Samuel Clara

Başarılı bir girişim olabilmek!

Bir girişimde olması istenilen en tabii durum, ekip üyelerinin girişimi omuzlarına alıp başlangıçtan sonuca kadar mutlu mesut taşımasıdır.

Her işte olduğu gibi temennilerle, yolda karşılaşılan durumlar farklı olabiliyor. Durumlar ne kadar farklı olsada bir girişimin süreç yönetimini iyi yapması; gerektiğinde kullandığı yolları değiştirmesi, yolda bazı yükleri bırakması ve gerekiyorsa bazı arkadaşlarıyla iş ilişkisini ayırması ya da tüm projeden vazgeçmesi olağandır.

Kısıtlı bütçelerle başlanıp sürdürülebilir bir kaynak arayışıyla devam edecek süreçte, bireysel başarıdan çok, ekip olarak birlikte yürüyebilmek daha önemlidir.

Tek başına hiçbir insan, yeterince akıllı değildir. T. Maccius Plautus

Ekip olup, başarıya giden yolda ister bir ofiste bir arada çalışın, ister farklı ofislerde/farklı şehirlerde veya farklı ülkelerde çalışın, bireysel olarak ihtiyacınız olacak ve ekip kalmanızı sağlayacak şeyler vardır.

Nelerdir ? Maddelere değinmeye çalışalım.

Motivasyon

Motivasyon: Bir şeyi yapmak veya denemek hatta defalarca yeniden denemek için yeterli gücü kendimizde bulma enerjisi veya arzusu diyebiliriz.

Girişimde çalışan bireylerin bir şeylere başlamak, sürdürmek veya bitirmek için bir şekilde kendine nedenler bulması gerekir.

Güzel bir blog yazısı yazmak için, kahveye ihtiyaç duymak. Sevdiğin işte çalışmak. Tam umutlar sönmüşken gelen güzel bir haber. Sabah erken kalkıp koşuya gitmek. Sevdiğin bir yazarı okumak. Maaşa zam. Müzik dinleyerek ritim tutmak. Parkta arkadaşlarla serbest zaman geçirme. Bir şeyleri tamamlamış olma mutluluğu. Yemek yapmak. Yemek yemek. Temizlik yapmak. Çiçeklere bakmak. Hayvan beslemek. Eşini beslemek. Yürüyüş yapmak. Sakin zaman geçirmek. Deniz kıyısında bankta oturmak. Çalıştığın mekanı değiştirmek. Ailenle birlikte zaman geçirmek. Bir şeye sarılarak uyumak . Uyumak. Dans etmek. Şarkı söylemek. Şarkı söylememek. Hayal etmek. Arkadaşları dinlemek. Anlatmak. Yeni bir ortama girmek. Çay içmek. Kahve içmek. Rakı içmek. Gezmek. Şehir değiştirmek. Ülke değiştirmek.

Mola vermek…


Tüm bu saydıklarımız yapacağınız şeyden keyif almanız ya da bunu keyifli hale getirmek için onu desteklemeniz olabilir. Motivasyon bizlere paket içerisinde sunulan bir hediye değildir. Bizim bunu kendi iç dinamiğimize iyi gelecek şekilde almasını bilmemiz gerekir.

“Mucize, havada yürümek ya da su üstünde yürümek değil, dünya üstünde yürümektir.” Çin Atasözü

Motivasyonu azalmış veya bitmiş bir ekip üyesi atom bombasından daha tehlikeli olabilir. Onu tekrar hayata döndürmek çokta zor olmayabilir. Ekip birbirine göz kulak olmalıdır. Belki de sadece biraz dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Dokunmayanız!

Esneklik

Girişimler için çok önemli diyebileceğimiz bir madde de esnekliktir. Çoğu konunun test ederek ilerleyeceği bir süreci düşündüğümüzde kullanıcı geri bildirimleri veya kullanıcı davranışları göz önüne alınarak hızlıca hareket etmek gerekebilir.

“Ben dedim, olacak!” “Böyle hissediyorum.” Şeklinde bir ilerleme anlayışıyla bir sürecin ilerlemesi mümkün olsada sürdürülebilirliği tartışılır.

Özellikle esneklik denildiğinde proje lideri veya ekip lideri en büyük payı almalıdır. Bulunduğunuz alanda uzman olsanızda gelen geri bildirimlere kulaklarınızı kapatmamalısınız.

Çözüm Odaklılık

Doğası gereği bir girişim her gün onlarca sorunla karşılaşabilir. Bu sorunları büyütmektense çözüm yolları aramak ve bu uğurda yapılacakları sıralamak en iyisidir.

Armut piş ağzıma düş! İle işler yürümemektedir. Biraz sakinleştikten sonra soruna ve çözüm yollarına odaklanırsak, çözümün hiç de zor olmadığını görürüz. Gerekirse kısa çözümler bularak yola devam etmeli ama tam çözümler atlanmamalıdır.

Çözümü nasıl elde edebileceğimizi bilmiyorsak sorunun uzmanı olan kişilerden Mentör desteği alabiliriz. Tanıdığınız kişilere yüz yüze bu sorularınızı yöneltebilir. Tanımadığınız veya daha az sıklıkla görüştüğünüz kişilere kibarca bir mail yazıp sorununuzu onlara anlatabilirsiniz. Bu kişilere Linkedin hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Bilgiye ulaşmak için Google arama motorunu kullanabilir, Facebook kişisel hesabınızda yazabilir ya da konuyla alakalı facebook gruplarına bir merhaba diyebilirsiniz.

Kullanıcı Odaklılık

Üzerinde çalıştığımız girişim kullanıcı odağından uzak olması bizleri sonuç olarak hüsrana taşıyacaktır.

Bir işi modellemeden önce hitap ettiği pazar şartlarını, rakipleri ve en önemlisi hedef kitlemizi iyi okumalıyız. Kendi isteklerimize göre bir girişimi şekillendirmeye çalışmak kendimizi kandırmak ve vakit kaybından başka bir yarar sağlamaz.

İyi bir ihtiyaç testi hem süreçleri kısaltır hem bizleri rakiplerimizden farklılaştırır hem de kullanışlı bir ürün çıkartmamızı sağlar. Fikri uygulamaya geçmeden önce sonuçlarını bir nebze görmemize yardımcı olur.

Unutmayın; kullanıcının tüm ihtiyaçlarını bir seferde karşılamaya çalışmak, size hem maliyet hem de zaman kaybı olarak geri dönecektir.

Kullanıcı ihtiyaçlarını daha doğru belirlemek için empati modeli ya da empati haritası kullanabilirsiniz.

Ürününüzün veya hizmetinizi farklılaşmasını ve rakiplerinizden sıyrılmak içinde strateji tuvalini kullanabilirsiniz.

Son söylediğim iki maddeyi arama motorlarından elde edebilirsiniz.

Sabır, Sebat ve disiplin

“ Kolay elde edilen her şey zamanla sıradanlaşır.”

Elbette ki burada belirttiğimiz şey her şeyin zorlukla elde edilmesi gerekliliği değildir. Başarıyı elde etmiş insanlar bu seviyelere sabırla ve tekrar tekrar deneyerek ve vazgeçmeden gelmişlerdir. Uğraştığımız işi basitleştirmek, deneme yollarını değiştirmek ve korkmadan ilerlemek önemlidir. Belirli disiplinle uğraşılan şey her hâlükârda bir başarı getirecektir. Kazandığınız deneyimlerin üzerine binlerce Türk Lirası verseniz alamayabilirsiniz.

Araştırmacı

Bilinmeyenlerin derya deniz olduğu bir alanda bilginin hazır gelmesini bekleyemeyiz. Bazı konu başlıklarını okumak hoşumuza gitmese de bunun girişimimiz için gerekli bir kalem olduğunu kendimize söyleyerek aradaki soğukluğu birazcık olsun azaltmalıyız. Öğrenmenin en iyi yolu araştırmaktır.

“Araştırmacılık, herkesin daha önce gördüklerini görüp bunlardan kimsenin düşünmediklerini bulup çıkarmaktır.” Albert Szent Gyorgyi

Araştırmada en önemli şey doğru soruyu sorabilmek ve cevapları doğru yorumlayabilmektir.

Yanlış yolda gidiyor hissiyle seyahat etmek yorucudur.

Sormaktan çekinmeyin!

Sevgi ve Mutluluk

Muhteşem işler peşinde koşuyor olun. İşini sevmeyen ve tahammülü az olan kişilerle çalışıyorsanız, yaptığınız iş bir yerde istemeyeceğiniz yere doğru gitmeye başlayacaktır. Çok değil istenilen, çalıştığınız ortamda sizi nelerin mutlu edeceğini ya da üzeceğini biliyor olmalısınız. Şartları mutluluğunuza göre değiştiremiyorsanız uzaklaşmak en iyisidir.

“Muhteşem işler başarmanın tek yolu, yaptığınız şeyi sevmektir. Eğer henüz bunu bulamadıysanız, aramaya devam edin, elinizdekiyle yetinmeyin.” Steve Jobs

Dinleme

Ortak bir amaç için buluşmuş bir topluluğun çalışılan işe yönelik fikirlerinin bilinmiyor olması kadar vahim bir durum yoktur sanırım. Bir ekip içerisinde farklı seslerin olması odaktan ulaşmamak kaydıyla güzel bir durumdur. Birbirini dinleyen ekip daha az yorulur ve ne yaptığını daha iyi bilir.

Dinlemek sadece bir işe yönelik bir alışkanlıkta değildir. Hayatımızın her aşamasında dinlemek bize doğru yolların ipuçlarını verecektir. Konuşmak kadar keyifli gözükmesede kazandırdıklarının daha fazla olduğunu görürüz.

İyi bir dinleyici olmak öyle kolay bir işte değildir. Konuşanın dediklerini anlamak, dediklerini düşünmek arada konuşmacının sözlerinden notlar almak ona soru sormak ve mümkünse konuşmayı bitene kadar bölmemek önemlidir.

“İyi bir dinleyici olmak, sanıldığı kadar kolay değildir. Uzun bir süre ilgilenmiş görünmek, kaşları çok yorar.” F. W. Foerster

Birlikte vakit geçirmek

Gitmeli; dağ taş bayır dolaşmalı ya da konaklamalı. Gitmeli; parklarda bahçelerde oturulmalı. Gitmeli belki şehir dışlarına belki de ülke dışlarına.

Gidin en azından bir akşam çayına, rakı, bira, şalgam, ayran için kebap yiyin ne bileyim!

En önemlisi birlikte uzun uzun yürüyüp sohbet edin.

Yürümek gibisi yok!

En iyisi sabah ve akşam yürüyüşleri ama yalnız ama bir arkadaşınızla…Beyin fırtınalarını bir sahil kenarında ya da bir orman yürüyüşünde yapabilirsiniz. Hem keyif alacaksınız hem de ofis alanında bir nebze uzaklaşmış olacaksınız.

13:00–16:00 Yaz Güneşinden sakınalım.

Alçak gönüllü olmak

İçerisinde bulunduğumuz ekipte her bireyin bir görevinin bir yeteneğinin olduğunu bilmek onların bu yeteneklerini geliştirmelerinde boşluklar bırakmak önemlidir.

Yapılan işler düzeltme gerektiriyorsa bunu güzel ifade etmeli…

Kendi yaptıklarımızı üstün görürken diğer arkadaşlarımızın yaptığı işleri küçük görmemeli...

Unutulmamalıdır ki her birey değerlidir. Kendi değerimizi olduğundan fazla göstermek ekip içerisinde yapılacak en gereksiz davranışlarından biridir. Bu süreç ekiplerin bireysel olarak bir birlerine üstünlük kurmaya sağlayacakları bir zaman dilimi değildir.

Bu süreç güçleri birleştirip, kullanıcıların faydasına ürüne odaklanmak ve denemeye devam etmektir.

Alçak gönüllü bir kimse her şeyi kendi yapamayacağını bilir. Hatalarından ders çıkartır, sahip olduğu şeylerden mutlu olmasını bilir, kendini övmekten kaçınır, arkadaşlarıyla kendisini kıyaslamaktan hoşlanmaz, öğrenmeye sürekli devam ederken, elinden geldiğince yardım etmeye çalışır.

Ufak şeylerden de mutlu olmak bizlere aynı zamanda motivasyon sağlar ve olumsuz durumlarda daha çabuk toparlanmamıza yardımcı olur bu da alçak gönüllülük ile bire bir bağlantılı bir durumdur.

Alçak gönüllü bir kişi yaptığı işi tekrar tekrar düzeltmekten kendini geliştirme çabalarından vazgeçmez. Uğraştığı işin bir zaman kaybı olduğunu düşünmez bilirki bu da kendisi için bir gelişimdir.

Ürünü sahiplenmek

Okulunu bitir, askere git, iş bul, evlen, evlen, araba al, çocuk ne zaman yapacaksınız, çocuk yap, çocuk yap, ev al süreci kişileri maaşı iyi ve garantili bir iş bulma yolunu seçmeye mecbur bırakmaktadır. Bugün ailerimizin ellerindeki paraları tek yatırım aracı olarak daire veya arsaya koymak istemeleri de bu ritüelin bir parçasıdır. Yatırımcılar uğraştığınız fikre güzel deyip, yatırım yapmak istemeyebilir…

Haliyle de girişimci ekiplerinin işleri bulunduğumuz coğrafyada çokta kolay değildir. Uzun sürelerdir çalıştığınız işin ne olduğuna dair ailenizin hiç bir fikri de olmayabilir.

Ekip kurarken ekip üyeleriyle kolay olmayan bu süreci açık açık paylaşmalısınız. Fikri ve iş modelini seven ekip üyeleri sizlere tam zamanlı yardım edemeseler bile ellerinden geldiği kadar yardım edeceklerdir. Bir girişim ürünü veya hizmetinin kullanıcıyla buluştuğunda mı? yoksa sonrasında mı? para kazanacağı kısmını da ekip üyeleriyle paylaşmalısınız. Bir girişimin ilk ürünü çıkmasına gelenki süreç işin %10 ile %20 sini kapsadığını unutmamanız gerekir. İlk üründen sonra yoruldum demek gibi bir lüksünüz olmadığını göstermeye çalışıyorum. Yolun kalan %90 kısmı ellerinizden öper.

İşin bu sürecinden sonra iş modelinin doğrulanması, satış ve pazarlama kanallarının belirlenmesi, finans kalemlerinin çıkartılması, tasarım yeniliklerinin yapılması, geliştirme notları üzerinde düşünülmesi, sosyal medya hesaplarının yönetilmesi, içerik pazarlama kanallarının desteklenmesi, müşteri geri dönüşlerinin değerlendirilmesi vb başlıklarda da girişimin mücadele etmesi gerekmektedir.

Bir girişimci bu süreçleri tek başına yönetmeye çalışırsa çok fazla zaman ve para kaybedecektir. Bu nedenle ürünü sevecek ekip üyeleri çok önemli ve gereklidir.

Severek yaptığınız bir işi geliştirmek veya değiştirmekte daha kolaydır. Ürünüzü onları kullanıcak kitle için yaptığınızı unutmayın.

Takım arkadaşlarına değer vermek

Günümüzde yapılan herşey zamanın hızlı akışına ayak uydurmaya çalışmaktadır. İşlerin bize kattığı stres seviyesi verdiğimiz kararları ve haliyle çalışmalarımızı etkilemektedir.

Unutmayın uğraştığınız işin değeri, sizin birbirinize verdiğiniz değer ile doğru orantılı olarak yükselir. Bir birine değer veren takım üyeleri konuşmaktan çekinmezler.

Bir ekibin dağılmasının en büyük nedenlerinden biri de zaten yüz yüze söylenilecek kadar önemsiz şeylerin konuyla alakasız herkesle en az 3–5 kez konuşuluyor olmasıdır.

Birlikte çalıştığınız amaç belki istenilen gibi büyümedi, ama siz birbirinize değer verirseniz hem işin kötü gidişatını değiştirebilirsiniz hem de belki işi tamamen iptal etseniz bile yeni bir işte birlikte çalışma gücü bulabilirsiniz.

Koordinasyon, iletişim, işbirliği ve uyum

Bir ekiple birlikte çalışmaya başladığında tek başına çalışırken sergilediğin davranışlarından uzaklaşırsın ya da şöyle diyelim hemen uzaklaşmalısın…

Her yaptığınız veya yapacağınız iş bölümü bir diğer arkadaşınızın çalışmasını veya işi geliştirmesini sağlayacaktır.

İş kapsam dosyasının hazırlanması için işin ihtiyaç analizlerini yapılmış olması gerekmektedir. İş ihtiyaç analizleri yapılırkende İş modeli kanvası, Strateji tuvali, prototipler, pazar analizleri yapılmış veya yapılıyor olmalıdır.

Back-end kodlaması yapılırken iş değişmeye devam ediyorsa bu süreç yazılımcının tekrar süreçlerin üzerinden geçmesini gerektirecek ve zaman kayıpları ile diğer süreçlerin aksamasına yol açacaktır.

Ekip üyeleri arasındaki koordinasyon, iletişim ve her aşamada sıkı tutulacak iş birliği sayesinde iş bitmeden zamanında değişimler yapılacaktır. Maliyet ve zaman kazancı yanında çok önemli olan ekip üyelerinin yorulmaları engellenecektir.

Uyum içerisinde çalışmasını beceren ekip üyeleri sorunları daha çabuk çözüme kavuşturacağı için yaşanılan krizlerinde büyümeden haledilmiş olacaktır.

Vazgeçmemek

Bir şeyleri oluştururken yedekte bir “B” planı saklamak her zaman iyidir. Bu durum Startup içerisinde onlarca farklı plan gerektirebilir.

Canla başla çalıştığınız, oluşturduktan sonra bir fayda sağlayacağını düşündüğünüz ürün ya da hizmet beklediğiniz ilgiyi alamamış veya yeteri kadar insanın dikkati çekmemiş olabilir.

Girişimde görevler esastır. Bu görevler birleşerek bir ürünü beraber oluştururlar. Bu yüzden ben bu girişimin kıçıyım başıyım tarzı egomanya işlemek gereksizdir. Girişimi oluşturan bireyler sorumluluklarını yerine yavaşta getirse sistem verimli bir şekilde hareket ediyorsa denemeye devam etmek önemlidir.

Çalışma Alanları

Kısıtlı bütçeleri düşündüğümüzde ürünü belirli aşamalara getirene kadar bir Startup çalışma alanları konusunda yararlanabileceği tüm alternatifleri denemelidir. Bir evde toplanıp çalışmak, bir cafede buluşup çalışmak. Girişimlere destek olan kuluçka merkezleri bu konuda girişimlere büyük esneklik sağlamaktadır. Bu tür kurumlara başvurup sürecinizde masraflarınızı projenizin başka aşamaları için harcaya bilirsiniz.

Çalışma alanları dışında çalışılan ortamlarında girişimcinin çalışmayı isteyeceği alanlar olmalıdır. Girişimcinin alan seçme gibi bir lüksü olmasada arada ekip arkadaşlarının evlerinden çalışmaları veya keyif alarak çalışacakları farklı yerlerde çalışılmaları sağlanmalı veya buna izin verilmelidir.

Kahvaltı

En sevdiğimiz ve en çok zaman harcamayı sevdiğimiz öğün istatistiklere göre halen kahvaltı. Kahvaltı yaparak güne başlayanların, kahvaltı yapmayanlara oranla ne kadar günü verimli geçirdiklerini tüm sağlıkla uğraşanlarda söylemekte.

“Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”. [Cemal Süreya]

Güven

Bu maddeyi özellikle sona koydum. Güven bazen çok çabuk bazende çok uzun zamanlar bir arada çalışmayı gerektirebilir.

Birbirini tanıyan ve güvenen kişilerden oluşan bir ekip başlayacağı işte 2–0 öndedir dersek çokta abartmış olmayız. Korkacağınız şey birbirini güveni eksik olan ekip üyeleriyle projenin nereye gideceğidir. Güven dediğimiz ilmik ilmik dokunan bir şeydir. Sağlam durmasını, her rüzgardan etkilenmemesini sağlamakta yine zamanla kazanılacak bir şeydir.

Çok abartı bir şey değilse, haksız olduğunu düşünüyor olsanızda onunla konuşmayı deneyin.

Dünyayı kurtarıyor olduğunuzu düşünsenizde uğraştığınız şey arkadaşlarınızdan önemli değildir.

Şöyle sona bir de gülümseme koyayım, gücünü biliyor olmalısınız. :)