Basit olması temel özelliklerden yoksun olması anlamına gelir mi?

Hesap Makinesinin Uzun Yolculuğu

Pek çok sektörde olduğu gibi yazılım sektöründe de basitlik, kolaylık, sadelik en önemli hedeflerden biridir. Peki ihtiyaç duyulan tüm özellikleri bir yazılıma eklediğimizde sadeliği nasıl sağlayacağız? Bu mümkün mü?

Pek çok firma gibi bizde kullanıcılarımızın Ritapos’u kolayca kullanabilmesini, gerek işlevsel gerekse tasarımsal olarak rahat etmelerini istiyoruz. Bunun için izlediğimiz belli başlı kuralları da bir örnek üzerinden sizlerle paylaşmak istedik.

Zengin özelliklere sahip uygulamalarda kullanıcı deneyimini üst seviyede tutmak gerçekten zor bir iş

Öncelikle uygulama kapsamında kullandığımız renk ve ikonların tutarlılık içinde tüm uygulamada genel kabule uygun olarak kullanılmasına dikkat ettik.

Her ne kadar “Yeni Sipariş” tuşunu elimizin altında bulunmaması için masa üstünde sağ üste koysakta, genel olarak sitenin kullanımını soldan sağa akacak şekilde düzenleyerek sade ve tutarlı bir tasarım dizayn ettik.

Sisteme eklenen işlevsel özellikleride hazır almak yerine bir sipariş otomasyonunda nasıl olması gerekiyor diye düşünerek düzenliyoruz.

Eklediğimiz bu özelliklerden birini inceleyecek olursak…

Örneğin hesap makinesi;

Klasik bir hesap makinesinde toplama, çıkarma, çarpma, bölme, yüzde alma, hafızaya alma gibi özellikler bulunur. Muhtemelen en sade şekliyle bir hesap makinesi aşağıdaki gibidir.

Klasik Hesap Makinesi

Gayet sade değil mi? Peki, işletmeye özgü bir hesap makinesi mi? Hayır!

Bu klasik bir hesap makinesi!

Biraz özelleştirelim. Mesela hafızayla ilgili tuşları uçurarak bize özel ve daha sade yapabiliriz. Yeterli mi sizce?

Yüzde alma, kara kök hesaplama çıkartılabilir. Çarpmada çıkartılabilir ama belli de olmaz. Ödeme her hangi bir dövizle yapılacak olsa çarpmaya ihtiyaç duyulabilir.

Sisteminize özgü bir hesap makinesi varken harici bir başka hesap makinesine bağımlı olmak kabul edilemez.

Çıkartılabilecek her şeyi çıkarttalım, peki ne ekleyebiliriz? Biz, Ritapos’ta kullanıcı memnuniyetini en üst düzeye çıkartmak için bu kadar ayrıntıya girdik ve sonuçta sade ama istekleri karşılayan tüm özelliklere sahip bir hesap makinesi geliştirdik. Nasıl mı?

Ritapos’un Hesap Makinesi

Sadeleştirebildiğimiz kadar sadeleştirdik ve çok önemli bir tuş ekledik. Evet, 1881. Tüm hesaplamalar sipariş toplamıyla ilgili olacağına göre sipariş toplamı olan 1881 TL’yi özel bir tuş ile hesap makinesine eklemek işleri oldukça kolaylaştırmaz mı? Kolaylaştırıyor. Sade ama etkili bir hesap makinesi!

Verilebilecek pek çok örnek var ama konuyu burda sınırlandıralım…

Biz, Ritapos’ta bu tip temel kurallara dikkat ederek yazılımımızı geliştiriyoruz.

Dediğimiz gibi basit olması, gerekli özelliklerden yoksun olması anlamına gelmiyor. Gelmez. Gelemez. Sizde yazılımınızı geliştirirken edindiğiniz tecrübeleri ve yaşadığınız sorunları yorum olarak paylaşın belki daha iyi çözümler vardır.

İyi kodlamalar.