İşten Ayrılmalar Artıyor: Çalışanlarınızı Elde Tutmak için Şirketinizin Sahip Olması Gereken 7 Strateji

2.25 milyondan fazla çalışan Ekim ayında işlerinden ayrıldı, bu 2010’dan beri görülen en yüksek sayı. Acaba sizin de elemanlarınız Johnny Paycheck’in ünlü şarkısını mı söyleyecek; “Take This Job and Shove It”?

Son yıllardaki düşük işten çıkış oranlarıyla, yöneticiler kendilerinde mevcut olan eksikliklerle baş edebildi. Ekonomi geliştikçe, Warren Buffet’ın yorumunda yer alan bilgeliği (farklı bir bağlamda) görüyoruz: “Kimin çıplak yüzdüğünü ancak gel-git bittiği zaman anlarsınız.” Hangi yöneticinizin çalışanlarınızı olumsuz etkilediğini ancak şirketiniz dışındaki iş imkanları arttığı zaman bilebilirsiniz.

İşte çalışanlarınızı elinizde tutmanızı sağlayacak 7 hayati strateji:

1. Çalışanlarınızı Elde Tutma Becerinizi Takip Edin.

Eğer ölçmezseniz, gelişmeyecektir. Hangi bölüm müdürünün işinde iyi olup hangisinin iyi olmadığını bilmiyorsanız, hangisinin rehberlik hizmetine ihtiyacı olduğunu da bilemezsiniz. Ve eğer sektörünüze göre nerede bulunduğunuzu da bilmiyorsanız muhtemelen en kötülerden birisiniz.

2. İlk Kademe Amirlerini Eğitin.

İnsan kaynakları uzmanı olduğumu iddia etmiyorum ama iyi amirler işten ayrılmayı önleme konusunda oldukça büyük bir öneme sahip. Bu konuda uzman olan Steve Miranda “Çalışanlar işlerini bırakmıyor. Yöneticilerini bırakıyorlar.” diyor. Bu aslında çok da abartılı olmayan bir söz. Listenin en başındaki uygulamalardan birini de çalışanlarla performansları ve beklentileriyle ilgili düzenli görüşmeler oluşturuyor.

3. En başta doğu olanı işe alın.

Pek çok işle ilgili mülakat iş adayı ile yönetici arasındaki uyumu belirlemekle alakalıdır. Daha çok adayların işteki becerileri üzerine odaklanın; böylece istihdam süresinin uzadığı daha iyi bir uyum yakalayacaksınız.

4. Çalışanlara daha yüksek maaşın, bilinirliğin ve sorumluluğun yolunu sunun.

Herkes CEO’luğa yükselemez ama her çalışan sahip olduğu becerilerini geliştirebilir. Bu becerileri ortaya çıkarmanın bir yolunu bulun ve çalışanlarınızı daha çok beceri kazanmaları konusunda teşvik edin. Bu yalnızca onların daha iyi bir çalışan olmasını değil, ayrıca başarı hissine sahip olmasını sağlar.

5. Çalışma koşullarında esnekliği arttırmanın yollarını arayın.

Çalışanlarınızın iş dışındaki sorumluluklarıyla kendi isteklerini bir arada bulundurmalarını sağlayabiliyor musunuz? Aşırı katı çalışma kuralları iyi çalışanları uzaklaştırabiliyor.

6. Strese neden olan etkenleri tespit edin

ve müdürleri çalışanları stresli durumlarla nasıl başa çıkabilecekleri konusunda eğitin.

7. Maaş dışında sunduğunuz fayda paketinizi yeniden gözden geçirin.

Bu ek faydaların tamamen arttırılması anlamına gelmiyor, ancak fayda paketiniz işten ayrılmaya en meyilli olan işçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olmalı. Çoğu zaman iş değiştirmeyi düşünen 30’lu yaşlarına gelmemiş üst düzey yöneticiler kendileri için neyin önemli olduğunu düşünürler.

Peki listede olmayan ne? Maaş. Bazen maaş konusunda ayarlamalar yapmanız gerekebilir, ancak şirketler genelde ödenecek olan ücretle ilgili çok zaman harcarken çalışanların işleriyle ilgili iyi ya da kötü düşünmesini etkileyen konular üzerinde pek düşünmezler.

Orijinal içerik için; http://www.forbes.com/sites/billconerly/2013/12/11/quits-are-up-7-employee-retention-strategies-your-company-must-have/


Bu ay (15 Ekim-15 Kasım) düzenli okuyucularımızdan birine hediye edeceğimiz “Ekiplerin Beş Temel Aksaklığı” kitabı hakkındaki içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Siz de içerik listemizde yer alarak düzenli içeriklerimizden haberdar olmak, hediye kitap listemizde yer almak için www.bit.ly/ProvernoListe linkini kullanabilirsiniz.

Proverno’yu LinkedIn, Facebook, Twitter, Google+ ve Instagram’dan da takip edebilirsiniz.