Notatki mistrzów – czyli jak notować, żeby zapamiętywać jak najwięcej.

Trwa właśnie sesja i większość z Was zasypia pewnie pod kołdrą z notatek. Cześć pewnie jest na diecie wysoko energetycznej bogatej szczególnie w napoje – te energetyczne. Znajdzie się zapewne wsród Was i garstka tych, którzy ryzykują skrzywieniem kręgosłupa i śpią z książka pod poduszką z nadzieją, że wiedza magicznie przejdzie do ich głowy. Znasz to? Czy do tego kartki z blokami tekstu pisanego drobnym druczkiem dosłownie nachodzą Cie w snach? Czytasz to i czytasz, a nic nie pamiętasz? Co masz zmienić? Zmienić sposób w jaki robisz notatki.

Na wagę złota!

Oprócz książek i slajdów, notatki są jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do efektywnej nauki. Tuż przed sesją i w jej trakcie są na wagę złota, czasami nawet zyskują miano waluty ;-) Jednak nie taka jest ich główna funkcja. Dobrze sporządzone notatki znacznie ułatwiają i przyspieszają naukę. Wykłady wydrukowane 12 Times New Roman na pewno nimi nie są. Co w takim razie jest?

Notuj

  1. Przekonaj się do pisania ręcznie. Zapytasz pewnie: dlaczego, skoro jest tyle technologii (laptopy, tablety, smartfony), które pozwalają zaoszczędzić czas i wysiłek? Po pierwsze, ręczne pisanie poprawia koncentrację i zapamiętywanie. Szukając słów, skrótów i sposobów, by zanotować przedstawiany materiał, mimowolnie dokładniej go analizujesz i tym samym uczysz się już w trakcie. Przestajesz być Po drugie, gdy zabraknie Ci słów, możesz narysować schemat lub mini obrazek, który zilustruje, to co masz na myśli.
  2. Używaj kolorów. Bez względu czy jesteś zwolennikiem druku czy pisma odręcznego. Kolory powinny być kontrastowe i nie powinno ich byc
  3. Punktuj. Ale nie daj się klątwie myślnika! To wyliczania, wymieniania używaj rożnych znaków: serduszek, gwiazdek czy misiów. Znaków kojarzących się pozytywnie, używaj wymieniając plusy czy pozytywne skutki. Te wyglądające groźnie (piorunów, ‘iksów’, plam) zastosuj do wyliczania negatywów.
  4. (Nad)Używaj interpunkcji. Pisz niektóre wyrazy w całości WIELKIMI LITERAMI. Wstawiaj więcej niż trzy wykrzykniki przy najważniejszych rzeczach!!! A co powiesz na zapisywanie złożonych kwestii w formie pytań? Taka różnorodność wykrzyczeń i zapytań stanowi nie tylko kolejny graficzny element sprzyjający wzrokowej pamięci, ale rownież pozostaje w świadomości jako treść niosąca ładunek emocjonalny.
  5. Eksperymentuj z formą, rysuj i baw się. Jeśli możesz jakiś wyraz zastąpić obrazkiem – zrób to. Jeśli masz ochotę zamiast tabeli narysować domek – śmiało! Notatki z historii będziesz robić na różowym papierze – czemu nie! Działaj kreatywnie, bo w taki sposób stymulujesz cześć mózgu nazywaną ośrodkiem nagrody, czyli robisz coś co odbierasz jako przyjemność. To właśnie dlatego łatwiej jest zapamiętać treść ulubionej piosenki, a nie „Inwokację”.

Przestrzegając tych pięciu prostych reguł na pewno uda Ci się sporządzić bardzo pomocne notatki. Powodzenia!

_____________________

Dominika Sadkowska