Herkese bir N26 !

Tugce Konuklar

9 Ocak itibari yeni maceram olan Berlinde çalışma hayatına başladım. Belinde hayat en temel sorun olan “ev bulma” mevzusu özelinde şekillenmiş. Sıkıntının sebebi kısaca; Ev az , göç çok. Bu yazıyı anlatabilmem için bu bağlamda bence göçmenleri yıldırmak için geliştirilmiş desemde aslında ezelden beri aynı olan, ancak yeni yeni hızlı bir ivme ile sıkıntıdan krize dönen durumu sizlere anlatmaya çalışacağım.

Süreci tersine işletirsek şu şekil ;

Hedef : Maaş Alabilmek

→ Maaş alabilmen için , Banka Hesabın olmalı

→ Banka hesabı için , Tax ID olmalı

→ TaxID için , Anmeldung (İkametgah) çıkartabilmelisin

→ Anmeldung için , işlem yapan ofislerden birinden randevu alabilmelisin (randevu tarihi 3- 6 hafta sonrası şeklinde değişmekte, yoğunluk çok fazla)

→ Randevu öncesinde , Ev Sahibinden kontrat ve belge almalısın

→ Kontrat için , Ev bulmalısın ama ikametgah izni olan bir ev.

→ Evi tutabilmen için, ev sahibini ikna etmelisin bunun için CV, işyerinden orda çalıştığına dair belge, maaş bordron ve ev sahibinin doldurmanı istediği bir başvuru belgesi, min 3 aylık kirayı ödeyecek kadar birikim ,iyi bir ikna kabiliyeti ve sempatik bir ifade.

Bu süreç, ev bulma süreniz dışında min 2 hafta dan 2 aya kadar belki daha uzun süren bir süreç. Ve güzel bir detay, Anmeldung başvurusu yapabilmen yada en azından randevusu alabilmen için ülkeye girişinden itibaren 14 günün var!

Neden bu kadar büyük bir sıkıntı derseniz örnek olarak genelde insanların yaptığı, işe başlamadan önceki hafta gelip herşeyi çözebileceğinizi düşünmeniz , hele de ay ortası işe başlayacaklar olur ise maaşınızı alamayıp banka hesabınızı açtıktan sonraki bir ayda (takriben min 1,5 — 2 ay sonrası ) maaş alabilmek için beklemek zorunda kalabilmeniz.

Neyseki N26 hayatımızda :) N26 sayesinde yaklaşık 20 dk da (iddeaları 10 dk ancak IDNow adımı o kadar kısa sürmüyor.) bir Alman Banka IBAN numaranız oluyor. MasterCard markalı bir kart 2 hafta içerisinde adresinize teslim ediliyor ve kullanmaya başlıyorsunuz.

Digital olan adımları gerçekten kısa sürede tamamlanyor.

N26 nın sitesinden bir hesap oluşturuyorsunuz. Sizden sırasıyla;

Kimlik:

 • isim
 • soyisim
 • doğum tarihi

İletişim:

 • e-mail adres
 • yaşadığın ülke
 • adres
 • telefon numarası

N26 Hesap Bilgileri

 • Şifre
 • Varsa Promosyon kodu

( Bu adım sonrası mailinize bir Verifcation mail yollanıyor, bundan sonraki adımda mobil uygulamadan ilerlenilmesi isteniyor.)

Hukuki (Mobil uygulama üzerinden olmak zorundadır)

 • Tax ID (opsiyonel alan var ise girin diyorlar, bende yoktu geçtim. )
 • Kimlik onaylatma *
 • IDNow uzmanı ile görüşme *
 • SMS ile OTP iletilmesi ve kullanıcı telefon onaylaması.

Hesap Seçenekleri

 • İş Amaçlı mı?
 • Kişisel Harcamalar için mi ?

Kullanılacak Plastik Kart Seçenekleri

 • İş amaçlı seçilir ise

1. Transfer Master Card tek seçenek ve bedava, yapılan her harcamanında 0.1i geri ödeniyor.

 • Kişisel seçilir ise iki seçenek mevcut:
 1. N26 Black (5.98 Euro/Aylık)
 2. Transfer Master Card bedava

Süreçler bu kadar.

Size ilk kez yaşadığım enteresan IDNow deneyimimden bahsedeyim.

Kimlik ibrazı noktasında N26 IDNow ile çalışmayı tercih etmişler.

Bu süreçte mobil uygulamayı kullanmak zorundasınız. Çünkü karşınıza video görüşme yapabilmek için bir çalışan gelicek, kendisi gerçek bir insandır :) yani bu süreç MANUEL olan ciddiye alınmış bir süreçtir.

Tüm görüşme kayıt altına alınan güvenli bir görüşmeydi. Karşıma ingilizcesini zor anladığım esmer genç bir bayan çıktı. Önce kendisi uzaktan benim ön kameramı açıp önce bir tipime baktı ve resmimi çekti, sonra kameraya onun yaptıgı gibi el sallamamamı istedi, video olmadıgını kanıtlamak içindi. Sonrasında uzaktan telefonumun arka kameramı açıp pasaportuma baktı ve resmini çekti. Sonrasında telefonumun flaşını açtı uzaktan kontrol ederek yine ve pasaportumun üzerindeki hologramları göstermemi istedi. Pasaportun üzerindeki seçtiği bir şekildeki hologramı bulmamı istedi, bulmam biraz zaman aldı. Sonra seçtiği hologramı parmağımla göstermemi istedi, bu da video olup olmadığımı kanıtlamak içindi sanırım, ancak kolay olmuyormuş göstermek bunu öğrenmiş oldum.

N26 nın hızlı hesap açması yanında farklı hizmetlerle de faydaları bulunmaktadır. Berlin de gördüğüm ödeme konusunda dijitale geçmek için bir çok şeyi sadece kartlı ödemeye çevirmişler, yani bu dönüşüm için çabaları var , ancak hala tam bir geçiş olmamış , halkı tarafından nakit daha çok tercih edilmekte, bu sebeple nakit para taşımak önemli. N26 sayesinde Avrupa içerindeki sayılı ülkelerde (Fransa, Almanya , İspanya vb ) bir ayda 5 kere istediğiniz ATM üzerinden ücretsiz para çekmenize izin veriyor. 5 den fazla çekerseniz komisyon alıyor. Dünya çağında ki ATM lerden de para çekebiliyorsunuz hemde istediğiniz kurdaki paraya çevirerek, tabi bunun karşılığında bir miktar komisyon alıyor. Para transferi yapabiliyorsunuz.

Bizim Türk bankalarımızın online bankacılığı kadar çok fazla imkan sunmuyor ancak temel bir ihtiyacı hızla karşılayan bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

Almanya gibi bu tip süreçlerin ağır ilerletilen ülkede yaşayan insanların acısına bire bir bir ağrı kesici olmuş. Hukuki hiç bir gerekliliğe takılmadan , ev bile tutmadan bir IBAN numarasına sahip olmanızı sağlayan kurtarıcı bir uygulama.

Burada Türkler düşünülerek Türklere özel hizmetler ve ürünler çok fazla, bunları görünce tabiki bankacılık hizmetleri konusunda gelecekten beklentim TROY u da Almanya da görebilmek :)

Kısaca deneyimimi anlatmak istedim, umarım faydası olmuştur. Soru ve yorumlarını yazının altına yazabilirsiniz.

İyilikle kalın,

Teşekkürler

Tugce Konuklar

Written by

yurdum insanı , herkes onu okumalı !

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade