Kullanım Kılavuzu

Çalışma alanım size daha önce gönderilen Öğrenci Numarası ve Şifre ile giriş yaptıktan sonra karşılaştığınız ilk ana sayfadır. Bu sayfa her katılımcıya özel oluşturulmaktadır. İçerisinde yapacağınız değişiklikleri siz görebilir ve bu alanı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

İlk olarak karşınıza Ana sayfa gelmektedir. Ana sayfa içerisinde en üst sırada Günün Mesajı Bölümünü görürsünüz. Bu bölümde kayıtlı olduğunuz ders ya da derslerin sayfasında yapılan ders duyurularını görebilirsiniz.

ÖNEMLİ

2017–2018 eğitim döneminde yazılımımızda güncelleme yapıldı. Aşağıdaki maddeleri tekrar gözden geçirmenizi rica ediyoruz.

İstediğiniz derse katılmak ya da dersler arasında geçiş yapmak için Sağ menüde yer alan Dersler kısmına tıklayın ardından açılan iç sayfa içerisinde yer alan -geçiş yapmak istediğiniz- ders ismine tıklayın.

Dersler arasında kolay geçiş yapmak için sağ üst köşede yer alan Çalışma Alanlarım başlıklı yazıya tıklayın ardından açılır menüden geçiş yapmak istediğiniz ders ismine tıklayın.

Bu alanı kendinize göre özelleştirebilmeniz için Tercihler düğmesine tıklayarak gerekli özelleştirmelerinizi yapıp onaylamanız yeterli olacaktır.

Çalışma Alanım: Takvim

Bu kısım sağ üst köşede yer almaktadır ve bulunduğunuz ay içerisinde

gerçekleşecek etkinlik (Dersler, Sınavlar vd.) günlerini mavi renkte göstermektedir. Mavi renk ile gösterilen güne tıkladığınızda size o gün ile alâkalı özet bilgi sunmaktadır. Dilerseniz ok tuşları yardımı ile de dilediğiniz aylara göz atabilirsiniz.

Çalışma Alanım: Son Duyurular

Bu bölümde ise tercihinize göre yapılan son duyuruları görebilirsiniz.

Üyelik

Üyelik bölümü, sizin hangi derslere kayıt olduğunuz göstermektedir.

Tercihler

Şu anda uygulamasını yapmıyoruz fakat üst menüde yer alan Katılabilinecek Siteler bölümünde ise sizin dahil olabileceğiniz dersler yer almaktadır. Bahsettiğimiz gibi Katılabilinecek Siteler henüz uygulanmıyor, inşallah programımız geliştikçe bu alanları daha etkin kullanabileceksiniz.

Tercihler bölümü, ÖYS’e giriş yaptıktan sonra nasıl bir görünümde olacağını, ÖYS’nin hangi dilde olacağını ve ÖYS üzerinden aldığınız e-posta bildirimlerinin neler olacağına dair kendinize özgü tercihler yapabildiğiniz bölümdür.

Sekmeleri Özelleştir bölümü ile ÖYS’deki sekmelerinizi özelleştirebilir,

Bilgilendirme bölümü ile e-Posta bilgilendirme ayarlarınızı yapabilir,

Zaman Dilimi bölümünde ülkenizin bulunduğu zaman dilimini ayarlayabilir,

Dil bölümünde ise ÖYS’yi kullanmak istediğiniz dili seçebilirsiniz.

Hesap

Hesap bölümü, ÖYS’ye kayıtlı olduğunuz bilgilerin ve giriş yaptığınız şifrenin yer aldığı bölümdür. Size gönderdiğimiz bilgiler ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi bu bölümünden değiştirmenizi öneririz.

Daha Güvenli Şifre

Daha güvenli bir şifre oluşturmak için şifrenizin aşağıdaki maddelerde yer alan bir ya da birden fazla özelliği barındırması gerekmektedir.

  • Şifreniz asgar 8 karakter olmalı
  • En az bir büyük harf içermeli
  • En az bir harf içermeli
  • En az bir özel karakter içermeli (#+%& vd.)
  • Şifreniz ardışık olmamalı
  • Şifreniz soyisiminiz, adınız vb. kişisel bilgileriniz olmamalı

Önemli bir hatırlatma: Hesap bölümünde yer alan adınız ve soyadınız bölümünü değiştirmemenizi rica ediyoruz. Bu bölümde yapacağınız değişiklerin tespit edilmesinde Canlı Derslere üç hafta boyunca katılamayacağınızı bildiririz.

Ders Sayfaları

Bu bölüme kadar olan yardım makalelerinde size özel Çalışma Alanlarından bahsetmiştik. Bu bölümde ise inşallah ders sayfalarına nasıl geçiş yapabileceğinize değineceğiz.

ÖYS sisteminde her ders için bir sayfa atanır. Siz bir derse kayıt olduktan sonra Öğrenci İşleri tarafından ders sayfasına kaydınız gerçekleşir. Merkezimizde dersler modüler bir yapıda olduğu için bu sistemi tercih etmekteyiz.

Kayıt olduğunuz ders ya da derslerin canlı oturumları, ders dökümanları, sınavlar, notlar vb. ders ile alâkalı işlemler için ilgili ders sayfasına geçiş yapmanız gerekmektedir. Bu sayfalara geçiş yapmak için üst tarafta yer alan ders isminin yazılı olduğu sekmeye tıklamalısınız.

Eğer birden fazla ders aldıysanız, tarayıcınızın çözünürlüğüne de bağlı olarak, almış olduğunuz ders isimlerinin tamamını göremeyebilirsiniz. Almış olduğunuz tüm derslerin isimlerini görmek için sekme grubunun en sağında yer alan Daha Fazla sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Tıkladıktan Sonra

Ders İzlencesi

Ders İzlencesi bölümü, İlgili ders hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz Syllabus (Ders Formu) sayfasıdır. Dersin kaç hafta süreceği, ders için aranan şartlar, yapılacak sınavlar, haftalarda işlenecek konular vd. ders ile alâkalı tüm bilgileri bu bölümden erişebilirsiniz.

Kısa ve Sınav Senetler

Kısa Sınav ve Testler bölümü, Vize ve Final sınavlarınızın yapıldığı bölümdür. Vize ve Final sınavı duyurularının yapıldığı zaman bu bölümde ilgili sınavlara girebileceksiniz. İnşallah sınavlardan önce Sınavlara Katılmaya dair detaylı bir yardım makalesi size iletilecektir.