Kullanıcının İlgisini Yakalamak

Bir insanla iletişim kurabilmek için onu anlayabilmek, anlayabilmek içinse; onun gibi düşünebilmek, olaylara onun bakış açısından bakabilmek ve onun gördüklerini sezebilmek gerekir. Parker’ın da dediği gibi,

“Tasarım bir keşfetme yolculuğudur.”

Bu yolculukta, kullanıcıyı anladığımız ölçüde ona iyi bir deneyim sunabiliriz. Bunun için,

KOLAY YUTULABİLİR OLMAK

“Her şey tasarlanmıştır. Çok az şey iyi tasarlanmıştır.” Brian Reed

İyi bir tasarım kolay yutulabilir ve hazmedilebilir olmalıdır, tıpkı bir hap gibi. İnsan beyninin bir sayfaya baktığında olayı kavraması için çok fazla enerji harcayıp sinir uçlarını yakmaması gerekir. Baktığı ekranın içeriğini anlayabilmesi için birinin açıklama yapmasına ihtiyaç duymamalıdır. Araştırmalara göre bir kullanıcı bir sayfaya yaklaşık 5 saniye ayırmaktadır. Burada sorgulanması gereken, kullanıcının “göz attığı” bu kısa zaman diliminde onu yakalayıp yakalayamadığınız.

Kullanıcıyla iletişimi kurabilmeniz ise tasarımın açık ve akılda kalıcı olması gerektiği ile ilgilidir. İnsanlar karar vermek için çoğu zaman yönlendirilmeye ihtiyaç duyar. Tasarımdaki hiyerarşi, metin boyutları, renk ve ikon kullanımı seçim yapmayı kolaylaştırır ve insanları doğrudan bulmak istediklerine götürür.

SAMİMİYET ve NETLİK

“Basit olan iyidir.” Jim Henson

İyi bir tasarım samimi olmalıdır. Örneğin bir ürünün açıklamasını yaparken ya da değerini anlatırken, amacını ve ne işe yaradığını net olarak ifade edebilmelisiniz. İnsanlar ne ile karşılacaklarını bilmek ister ve asla kandırılmak istemezler.

Bir ürünü tanıtırken size nasıl tanıtılmasını isterseniz kullanıcılara da o şekilde tanıtmayı seçin, bunun için de ne kadar samimi ve net olursanız o kadar çok başarılı olursunuz.

GÜVEN DUYMAK

İyi bir tasarım güvenilir olmalıdır. Kullanıcının bir işlem yapmasını beklediğinizde bunu neden yapması gerektiğini açıkça anlatmanız gerekir. Her bir adımda kullanıcının kafasında soru işaretlerine fırsat vermeyecek açıklamalar, kullanıcıyı kaybetmeden size güvenmesini sağlar. Bu yaklaşımla örneğin ödeme gerektiren işlemlerde kullanıcı neden ve ne için ödeme yaptığını daha iyi anlar.

Kuşku yok edildikçe deneyim ve bağlılık artar.

AŞİNA OLMAK

Uçuk kaçık, çığır açan farklı tasarımlar ilgi çeker ama kullanıcı bir aşinalık bekler. Size göre harika bir tasarımda, kullanım oranları beklediğiniz gibi değilse bir probleminiz var demektir.

Değişik platformların kendine ait prensipleri işte bu yüzden vardır. Her üretici, ürününün her platformda aynı görünmesini ve aynı deneyimi yaşatmasını ister fakat platformlara göre ince değişiklikler yapmak gerekebilir. Örneğin; iOS işletim sisteminde menü yapısı altta ve geri butonu sol üsttedir, kullanıcı buna alışmıştır ve Android işletim sistemindeki gibi üstte bir menü ya da sol altta bir geri ikonu istemez.

Kullanıcıya evindeymiş gibi hissettirmek, kullanım oranını artırır.

“İyi tasarım gözle görünür. Mükemmel tasarım şeffaftır.” Joe Sparano

Unutmayın, bir kullanıcıya ürününüzün bir ürün olduğunu unutturup sanki hayatının bir parçasıymış gibi hissettirmeye başladığınızda doğru yoldasınız demektir.