Po.et ($POE)

Dünyamız dijitalleşiyor. Eskiden veriler (datalar) kağıtlara tutulup arşivlenirdi. Değişen Dünyamız ve gelişen teknoloji ile birlikte, bilgisayarın icadı ve gelişmesi ile artık her bilgi dijital ortamda saklanır oldu.

Bu sistem ile birlikte; dijital bilgilerin güvenliği ve saklanılması daha da önemlisi şeffaflığı önem kazandı. Peki herkesin görebileceği, aracısız, bilgilerin güvenle saklanabileceği bir teknoloji var mı? Evet. Blockchain.

İşte tam olarak Po.et burada devreye giriyor. Peki Po.et nedir?

Po.et; Ethereum tabanlı olan, uluslararası etkileşimli, telif mülkiyet ve diğer bilgilerin saklanıldığı dijital blockchain tabanlı dev bir defterdir. Bu ne demek? Po.et ağında yazı, resim ve video da dahil olmak üzere aracı olmadan; yayıncılar, içerik üreticiler arasındaki bütün telif ve bilgilerin kaydını tutar. Örneğin bir makale yazacaksınız, bu makalenin telif haklarını Po.et ağında yayıncı ile paylaşıp yayınlayabilirsiniz.

Böylelikle aracı hiç kimseye ihtiyaç kalmadan ürettiğiniz ürünler doğrudan yayıncı ile etkileşime girer, ağa güvenli bir şekilde kaydedilir ve bu işlem herkes tarafından görülür. Po.et ağında artık o ürün sizindir, kimse hak talep edemez. (Copy-right)

Ya da bir projeniz var, acaba daha önce yayınlanmış mı, bunu taramak için tamamen şeffaf Po.et ağına giriyorsunuz, bu proje daha önceden yapılmış mı bakıyorsunuz, yapılmadıysa telifinizi Po.et ağında belirliyorsunuz ve artık o projeyi sizden başka kimse yapamıyor.

Peki Po.et bunu nasıl başarıyor? Po.et “Proof of Existence” kullanıyor. Buna göre siz Po.et ağına içeriğinizi yüklerken size dijital bir “Fingerprint” veriliyor.

Bu bildiğiniz dijital bir parmak izi. Böylelikle Blockchain sayesinde taklit edilemez, üçüncü parti program tarafından tanınamaz, daha sonra değiştirilemez bir imzaya sahip oluyorsunuz.

Peki, Po.et ağına içerik eklemek istiyorsunuz veya çoktan eklediğiniz içerik farklı biri tarafından taklit edilmiş bunlar nasıl kontrol edilecek?

Po.et ağında kullanılan POE coinler ile. Sisteme ekleyeceğiniz içerikler için POE coin bulundurmanız gerekiyor. Diyelim ki diyelim ki daha önceden yapılmış bir içerik eklediniz, Proof of Existence ile diğer kullanıcılar bunu oyluyor ve POE coinlerinize el konuluyor.

Po.et ağını anlattıktan sonra şimdi de yatırımcıları daha çok ilgilendiren POE token hakkında bilgi verelim.

POE, po.et ağında kullanılan ERC20 tokendir. POE token’in olmasının 3 temel sebebi var.

1. Yayıncılar ve içerik üreticiler arasındaki etkileşim için kullanılmak.

2. Po.et Foundation’ın gelişimi için fon oluşturmak

3. Po.et ekosistemine gelmesi için içerik oluşturucuları teşvik etmek. (POE kazandırmak)

Peki POE coinin dağılımı ne şekilde?

Peki proje ne durumda PO.ET Team ne kadar ilerlemiş durumda ?

CEO Jarrod Dicker ile birlikte Po.et Team şu an 10 ana üyeden oluşuyor ve Po.et’in gelişimi 3 ana kısma ayrılmış.

Bunlar

1. Rosetta Çağı

2. Guttenberg Çağı

3. Alexandria Çağı

Rosetta Çağı Temmuz 2017’de hayata geçirildi. Bu süre içinde ICO olan POE 10 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Bununla birlikte takım çalışmaya başladı ve Po.et in ilk temelleri atıldı.

Guttenberg Çağına Po.et şu an girmiş durumda. Bununla ilgili duyuru yapıldı ve 20’den fazla onaylanmış yayıncı artık po.et ağında içerik eklemeye başladı. İçerikler po.et ağına işlenmeye başladı.

Alexandria Çağı ise tarihi kesin olmamakla birlikte artık herkesin kullanabileceği ve içeriklerini paylaşabileceği bir po.et ağı vaad ediyor. Takım çalışmalarına başladı.

Po.et RoadMap’ini buradan inceleyebilirsiniz: https://www.po.et/roadmap