Wybór dachu

Thatching_and_Timber
2 min readNov 2, 2015
Elegancki ośrodek wypoczynkowy z pięknym pokryciem dachowym

W tym artykule chcielibyśmy pomóc Państwu odpowiedzieć na pytanie jak wybrać dobry dach. Niezależnie od tego czy nasz budynek będzie spełniał funkcje mieszkaniowe, czy będzie to pensjonat, czy może restauracja, wybór elementu pokrycia dachowego należy do podstawowych decyzji każdego inwestora.

W dzisiejszych czasach nie możemy narzekać na brak rodzajów pokryć dachowych, można dach kryć tradycyjnie np: dachówką lub blachą, lub bardziej okazale np: dachy zielone, gont drewniany, z łupków kamiennych, a także z trzciny.

Na stronach internetowych często spotykamy poradniki pt. jak ocieplić dach, słabe miejsca w ociepleniu dachu, jak budować dom energooszczędny, oraz cały szereg technologii z tym związanych.

Jednak najbardziej naturalnym surowcem stanowiącym jednocześnie najlepszą izolację jest właśnie dach trzcinowy.

Jednym z najstarszych pokryć dachowych jest trzcina. Jest to surowiec naturalny, ekologiczny, a jego popularność jako materiał do krycia dachów od dawnych czasów wynikała z trwałości i dostępności. Dach trzcinowy charakteryzuje się bardzo dobrym filtrowaniem powietrza i doskonale izolują termicznie. Dachy z trzciny przy tradycyjnej grubości kładzenia od 28 do 40 cm, chronią budynek w zimie przed utratą ciepła, a latem izolują przed przenikaniem gorącego powietrza do wnętrza budynku. Taki dach stanowi jednocześnie idealną izolację akustyczną.

Dachy kryte trzciną można dowolnie formować w najbardziej fantastyczne kształty, dlatego doskonale nadają się na pokrycia nastrojowych restauracji i budynków rekreacyjnych, tworząc niezapomnianą atmosferę dla gości.

Wybierając trzcinę nie mamy problemu z wyborem odpowiedniej wełny termoizolacyjnej ani jej grubości do ocieplenia dachu. Odchodzi problem zawilgocenia i złego wykonania izolacji. Trzcina jako pokrycie dachowe to naturalny i zdrowy surowiec budowlany stanowiący jednocześnie eleganckie pokrycie dachowe.

--

--