INFOGRAFIKA: Většina majitelů restaurací není připravená na evidenci tržeb. Třetina si myslí, že ani nebude

Informace použil server ihned.cz pro článek “Většina majitelů restaurací není připravená na evidenci tržeb. Třetina si myslí, že ani nebude”

Většina majitelů restaurací není připravená na evidenci tržeb. Třetina si myslí, že ani nebude

(článek ze serveru ihned.cz ze dne 12.10.2015)

Se zavedením elektronické evidence tržeb, která by měla odstartovat během roku 2016, nesouhlasí přes 65 procent restauratérů v České republice. Ukázal to zářijový průzkum mezi 342 z nich, který si nechala zpracovat společnost Storyous, jež nabízí pokladní systémy.

Průzkum dále ukázal, že se majitelé restaurací na evidenci tržeb příliš nepřipravují (54,9 procenta není připraveno vůbec). Mnozí z nich (přes 31 procent) dokonce ani nevěří, že bude někdy zavedena. Mezi největší skeptiky patří podnikatelé z Vysočiny a Karlovarského hraje.

Většina majitelů restaurací dále nevěří, že ministerstvo financí dokáže systém zabezpečit tak, aby nedocházelo k úniku dat. Celkově negativní postoj k této novince pramení také z obavy z nefunkčnosti systému. Jako další nevýhodu pak respondenti uváděli například zpomalení služeb či zhoršení komfortu pro své hosty.

Ministerstvo financí slibuje, že dá majitelům gastronomických zařízení slevu na dani na nákup techniky kvůli e-tržbám až pět tisíc korun. Přesto si pětina z nich myslí, že novinka z dílny Andreje Babiše ohrozí jejich existenci. Přes polovinu dotázaných je pak přesvědčených, že náklady na evidenci tržeb přesáhnou 10 tisíc korun, podle některých dokonce 50 tisíc korun.

Největší strach z uzavírání podniků mají ti, kteří jsou na trhu pět a více let. “To může vyplývat z toho, že mají starší hardware nebo ani nemají pokladní systém. Novější restaurace mívají tento problém vyřešený lépe,” komentuje výsledky Tomáš Wiesner ze Storyous.

Evidencí tržeb chce vláda omezit šedou ekonomiku a zabránit daňovým únikům. Do státní pokladny by mohla podle dosavadních vládních odhadů přinést až 12 miliard korun. Systém má začít během příštího roku, původně se hovořilo o únoru, nedávno ministerstvo financí spuštění ale zase posunulo na léto. Jako první se má vztahovat na stravovací a ubytovací zařízení. Později se má týkat i maloobchodu a dalších služeb.

Zdroj:http://domaci.ihned.cz/c1-64735970-vetsina-majitelu-restauraci-neni-pripravena-na-evidenci-trzeb-tretina-si-mysli-ze-ani-nebude