Girişimcilerimizin yurt dışındaki akıl almaz başarısı

Yurt dışında itibarımızı yükseltmek için büyük gayret gösteren girişimcilerimizin tevazu nedeniyle bizlere duyurmadıkları akıl almaz bir hizmet sektörü başarısını ABD Dışişleri Bakanlığı duyurmuş bulunuyor.

İnsanlığın daha önce örneğini görmediği büyük hizmet özetle şöyle;

- Gana’nın başkenti Akra’da konuşlanılmış,

- yalnız Gana’da değil, komşu ülke Fildişi Sahili ve Togo’daki insanlara da ABD vizesi sağlama hizmeti verilmiş,

- billboard ve el ilanları ile hizmet Batı Afrika’da yaygın bir şekilde duyurulmuş,

- hizmetten yararlanmak isteyenler memleketlerinden alınıp Akra’ya getirilmiş, lüks otellere yerleştirilmiş,

- bu insanların ABD vize işlemleri onları hiç yormadan, onlar otelde dinlenirken, onlar adına başvuru yapılıp imzaya hazır hâle getirilmiş,

- vize işlemleri için gereken örneğin banka hesabı vb., her türlü doküman, hatta sahip olmayanlar için pasaportlar bile hazırlanmış,

- her şey tamam olunca, insanlar vizelerini almaları için otellerinden ABD Büyükelçiliği’ne, sonra da memleketlerine kadar götürülmüş.

- Bu hizmetin hediyesi olarak da kişi başına yalnızca 6 000 Dolar tahsil etmekle yetinilmiş.

Tüm bu hizmeti organize eden ve ABD büyükelçiliğinin konsolosluk bölümünde bu amaçla çalışanlar Türk vatandaşı girişimciler imiş.

Kolay bir hizmet değil tabiî. Girişimcilerimizin her şeyden önce bir bina tutup önüne ABD bayrağı dikmeleri, içini ABD elçiliği gibi dekore etmeleri, bu hizmeti tam on yıl boyunca sürdürebilmeleri için yerel polis teşkilatını ve savcılıkları beslemeleri gerekmiş.

(ABD Dışişleri Bakanlığı’nın duyurusundan anlaşıldığı kadarıyla, girişimcilerimiz Schengen vizesi talebini karşılamak üzere bir tane de Hollanda Büyükelçiliği açmış).

İşte, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmî açıklamasında, Türk girişimlerini bu başarısı “sahte ABD elçiliği basıldı” başlığıyla duyuluyor.

https://www.state.gov/m/ds/rls/263916.htm