Ahmet Takan, MHP’ye vadedilen bakanlık sayısını açıkladı

MHP Kulislerini en iyi tutan gazeteci Ahmet Takan, MHP’ye vaat edilen bakanlık sayısını açıkladı ve Erdoğan’la Bahçeli’nin konuşma metinleri hakkında flaş bir ayrıntı paylaştı.

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, AKP ve MHP’nin Meclis kulislerinden aldığı bilgileri paylaştı. Bahçeli’nin Başkanlık sistemine verdiği desteğin sebebini yazan Takan, AKP ve MHP’nin kuracağı hükümetin ismini de ilk kez açıkladı: “Güçlendirilmiş Hükümet”

Başkanlık Referandumu sürecinde kurulacak hükümet için Saray’ın kendilerine 6 bakanlık verileceğine MHP’lilerin inandığını belirten Takan, İçişleri ve Milli Savunma gibi bakanlıkları da bunların arasında saydı.

Takan, Erdoğan ve Bahçeli’nin konuşma metinleriyle ilgili de çarpıcı bir ayrıntıyı paylaştı. Takan ikilinin konuşma metinlerinde aynı vurguların yapıldığını, sadece cümlelerin yerinin değiştiğini, belirtip “aynı kalemden çıkma” nitelemesinde bulundu.

Ahmet Takan’ın yazısının “paralel söylemler” başlıklı bölümü şöyle:

Paralel söylemler

AKP ve MHP arasında halihazırdaki mevcut bugünkü paralel söylemlere de ayrıca dikkat kesilmek lazım. Başkanlık sistemi tartışmaları dışında gibi görünen R. Erdoğan ile Doktor Devlet Bahçeli’nin kamuoyu önünde yaptığı açıklamalar da neredeyse aynı kalemden çıkmış gibi. Sağlamasını yapmak çok kolay. R. Erdoğan’ın son günlerde Irak ve Suriye konusunda yaptığı çıkışlarda söyledikleri ile Bahçeli’nin özellikle dünkü grup toplantısı metnini karşılaştırın. Sadece cümlelerin yerlerinde değişiklikler olduğunu kolayca fark edersiniz. Hele, Misakı Millî’nin tarifleri hayrete düşürecek bir ağız birliğini gözler önüne seriyor. Meydan okumalardaki kopyala yapıştır ifadelere ne dersiniz?.. Bir kenara da iki partinin eş zamanlı ortak CHP çakışlarını not edin!..

Gelişmelere düz baktığımızda bunlar çoğumuzun hoşuna gidebilir. Ancak, bu bizim bazı hayati soruları da ıskalayacağımız anlamına gelmez!.. Amerika’yı beraber yeni mi keşfettiniz?.. Başkanlık için ortak hedef alenileştirilmişken psikolojik ortam hazırlanmıyor mu?.. İktidarın ayırdığı yol arkadaşlarından sonra yeni birliktelik için yol taşları nasıl döşeniyor?..

Şimdi tam bu noktada, Meclis kulislerinde dün yoğun olarak konuşulan bir senaryodan söz edeceğim;

“Güçlendirilmiş Hükümet”

Detaya geçmeden bunun MHP Genel Merkezindeki ısrarlı (!) bir beklentiden de kaynaklandığının altını çizmeliyim. Söylenenler o ki; Olağanüstü bir dönemden geçiliyor ve millî mutabakat hükümetinin şartları oluştu. Reformların devam etmesi ve Irak-Suriye’de karşılaşılanların üstesinden gelinebilmesi için güçlendirilmiş hükümet şart oldu.

Güçlendirilmiş Hükümet için makul ve mantıklı(!) gerekçeler sıralanıyor da sıralanıyor!.. Bu formülde(!) MHP’nin Bakanlık sayısını 6’ya kadar çıkaranlara bile rastladım. Başbakan Yardımcılığı, İçişleri, Eğitim, Savunma, Gençlik Spor, Aile Bakanlığı’na kadar…

Saray’da seslendirilen “Geçiş Hükümeti”, ağırlıklı olarak MHP kulislerinde dillendirilen “Güçlendirilmiş Hükümet..” Manidar oldu!..

İnsanın aklına şu soru geliyor;

“Kabinede yapılamayan FETÖ operasyonu için doğal seleksiyon formülü mü?..”

AKP’nin MHP’den her türlü desteği kolayca aldığı bir ortamda bu formül pek de akla yakın gelmeyebilir. Hatta çok da uçuk bulunabilir. Fakat bir Ankara gerçeğidir hiçbir şeye şaşırmamayı öğrenmek!..

MHP kurmayları, “ilkbaharda referandum”u ezber ediyor. AKP kurmayları, “bu sefer kaçarı yok” diyor.

Kafaların çok karışık olduğu kulislerden CHP cenahına yöneldiğimizde duyduk ki; “Binali Yıldırım’ın ısrarlı görüşme taleplerine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu şu anda olumlu yanıt vermiyor.”

Doktor Devlet Bahçeli’nin oyunlarına akıl eriyor da ermiyor!..


Originally published at www.tr724.com on October 19, 2016.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Tr724’s story.