Menünüz Nasıl Olmalı?

Menünüz iyi tasarlanırsa garsonun konuklara yardım etmesine gerek kalmaz

Müşterileriniz menünüzde yer alan farklı seçeneklerle yüzleşerek en ekonomik olanı mı?, en lezzetli olanı mı?, en güzel görüneni mi? seçeyim diye düşünmeye başlar. Tabi, seçenekler arttıkça tercih yapmaları güçleşir. Konuklarınızın karar vermeleri için geçen süreyi azaltmak ve bu arada öne çıkardığınız ürünlerin satılmasını sağlamak ise çokta zor değildir. Bunun için;

Menünüzdeki ürünleri kategorilendirin: Menüde yer alan ürünleri başlangıçlar, aperitifler, pizzalar gibi sıralayın. Her kategoriden en fazla yedi ürünü öne çıkarın. Öne çıkarmak istediğiniz ürünlerinizin görsellerini, yazı karakterlerini diğer ürünlerden farklı şekillerde tasarlayarak öne çıkartın.

Fırsatlar Sunun: Sadece iki seçenek göstermeniz halinde konuklarınızdan çoğu ekonomik olanı tercih edecektir. Üçüncü bir seçenek sunarak satılmasını istediğiniz ürünü öne çıkartabilirsiniz. Örneğin; Meşrubat 4TL, Hamburger 10TL, Pizza 12TL olsun. Pizza ile hamburger arasında her ne kadar çok büyük fark olduğunu düşünsenizde istatistiklere göre müşterilerinizin büyük kısmı ucuz olanı (hamburgeri) sipariş edecektir. Hamburger ve İçeceği birlikte 12 TL’lik üçüncü bir seçenek haline getirirseniz, konuklarınız 2TL’lık fırsattan yararlanmayı tercih edecektir.

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın: Karar alırken kendimiz dışındakilerin deneyimlerinden, beğenilerinden, inançlarından ve eylemlerinden etkileniriz. Müşterilerinizin beğendikleri ürünler hakkındaki yorumlarını sosyal medyada paylaşmasını sağlayarak etkin bir pazarlama çalışması yapabilirsiniz.

Sembollerin Etkisini Yadırgamayın: Diğerlerinden görece daha önemli olduğunu düşündüğümüz ifadeleri sembollerle destekleriz. Okuyucunun dikkatini toplamak istediğimizde ünlem “!” işaretini kullanabilir. Ancak işler para sembollerine gelince ($, €, veya ₺ gibi) konuklarınıza bir bedel ödemek zorunda olduklarını hatırlatacağımız için keyifli zaman geçirmek için restoranınızı tercih eden konuklarınızın bilinç altına olumsuz mesajlar göndermiş oluruz. Buna gerçekten gerek yok. Siz, hamburgeri yine 8TL’den satın ancak menünüzde Hamburger…8₺ yerine Hamburger…8 yazın.

İnsanın Doğal Hareketlerini Yadsımayın: Çoğu araştırma, müşterilerin menüyü gazete okur gibi incelediğini ortaya çıkarmıştır. Konuklarımız sol sayfadan başlayıp, gözlerini sayfanın sol üstünden sağ altına doğru taramaktadır. Yani, her iki sayfanın (sol ve sağ) üst bölümü dikkatin odaklandığı alanlardır. Öne çıkarmak istediğiniz, siparişi kolay ürünleri sayfaların üst kısmında göstermek daha doğrudur. Pizza, Kumpir gibi siparişi çaba gerektiren, konuğunuzun tercihlerine göre özelleştirilebilen ürünleri sayfanın altına, en pahalı ürünleri ise sayfanın ortasına yerleştirin. Aşırıya kaçmadan, ürünleri kutu içinde, farklı yazı tipi ve renkler kullanarak tasarlayın. Farklı kategoride ürünlerin tamamını kümeleyecek farklı arka plan renkleride kullanabilirsiniz.

İçeriğiniz Anlaşılır Olsun: Konuklarınız, siparişlerini menüde yer alan ürün adlarını ve açıklamaları okuyarak verirler. Menüdeki açıklamalar yeterince açıklayıcı ve anlaşılır olmalıdır. Konuklarınız okudukları ve gördüklerine göre sipariş ettikleri ürünleri hayal etmeye başlarlar. Onlara hayal ettiklerini sunmayı başarırsanız beğenilerini kazanırsınız. “Leziz”, “enfes”, “en iyi” gibi sıradan ifadeler yerine, “Anneniz bile daha iyisini yapamaz” gibi iddialı ifadeler kullanın. Hüner gerektiren ürünlerinizin hazırlanması aşamalarını detaylı bir şekilde anlatın.

Harekete Geçin!

Menünüzü önünüze koyun. Hedeflediğiniz miktarda satılmayan ürünleri, en çok satılanlar arasına almak için yeni menünüzü tasarlamaya başlayın.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.