SONM ve Yapay Zeka İlişkisi

SONM geliştirdiği süper bilgisayar ile yapay zeka teknolojisinin ilerlemesine yardımcı olacak.

Kuşkusuz ki yapay zeka gelişen teknolojinin en hassas ve merak edilen alanlarından biri. Bu yenilikçi teknolojileri bir araya getirmek ise, teknolojik gelişmeleri bir sonraki adıma taşıyacaktır. Peki SONM buna nasıl katkı yapacak? Yapay zeka, teknoloji meraklılarının büyük ilgi gösterdiği bir endüstri. Ethereum akıllı sözleşmeleri alışık olduğumuz tüm iş modellerini sallayacak, zira Ethereum akıllı sözleşmeleri ile merkezsiz iş alanları artık yaratılabilmekte. SONM da ilk evrensel süper bilgisayar olma iddiasında.

Süper bilgisayarlar da, tıpkı yapay zekalar gibi sürekli popülaritesi artan bir yenilik. Saniyede rakamlarla dahi ifade edemeyeceğimiz sayıda işlem yapan bu süper bilgisayarlar, bilimin de çok ihtiyaç duyduğu sürati sağlıyor. SONM, merkezi olmayan küresel süper bilgisayarları sayesinde bunu mümkün kılacak. Bu bilgisayar gücü, web sitesi barındırma, bilimsel hesaplamalara ve oyun sunucularına ev sahipliği yapma gibi genel amaçlar için kullanılabilir. Bilgisayarın işlem gücünün şu anda ulaşamadığı hiçbir şey yok.

SONM gibi projelerin var olmasının nedeni, alıştığımız merkezi bulunan bulut bilgisayarcılık anlayışının yerini almaktır. Bilgisayar kaynaklarına kimlerin erişebileceğini merkezi bir üçüncü kişi tarafından sınırlandırılmamalı, belirlenmemelidir. Hem merkezi olmayan bir sistem, hem de bulut bilgisayarcılığın anonim olarak daha uygun fiyatlara alınabilmesi SONM gibi projelerin önünü açıyor, önemini arttırıyor.

Ayrıca SONM ile, internete bağlanabilen ve işlemci gücü boşta olan her cihaz sisteme işlemci gücünü katabilir, bu cihazların sahipleri bundan para kazanabilir. Dünyada bugünlerde daha fazla bilgi işlem kaynağından yararlanamayan bir görev yok. İlginin daha ön plana çıktığı alanlardan biri yapay zekadır. Yapay zeka çözümlerinin piyasaya sürülmesi SONM’ı, eşler arası bağlantıya dayanan çok amaçlı bir platforma dönüştürür. Geleceğin neye sahip olabileceğini tahmin etmek imkansızdır, ancak SONM gibi merkezsiz süper bilgisayar projeleri için bu geleceğin parlak olduğunu söyleyebiliriz.

Daha spesifik olmak gerekirse, SONM sistemi kombinasyonel optimizasyon problemlerini çözebilir. Hesaplamalı karmaşıklık teorileri, karar verme problemleriyle tıkanabilir. Bu, optimalden çok uzak olan ve hatta “zayıf” olarak algılanabilen yapar zekanın üreteceği çözümler ile sonuçlanır. Elimizde mevcut teknolojiyi ve altyapıyı kullanarak elimizde tamamen bilişsel bir yapay zeka inşa etmeden önce yıllarca olmasa bile birkaç yıl sürecektir. Kombinatoryal optimizasyon problemi oldukça karmaşık görünüyor, dolayısıyla biraz basitleştirmek adına sizin için açıklayacağım. Yapay zeka, makine öğrenimi ve yazılım mühendisliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Kombinatoryal optimizasyon, sınırlı bir nesne setinden en uygun nesneyi bulmak için kullanılır. Bununla birlikte, tercih edilen sonuca gelmek zaman alabilir. En iyi çözümü bulmak, özellikle de yukarıda bahsedilen araştırma alanlarında değil, koşturulması gereken bir karar değildir.

Bu sorunların çoğu, bir arama algoritması kullanarak çözülebilir. Bununla birlikte, bu algoritmalar mutlaka en uygun çözümü bulmak için tasarlanmamıştır. Artı, potansiyel bir çözüm bulmak için tatlı zamanlarını alırlar. Kombinatoryal optimizasyon yoluyla çözülmeyi bekleyen ortak sorunlardan biri “yolcu satıcısı problemi” olarak bilinir: Daha spesifik olarak, bu problem kentlerin listesini ve mesafeleri göstermektedir. Sonra, her kenti yalnızca bir kez ziyaret edip başlangıç ​​noktasına dönmek için mümkün olan en kısa rotayı bulmak için algoritmaya kadar gidilmektedir. Bu basit bir sorun gibi gelse de, yaklaşık on yıldır geceleri matematikçileri uyanık tutan bir şey.
Modern çağda, seyirci problemi optimizasyon yöntemleri için bir kıyaslama olarak kullanılır. Hesaplamanın zor olduğu bir sorundur, bu da sisli bilgi işlemlerin resim haline geldiği yerdir. Bunun gibi zor görevler herkes tarafından erişilebilen küresel bir süper bilgisayar ağı ile kolayca çözülebilir. Öncelikle anonim hesaplamanın varlığının en önemli örneği budur.

SONM halka arzı 5 gün sonra başlıyor.

SONM hakkında daha fazla bilgi almak ve resmi websitesini ziyaret etmek için https://sonm.io/ adresini ziyaret edin.

Halka arza katılmak için https://sonm.io/sonm-ico-details/ adresini ziyaret edin.

SONM takımı aynı zaman bitcointalk üzerinden sorularınızı cevaplandırıyor. Konuya buradan ulaşabilirsiniz.

Like what you read? Give olcaytu2005 a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.