S digitálním zámkem za lepší město
V pražských ulicích můžete potkat nová Rekola s digitálním zámkem.🔒
Už od samého vzniku je pro Rekola důležitý veřejný prostor a jeho kvalita. Naším snem jsou města uzpůsobená pro zdravý život. Kolo je dopravní prostředek, který vám nejen zkrátí cestu, ale také rozproudí endorfiny. Kola ale nemůžou město narušovat a nemůžou překážet. Chceme se vyhnout zásahu do veřejného prostoru a smutným obrázkům rozbitých kol válejících se po ulicích.
„Je pro nás důležité, aby bylo možné kola zamykat ke stojanům, protože si myslíme, že by neměla zasahovat do veřejného prostoru. To ale současná řešení neumožňují. Rozhodli jsme se proto sami vyvinout technologii digitálního zámku,” říká Vítek Ježek, zakladatel Rekol.
Rychlejší výpůjčky a více času na kole
Díky digitálnímu zámku je odemykání a zamykání kola mnohem rychlejší. To celkově zrychlí výpůjčky a vy tak za stejný čas dojedete zase o kus dál.
A jak digitální zámek funguje? Je to jednoduché a zabere vám to jen pár vteřin! Pokud narazíte na kolo s digitálním zámkem, naskenujte QR kód. Aplikace vás požádá o přístup k Bluetooth, pomocí kterého se potom zámek automaticky odemkne. Pak už jen stačí umístit kovovou západku ze zadního kola na magnetický držák, aby se vám při jízdě nikde nemotala a můžete vyrazit. Po skončení jízdy kolo zase zamkněte ke stojanu nebo zábradlí, jak jste zvyklí.
Součástky od lokálních dodavatelů i z 3D tiskárny
Technologie digitálního zámku téměř zdvojnásobila počet komponent na celém kole.
„Původně bylo Rekolo složené ze 30–40 komponent. S digitálním zámkem je to až 80 součástek. Ty pro nás zajistilo asi 30, především lokálních dodavatelů. Součástí zámku jsou ale i komponenty, které jsme vytiskli na 3D tiskárně,” říká Tom Bartl, jeden z klíčových lidí, kteří stojí za vývojem digitálního zámku.
„Jednou z hlavních částí digitálního zámku je Bluetooth Low Energy modul, který komunikuje s uživatelem. Zámek vydrží dlouho v provozu a nemusí se často měnit. Taky sám pozná, jestli je správně zamknutý a v případně, že není, dokáže na to upozornit,” popisuje technologii Luba Fridrich, další z těch, bez kterých by zámek nemohl vzniknout.
„Největší výzvou pro nás bylo, aby všechny části zámku dobře fungovaly dohromady,” dodává Luba.
Chytrá řídící deska
Vývoj řídící desky a propojení zámku s mobilní aplikací pro Android má na svědomí Míra Čermák z manGowebu. „Soustředíme se hlavně na dlouhou výdrž, proto jsme použili efektivní napájecí obvod a mikroprocesor s nízkou spotřebou. Zapojení i desku plošných spojů jsme navrhli kompletně sami, včetně firmware,” vysvětluje Míra. Vlastní technologie má podle Míry i další benefity.
„Máme díky tomu nad vším kompletní kontrolu, což je důležité hlavně pro budoucí vývoj.”
Díky celému týmu Rekol, který se na vývoji digitálního zámku podílel, a vývojářům z manGowebu, kteří se starají o naše mobilní aplikace, si nové zámky můžete vyzkoušet i vy.