Septyni kelionių stebuklai

© Yu Kasamatsu

(Publikuota Intelligent Life | IQ, 2014 09)

Intelligent Life | IQ žurnalas turi rubriką “7 kelionių stebuklai”, kuriai iš pirmo karto man nepavyko parašyti. Susiėmiau ir štai — antras bandymas.

-

1 ŽMOGAUS KŪRINYS
Niekam nelinkiu vienoje savo pirmųjų kelionių užsienin aplankyti maurų Granadai padovanotos Alhambros. Atimsite iš savęs galimybę stebėtis kitais dalykais. Šalia Alhambros man sumenksta ir Milano Duomo, ir Jeruzalės šventovių istorinė įtampa, ir Gaudi bažnyčių, parkų ir pastatų tortai Barselonoje, ir siauras Flatironas Niujorke. Iš to, ką mačiau pastatyta žmogaus, Alhambros smulkmeniškumas, detalumas žadą atima totaliausiai. Stovėdamas po šaukštais išskabytomis lubomis jautiesi kažko prasmingo dalimi. Tai mūsų revanšas negrabiam kosmosui, panašų grožį bandančiam išgauti gigantiškomis žvaigždėmis ir planetomis. Mes mokame skrupulingiau.

2 MIESTAS
“Tikėkimės, niekada nebegrįšiu.” “Savaitgaliui — pats tas.” “Norėčiau pabūti ilgiau.” “Norėčiau pagyventi.” “Norėčiau dirbti.” Maždaug taip skirstau miestus savo kelyje. Mielai niekada nebegrįščiau į Maskvą, Minską, Bankoką. Baisūs miestai net ir su itin paslaugiais vietiniais. Vieną iš netikėtų savaitgalių praleidome Eindhovene, jis yra trijų dienų dydžio. Ilgiau norėčiau pabūti Kopenhagoje, Seule, Florencijoje. Mėgčiau pagyventi Sevilijoje, Barsoje, Madride, Niujorke, Tel Avive. Dabar atrodo, kad iš lankytų miestų ilgiausiai galėčiau būti Romoje. Neturistiniu periodu aplankyta Roma kol kas buvo artimiausia mano patalynei ir pagalvei. Beveik namai.

3 SALA
Begalybė besikeičiančių savininkų bandė suimti Siciliją į savo rankas, nuo graikų ir romėnų iki vandalų, ostrogotų, arabų, normanų ir pastaruoju metu — mafijos. Būdamas ten jaučiau visus, išskyrus, gal nusikaltėlius, panašu, kad jiems fotoaparatuoti svetimkūniai neįdomūs. Sala, kurioje architektūriškai yra tiek gražaus, kad dažnai tenka sustoti ir pakvėpuoti. Įtariu, kad infrastruktūra ten papuvusi ir santechnikai yra vaiduokliai, bet pabandyk likti piktu veidu, sekdamas Archimedo pėdomis Sirakūzuose, ar galėdamas apkabinti visą, į kalvas pabėgusį ir pasakų knyga pasivertusį miestą Eričė (Erice). Ištisa mano poilsio samprata (nemėgstu ilsėtis gulėdamas) telpa Sicilijoje.

4 MUZIEJUS
Kiek kartų esu prakeikęs Londoną dėl jo varginamo tempo, nesibaigiančio eskalatoriaus judėjimo žemyn į karštį, aukštyn į lietų, tačiau tai ir toliau yra mano pagrindinis miestas šiuolaikiniam menui aprėpti. Niujorkas, nors ir gerokai rečiau lankomas, taip pat virsta per kraštus ir ten yra muziejus, kuris man tiek estetiškai orgazmiškas ir pastatiškai harmoningas, kad paskutinį kartą po jį vaikščiodamas neprisimenu kokį meną žiūrėjau, galvojau tik apie Franko Lloydo Wrighto genialumą. Kalbu, žinoma, apie spirališką “Guggenheim”.

5 MAISTAS
Geras būdas keliauti — paskui pilvą. Tokiu būdu pamatai keisčiausių užkampių, nepatenkančių į turistinį balandžiavimą. Kiekviename mieste, kuriame buvau, turiu mėgstamų vietų. Jų daug, jos keičiasi, bet skanus pavalgymas išlieka galvoje, prikibęs prie kitų nuotykių. Sunku pamiršti šviežius vaisius neatpažintais pavadinimais Tailande, pitas Tel Avive, “Cal Pep” tapas Barselonoje, vermutą Madride, nuogus mėsos gabalus ir pastas Romos žydų rajone, desertų sapnus Paryžiuje, tarpuvartinius indus Bankoke, sušiuolaikintus kinus Londone, bulgogi Seule. Neaprėpiamais skanumais laisvai užpildyčiau rubriką “77 maisto stebuklai”.

6 VIEŠOJI ERDVĖ
Miesto viešųjų erdvių atvėrimas, derinimas, jaukinimas man yra itin įdomi tema. Ji tiesiogiai susijusi su miestiečių savijauta, priklausymu vietovei, gyvenimo kokybe. Vakaruose pilna miestų, kurie drąsiais urbanistiniais sprendimais apdovanoja savo gyventojus, bet mane itin užpavydino nurašytą Meatpacking rajoną reanimuojantis Manhetenas, senus metro bėgius pavertęs “High Line” parku. Tokiame atšiauriame ir ciniškame mieste kaip Niujorkas, kur viskas kvepia piniginėmis transakcijomis ir kiekviena pėda suskaičiuota, parkas yra tikra atgaiva visomis prasmėmis.

7 KONCERTAS
Dažna mano kelionė privalo turėti koncertą, įpakuotą kažkur tarp akių ganymo, kūno ilsinimo, knygų skaitymų. Penkis kartus gyvenime man yra sudrebėjusi žemė, klausant kažko sunkiai apsakomo žodžiais, gerokai didesnio nei kasdiena, įtraukiančio ir uždarančio savyje. Triphopo eroje Massive Attack Prahoje skambėjo kaip šamanai, žinantys kažkokią paslapį. Chemical Brothers” Čikagoje nuo šuolių į aukštį mano džinsus pavertė šlapiu skuduru ir paliepė nebeignoruoti šokių muzikos. Bon Iver, kompaktiškame studentų mieste Rennes, Prancūzijoje privertė išdainuoti balso stygas. Daft Punk 70-aisiais pr. Kr. pastatytame Nimes amfiteatre patikino, kad už juos nėra nieko ikoniškesnio ir kažin ar bus. Galiausiai, Antony & The Johnsons tobulame Kopenhagos “Koncerthuset” sudainavo taip, kad aplink tekėjo ašaros ir to konkretaus pasirodymo įrašas tapo albumu “Cut The World”. Visi jie mano keliones pagerino neapsakomai, absoliučiai.