Programista jest prawie jak barman.

Jeżeli musiałabym porównać do czegoś programowanie, porównałabym je do robienia drinków. I programista, i barman muszą starannie dobierać poszczególne elementy, pamiętać o ich odpowiedniej kolejności oraz ciągle uczyć się i ćwiczyć, żeby program się włączył, a człowiek po drinku nie wyłączył. Czy rzeczywiście łączy ich coś jeszcze?

fot. Passel

Podczas zapisów na różnego rodzaju kursy programowania, najczęściej zadawanym pytaniem jest to, jaką wiedzę lub wykształcenie powinno się posiadać by zacząć. To tak, jakby zapytać, jaką teoretyczną wiedzę o chmielu trzeba mieć, żeby nalewać piwa. Oczywiście warto podejrzeć innych lub przeczytać w wartościowym źródle, co robić, żeby się nie pieniło, ale wszystko w swoim czasie. To samo tyczy się programowania — każdy kiedyś zaczynał.

Najtrudniejszy jest pierwszy język — każdy kolejny będzie przychodził z coraz większą łatwością. “Porozumiewanie się” też będzie łatwiejsze, gdyż w odróżnieniu od języków naturalnych, programowania w każdym miejscu na świecie, uczy i używa się tak samo. Czy z piwem nie jest podobnie?

fot. Passel

A co z umiejętnością analitycznego myślenia i podstawami logiki? Programowanie w ogromnym stopniu wymaga pierwszej z wymienionych pozycji i jednocześnie kształtuje drugą. Bez kreatywności oraz myślenia wizualnego nie byłoby front-edu, a tworzenie back-endu i przewidywanie jego działania rozwija umiejętności logicznego myślenia. Dla barmana wyobraźnia przydaje się równie często, jak dla programisty. Nie tylko, by wiedzieć, gdzie wbić palemkę, ale też do tego by odpowiednio komponować smaki i opowiadać historie, które przysporzą napiwków.

Obu łączy także cierpliwość i wyrozumiałość — w pierwszym przypadku do tworzenia kodu i klientów, w drugim do słuchania plotek i klientów. No i pozostaje także miłość do mocnej kawy oraz praca na nocnych zmianach.

Jednak mimo wszystkich wymienionych wcześniej podobieństw, między barmanem a programistą jest jedna znaczna różnica. Jeden z nich o wiele więcej zarabia. Który?

___________

Dominika Sadkowska