є добрий Відплачувач нагороди. Не відвертайся від нужденного, але май все спільне із братом твоїм і не називай своїм. Бо якщо ви спільники у безсмертному то тим більше у тлінному.

XIV. Варфоломій сказав: ми просимо вас брати, поки ще є час, навіть якщо ви не маєте коло себе тих для кого ви трудитесь, не послабляйте ні в чому, якщо буде така можливість. Бо близький День Господній, коли все загине разом із лукавим, бо прийде Господь і відплата Його. Будьте самі собі законодавцями, радниками добрими, наставленими самим Богом. Збережи те що прийняв, нічого не додаючи і не зменшуючи.
 XV. Петро сказав: брати, щодо інший настанов, вас навчить Писання, а ми встановимо все так як нам було доручено.

Всі сказали: нехай говорить Петро.
 XVI. Петро сказав: якщо буде нестача чоловіків, я десь не набереться достатнього числа (не менше дванадцяти чоловіків) тих хто може вибирати єпископа, то нехай напишуть до найближчих церков, вже влаштованих, щоб звідти прийшло три вибраних чоловіки для випробовування гідного, чи користується він доброю славою серед язичників, чи бездоганний, чи убоголюбивий, чи цнотливий, чи не п’яниця, чи не блудник, чи не користолюбний, чи не злоріка, чи не упереджений і так далі. Добре якщо він не жонатий, але якщо ні то однієї жінки, освічений, вмілий до тлумачення Писання. Якщо він буде неграмотний, то нехай буде лагідним, наповниться любов’ю до всіх і, не будучи ні у чому викритим, нехай буле єпископом від більшості.

XVII. Іван сказав: новопоставлений єпископ, знаючи старанність та любов до Бога у своїх приближених, нехай поставить двох пресвітерів, яких він виявить достойними.

Всі заперечили що не двох а трьох. Бо 24 пресвітери, 12 праворуч і 12 ліворуч.

XVIIІ. Іван сказав: Добре що ви сказали, брати. Бо ті, що праворуч, прийнявши від архангелів чаші, приносять Владиці, а ті що ліворуч, слухають безліч ангелів. Отже, необхідно, щоб пресвітери проживали у світі достатньо часу, певним чином утримувались від сходження з жінками, були щедрі до братства, не дивились на обличчя людей, були співтаїнниками і співробітниками єпископа, разом із ним збирали народ, старанно служили пастирю.

Ті пресвітери, які праворуч нехай турбуються жертовником замість єпископів, щоб ті поважали їх і самі були поважані ними при будь-якій потребі. А пресвітери які ліворуч, нехай турбуються віруючим народом, щоб він зберігав спокій, і не було ніякого сум’яття, але передовсім, щоб він навчився всілякої покори. Якщо ж хтось із тих кому роблять зауваження відповість нахабно, то нехай ті, що служать жертовнику, зібравшись, за справедливим рішенням осудять його на те, чого він достойний, щоб і інші страх мали і ніколи не брали приклад з одного, ще більше поширившись як гангрена, і всі не стали б полоненими.

XIX. Яків сказав: чтець хай буде поставлений у першу чергу випробуваний, не говіркий, не п’яниця, не насмішник, благовидний, послушний, розсудливий, що першим приходить на зібрання Господні, покірний, що вміє говорити, який усвідомлює що займає місце євангелистів. Бо той що наповнює слух того, який не розуміє, буде вважатись записаним у Бога.

XX. Матвій сказав: нехай будуть поставлені диякони. Написано «трьома підтверджується всяке слово Господнє». Вони мають бути випробувані у всякому служінні, засвідчені всім віруючим народом, повинен мати одну жінку, виховувати дітей, бути цнотливим, лагідними, тихими, на ремствуючими, не двомовними, не гнівливими (бо гнів губить чоловіка розважливого), не упередженими до ближнього, не утискати бідного, не мати пристрасті до вина, бути скороспішними, добре заохочувати до діл що творяться у тайні, спонукати тих братів, які можуть протягнути руку допомоги і самим бути щедрими, товариськими, користуватись всілякою шаною, повагою і страхом у віруючого народу, старанно займатись тими, хто поступає безчинно, одних наставляючи, других виправляючи, третім забороняючи, четверних же, котрі нехтують, цілковито видаляючи, знаючи, що ті хто перечать і нехтують спротивились Христу.

XXІ. Кифа сказав: хай будуть поставлені три вдовиці. Дві перебувають в молитві про всіх, які знаходяться у спокусах і для откровення про те, в чому буде потреба. Одна ж, прислуговуючи тим котрі спокушаються у хворобах, має бути доброю служительницею, тверезою, яка оголошує пресвітерам те що належить, не користолюбна, що не має пристрасті до вина, щоб вона могла бути тверезою для нічних служб, і якщо якась захоче зробити іншу добру справу. Бо це добрий скарб Господній.

XXII. Андрій сказав: дияконів — виконувачами добрих справ, готових день і ніч ходити всюди, що не зневажають бідного і не упереджені до багатих, шанують пригніченого і не обділять із збору подаянь, спонукають тих, котрі можуть давати кошти на добрі справи, маючи перед собою слова Учителя нашого «ви бачили мене спраглого і не нагодували Мене». Бо ті що сумлінно і бездоганно послужили готують собі пастирське місце.

XXIIІ. Филип сказав: лаїк хай виконує приписи, що відносяться до лаїків, підкоряється тим що служать жертовнику. Кожен нехай на своєму місці догоджає Богу, не ворогуючи один з одним через те що встановлене, в якому званні кожен покликаний Богом. Один нехай не вторгається у поприще іншого, бо і ангели не роблять нічого крім того, що наказано їм.

XXIV. Андрій сказав: Добре брати, встановити служіння для жінок.

XXV. Петро сказав: ми зайшли вперед у своїх настановах. Детально викладемо те що відноситься до приношення Тіла і Крові.

XXVI. Іван сказав: Брати, ви забули, що Учитель, коли попросив хліб і чашу і благословив їх, кажучи «це ж Тіло Моє і Кров Моя», не дозволив жінкам бути разом із нами.

Марта сказала: це через Марію, бо Він побачив як вона посміхнулась.

Марія сказала: я зовсім не засміялась. Бо Він раніше говорив нам, коли повчав, що немічне спасеться завдяки сильному.

XXVII. Кифа сказав: але згадайте про деякий, що жінкам молитись не стоячи, але сидячи на землі.

XXVIІI. Яків сказав: отже яке інше ми можемо визначити служіння для жінок, якщо не старанно допомагати потребуючим?

XXIX. Филипп сказал: це брати про допомогу. Той що робить діла готує собі добрий скарб. Бо той, хто збирає собі багатство в Царстві буде вважатись робітником, написаним у Бога.

XXX. Петро сказав: Це брати, не як ті що мають владу над кимось з примусу, але як ті що мають веління від Господа. Ми просимо вас зберігати ці заповіді, нічого не відіймаючи і нічого не додаючи в Ім’я Господа нашого, Якому слава во віки вічні. Амінь.