Kdo se v Německu zakoukal do Putina?

A proč?

Nejde to přehlédnout. Na demontracích protiislámského a dnes už také protiimigračního hnutí Pegida vlají kromě německých také ojediněle i vlajky Ruské federace a Doněcké republiky. Nedrží je Rusové, ale Němci. Demonstrují tím podporu ruskému prezidentovi a odpadlické republice. Jejich protestní shromáždění a průvody kromě toho přenáší živě ruská státní televize RT (dříve Russia Today) jako online stream.

Němečtí novináři to mají na jejich demonstracích mnohem těžší, protože jsou údajně prolhaní, a proto kromě nadávek dostanou občas také pohlavek nebo jednu za ucho. RT je naopak vítaným médiem, na čemž nic nemění skutečnost, že jejich reportér také dostal jednou přes držku. Pravděpodobně omylem.

V Kolíně nad Rýnem jsem na náměstí před hlavním nádražím zaslechl rozhovor. Mladý muž s oholenou hlavou schovanou pod pletenou čepicí mluvil o domobraně, které se teď po silvestrovských útocích domlouvají na sociálních sítích. Přistoupil jsem blíž, téma mě zajímalo.

On: Co chceš?!

Já: Zajímá mě, o čem si povídáte, protože…

On: Zmiz. Vypadáš jako někdo, kdo tady těm hajzlům rozdává chleba.

Já: Já žádné chleby nerozdávám, jsem novinář z Čes…

On: Vypadni! Hned!!

Pak se otočil a dál se bavil s týmem ruské stanice Rossija. Ostatně to byl také důvod, proč jsem se chtěl do rozhovoru zapojit. Myslel jsem si, že je ochotný mluvit s novináři. Patrně jen s některými.

Oslavné texty o Vladimírovi Vladimírovičovi publikuje také politicky nekorektní magazín Compact vedený Jürgenem Elsässerem, který se v politickém provozu držel nejprve u levé krajnice, nyní už ale několik let u té pravé.

Odkud se tedy bere tento obdiv a zalíbení? Napadají mě dva důvody.

Zaprvé platí, že nepřítel mého nepřítele je mým přítelem. Pravicové extremisty, radikály, odpůrce islámu a imigrace spojuje silný odpor proti tradičním parlamentním stranám, zejména proti vládě kancléřky Angely Merkelové, a proti hlavním mainstreamovým médiím. Jsou to tedy protisystémové síly, které v současných evropských konfliktech s Ruskem drží palce Moskvě.

Zadruhé, jejich obdiv k ruskému prezidentovi je hodně romantický. Putin vládne autokraticky, neváhá použít sílu, je rozhodný a důrazný. Podle jeho německých obdivovatelů by takovéto vůdčí kvality mohly vyřešit nejen migrační krizi, ale vůbec všechny problémy v Evropě. Jenomže takový typ politika se v západním a později sjednoceném Německu už dlouho k moci nedostal. V liberálně demokratické společnosti se tento styl vládnutí prostě nenosí. A někomu to přijde líto.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.