Ogłoszenie wyników rejestracji. Mail, post, a może… Tetris?!

Pod koniec lipca 2015 uczestnicy rejestracji na 6. Edycję Blog Forum Gdańsk otworzyli swoje skrzynki mailowe i zamiast zwykłej wiadomości znaleźli tam personalizowane animacje, które informowały ich o wynikach.

O Blog Forum Gdańsk

Blog Forum Gdańsk to największa w Polsce, interdyscyplinarna konferencja dla blogerów, podczas której grupa wybranych uczestników z całego kraju, a także zagraniczni goście mogą spotkać się, wziąć udział w wykładach, dyskusjach i warsztatach, a także wymienić się doświadczeniem, na rzecz tworzenia lepszej jakości materiałów. Każdej edycji towarzyszy hasło przewodnie określające jej tematykę — w 2015 roku brzmiało “Innowacje przez Inspiracje”.

Pomysł na wyniki

Animacja nawiązuje do nowej identyfikacji Blog Forum Gdańsk oraz kultowej gry Tetris, która od dnia premiery nieustannie gości na kolejnych platformach i doczekała się niezliczonej ilości odsłon. Na planszach pojawiają się więc granat i biel, geometryczne kształty, licznik punktów.

W klasycznej wersji gry przesuwające się w dół planszy klocki należy układać w linie, które znikając przeliczane są na punkty, ale na etapie projektowania pojawił się pomysł zbudowania z nich oficjalnego hashtagu konferencji, żeby jednoznacznie powiązać animację z imprezą.

Na ekranie pojawił się więc napis #BFGdańsk czekający na uzupełnienie ostatnimi elementami, które szybko zaczynają przesuwać się w dół w towarzystwie charakterystycznych, kojarzących się z grą dźwięków.

Dwie wersje

Ponieważ animacja miała trafić do wszystkich uczestników rejestracji, niezależnie od jej wyniku, przygotowano jej dwie wersje. W wersji A, zapraszającej do udziału, spadające klocki trafiają na właściwe miejsca, uzupełniając napis. W wersji B, skierowanej do osób, którym nie poszczęściło się w tym roku elementy spadają chaotycznie, szybko tworząc wieżę oznaczającą koniec gry.

Z myślą o bystrych obserwatorach w filmiku schowano też kilka dodatkowych smaczków. Jednym z nich jest licznik punktów pokazujący datę tegorocznej konferencji lub przypadkową liczbę, zależnie od wersji.

Dzięki technologii personalizacji wideo, każdą wysłaną do uczestników animację wieńczy plansza, która imiennie informuje „gracza” o wynikach rejestracji.

Reakcje

W dniu ogłoszenia wyników do uczestników rejestracji wysłano łącznie 600 personalizowanych wideo, a pierwsze efekty akcji były widoczne już przed południem.

Hashtag #BFGdansk w ciągu kilku godzin zdobył pierwsze miejsce w rankingu Twitter Trends, w sieci pojawiły się liczne komentarze zadowolonych i zaskoczonych formą odpowiedzi influencerów, a finalnie akcja osiągnęła niemal 70-tysięczny zasięg w mediach społecznościowych.

O animacji pisały nawet osoby, które nie miały szczęścia w tym roku, co pokazuje, że kreatywne eksperymentowanie z komunikatami nawet tak prozaicznymi jak wyniki rejestracji jest warte włożonego wysiłku i wyraźnie przekłada się na rozpoznawalność i odbiór nadawcy — w tym przypadku konferencji Blog Forum Gdańsk.

Animację podsumowującą akcję i zawierającą informacje o jej efektach można zobaczyć na Youtube.

Autorzy

Animacja dla uczestników rejestracji Blog Forum Gdańsk 2015, przygotowana na zlecenie Miasta Gdańsk, powstała dzięki współpracy agencji Projekt PR odpowiedzialnej za pomysł, scenariusz oraz koordynację projektu, agencji Engram, w której powstał projekt graficzny łączący identyfikację konferencji z charakterystyczną formą gry Tetris, studia Rezolution.pl, w którym plansze zostały animowane i udźwiękowione oraz firmie Vintom, która nadała każdej animacji osobisty charakter dzięki technologii personalizacji wideo.