סיר בישול איטי — אז למה לא כל יום שבת?

בבוקרו של כל יום בשבוע קשה לנו לקום ולהיפרד מהמיטה, אבל דווקא בבוקר השבת, כשאנחנו יכולים לישון עוד כמה שעות ולהשלים את חוסרי השינה השבועיים שלנו, דווקא אז, השכם בבוקר, מתעורר פתאום הגוף שלנו ומסרב לישון עוד קצת… אנחנו ערניים כאילו ישנו שבוע שלם… המדענים יכולים לתת את התיאוריות הביולוגיות המטבוליות המסובכות שלהם, אבל כולנו יודעים את האמת — לא שעון מעורר וגם לא קריאת התרנגול העירה אותנו ,אלא ריחו של החמין המתבשל לאיטו מאתמול או ניחוחו של הג’חנון החום והמפתה, שאף הוא, לוקח את הזמן שלו כדי לקבל את הטעם שממלא פינו ריר… אבל, לא רק מאכלי השבת יוצאים נשכרים מבישול איטי. למעשה, ישנם סוגים רבים של מזונות שטעמם משתנה לגמרי ומשתבח, כאשר מעבירים את בישולם מסירים רגילים לסיר בישול איטי.

בדוק גם את המאמר: טיפים לשימוש בטוח בסירי לחץ

אז למה לא כל יום שבת?

עקרון הבישול בסיר איטי הוא פשוט למדי: לאחר “מכת” חום שאורכה כשעה וחצי או שעתיים, יורדת הטמפרטורה של סיר בישול איטי ובמצב זה היא נשארת, עד לכיבויו של הסיר או ניתוקו מהחשמל. לסיר שלושה מצבים : חום גבוה (High) — שלב הבישול ההתחלתי, אשר מבשל את המזון לגמרי (או כמעט לגמרי, במקרה של מצרכי מזון קשים במיוחד). לאחר פרק הזמן המומלץ, מכוון סיר הבישול האיטי לחום נמוך או למצב אוטומטי. חום נמוך (Low) — המיועד אך ורק לשמירה על חומו של התבשיל (בדומה לפלטת שבת) ומצב אוטומטי (AUTO) שמטרתו שמירה על חום קבוע וגבוה יחסית, כמו במקרה של בישול מרקים.

מקור: דה קוקסטור

טיפים לבישול בסיר בישול איטי

סיר בישול איטי מאפשר לנו ליהנות מתבשילים ומרקים שונים, תוך כדי שמירה על החום שלהם, גם אם התחלנו לבשל אותם שעות רבות לפני כן. לנוחותכם, ריכזנו את הטיפים החכמים ביותר הנוגעים לבישול מסוג זה:

 • על מנת לחסוך בחשמל, ניתן לתת את מכת החום הראשונית ולבשל את התבשיל במשך כשעה וחצי או שעתיים בסיר רגיל, ורק לאחר מכן להעביר אותו לסיר הבישול האיטי.
 • בעת בישול מאכלים שאינם נוזליים, אין צורך למלא את הסיר במים, אפשר לשים מים בגובה מינימלי. לעומת זאת בעת בישול מרקים, יש למלא מים בגובה המקסימלי המסומן בסיר.
 • יוצאי דופן מהטיפ הקודם הם הדגנים ומוצרי המזון הסופחים מים בכמות גדולה. לכן, כששמים בסיר דגנים, למשל, יש להקפיד ולשים מים/נוזלים אחרים (כמרק צח) בכמות שהינה פי שניים מנפח הדגן ולהוסיף עוד כוס וחצי, כדי לשמור על רטיבותו של התבשיל.
 • פעולת הבישול האיטי נחשבת למעולה להסמכת רטבים, בשל האידוי האיטי שהיא יוצרת. קציצות ברוטב, ממולאים למיניהם, צלי בקר או כרעי עוף, כולם זוכים לרוטב עשיר במיוחד, אחרי בישול בסיר הבישול האיטי.
 • ניתן לבשל ב”שכבות” בבישול האיטי. על מצע של אורז ניתן להניח את כרעי העוף, הירקות או נתח בשר הבקר, ולהוסיף את המים עם התבלינים. לאחר שיסתיים בישולו של האורז, המצע העליון יחל להגיר את הנוזלים שלו והאורז יקבל טעם נוסף ומיוחד.
 • ניתן לבשל בסיר בישול איטי מספר רכיבים המופרדים ביניהם בשקיות קוקי (להפרדה מקסימלית והרמטית) או בשקיות בד (במידה ורוצים שהטעמים האחרים יספגו בהם). שקיות בד המכילות אורז, חיטה, תירס, שום וכד’, יאפשרו לכם לבשל תבשילים מופרדים, במידה ויש ילדים אניני טעם, אשר סולדים מרכיבי מזון ספציפיים.
 • נתחי בשר הבקר המתאימים ביותר לבישול ארוך ואיטי הם הנתחים המכילים רקמות חיבוריות או סחוס (כצוואר, שוק, רגל, כתף ודומיהם). חשוב מאד לא לוותר על “סגירת” הבשר על ידי צריבתו מכל צדדיו בסיר המשומן. במידה ותבשיל בשר הבקר מכיל גם ירקות שאמורים להישאר בצורתם המקורית גם בסיום הבישול, יש לתבל אותם בנפרד ולהניח אותם בסיר מעל הבשר, לאחר סיום שלב החום בטמפרטורה הגבוהה.
 • זמן בישול עוף בסיר בישול איטי הינו קצר יותר מהזמן הנדרש לבישול בשר בקר. לכן, במידה והתבשיל שלכם מכיל גם עוף וגם בשר, כדי למנוע את התפרקותו של העוף כליל, תוכלו להכניס אותו לשקיות בד או שקיות קוקי או לצרף אותו לתבשיל בשלב מאוחר יותר.

כיצד מנקים סיר שכזה?

ניקוי סירי בישול איטיים קל בהרבה יותר מאשר ניקוי סירים רגילים, מאחר שעודפי המזון והנוזלים שזולגים מהם אינם נצרבים על הכיריים:

 • ראשית, מקפידים לנתק את הסיר מהחשמל ולהוציא את כבל החשמל מהתושבת שלו שבסיר. בשלב הבא, מוציאים את הסיר הפנימי ושוטפים אותו ידנית או במדיח הכלים (בהתאם להוראות היצרן). במקרים בהם נדבקות בסיר הפנימי שאריות מזון ניתן להשרות אותו במים חמימים ובנוזל כלים למספר שעות, עד להמסה שלהן.
 • את סיר הנירוסטה החיצוני מנגבים בבד לח ורך, תוך שימת לב שלא להכניס מים לשקע חיבור הכבל החשמלי. אין להציף את סיר הנירוסטה החיצוני במים או לנגב אותו במטלית לחה מידי, מחשש ליצירת קצר.
 • אין להפעיל סיר בישול איטי לאחר ניקוי בטרם כל חלקיו התייבשו לגמרי.

לסיכום

בישול איטי איננו מיועד רק לחמין או לג’חנון של שבת. בגלל תכונותיו, סיר כזה מאפשר לנו הכנת תבשילים הרבה לפני מועד אכילתם, כך שניתן, למשל, להכין את ארוחת הצהרים החמה שתמתין לילדים, כבר בבוקר, בטרם אנחנו יוצאים לעבודה. בניגוד לבישול בסירים רגילים, אשר מחייבים השגחה רציפה, השימוש בחום הנמוך או במצב האוטומטי משחרר אותנו מהשגחה זו ומאפשר לנו שלא להיות כבולים ללוחות הזמנים של המזון המתבשל.

טיפים נוספים

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.