Isejuhtivad: uudiskiri # 13 03.05.17

Tulevik
3 min readMay 3, 2017

--

Kokkuvõte: California uus isejuhtivate sõidukite seadus on saanud arendajatelt palju tagasisidet, Nevadas alustas tööd isejuhtivate busside living lab ning McKinsey tegi autode küberturvalisusest ülevaate.

02.05.17

Bussiettevõte Proterra koostöös Nevada ülikooli ja Reno linnaga Nevadas pani aluse isejuhtivate busside elavale laborile (living lab). Eesmärgiks testimise käigus aru saada, kuidas isejuhtivaid sõidukeid (alustades bussidest) oleks kõige mõistlik siduda olemasolevasse transpordivõrku ning mil määral peab taristut kohandama. Allikas CityLab.

01.05.17

Wired tegi veokeid kaug- ja isejuhtivaks tegevast Starsky Roboticsist lühiülevaate (7 min). Starsky eesmärk on saada veok isejuhtivaks kiirteedel, võimalusega vajadusel minna üle kaugjuhtimisele kui väliskeskkond muutub keerulisemaks (nö last mile) Allikas Wired.

30.04.17

Kindlustusettevõtted kaaluvad tehnoloogia arenedes uusi ärimudeleid. Nt variant on lasta tarbijatel valida, kui riskantsel marsuudil nad on on valmis sõitma ja sellega saaks siduda kindlustusmaksed (journey level pricing). Enamus viimasest sajandist on liikluskindlustus tuginenud kolmele andmepunktile — juhi vanus, sõiduki tüüp ja liiklusrikkumiste arv. Sellele on lisandunud tänapäeval telemaatilised lahendused, mis täpsemat infot juhi liikluskäitumise kohta annavad, isejuhtivate sõidukitega kaasnevad lisaks andmed nii juhi käitumise (kui tegemist juhiabiga) kui ka selle osas, mida sensorid väliskeskkonnast tuvastavad ning mis otsuseid algoritmid selle baasil teevad. Allikas Financial Times.

28.04.17

Esimesed pildid Apple isejuhtivatest testautodest. Ekspertide hinnangul tunduvad kõik sensorkomponendid standartsed, seega auto enda osas pole midagi märkimisväärset. Allikas Bloomberg.

28.04.17

Apple, Tesla, Uber ja teised teevad tugevat lobitööd mõjutamaks California osariigi poolt plaanis olevat uut isejuhtivate sõidukite seadust. Apple saatis hiljuti California DMW-le kirja, milles soovitatakse kogutud andmete jagamine kõikide arendajate poolt kohustuslikuks teha, mis aitaks Apple’l oma mahajäämust väheste testkilomeetrite osas tasa teha. Lisaks on nii Apple kui ka Tesla isejuhtivate veokite testimise lubamise poolt, praegu on California DMW-l idee keelustada testimine sõidukitele, mis kaaluvad üle 4,535 kg (10 000 pounds). Uber soovis, et oleks jätkuvalt võimalus pakkuda taksoteenust isejuhtivate testsõidukitega, et saada avalikkuselt “ausat tagasisidet”. Allikas Reuters.

27.04.17

Ameerika politsei on isejuhtivate sõidukite osas nõutu, kuna paljud osariigid, ametid ega arendajad pole neid poliitikaaruteludesse kaasanud. Seetõttu pole paljud politseinikud kindlad, et mida nad peaksid tegema kui satuvad õnnetuspaigale, kus üks osaline on isejuhtiv auto. Eriti selgelt tuli see välja kui Uberi testsõidukiga hiljuti Arizona osariigis avarii juhtus. Teise sõiduki inimjuht tegi levinud eksimuse, mile politseinik kiiresti tuvastas. Samas oli politseil täiesti puudu protokollid olukorra jaoks, kus isejuhtivat autot juhtis tarkvara ja rooli taga olnud inimene oli autos praktikas ainult süsteemi jälgimiseks.

Lisaks ei suuda politsei peale avariid hinnata, et millal ja kas üldse autole isejuhtivust võimaldav süsteem on välja lülitunud või on tegemist jätkuva turvaohuga. Tõenäoliselt on mõnele küsimusele lahenduseks sõidukist väljaspool asuv info sõiduki isejuhtivuse võimekuse kohta (kasvõi SAE tasemetes). Politsei rolli peale on mõeldud nt Californias, kus plaanitud uues seaduses on mh nõue arendajatel välja mõelda kuidas nende sõidukid politseiga hakkama peavad saama (law-enforcement interaction plans). Samuti on mitteametlikud juhised kiirkorras välja töötanud Colorado osariigi politseijõud. Allikas Car and Driver.

27.04.17

USA Senati liikmed palusid Government Accountability Office’l hinnata isejuhtivate veokite mõju Ameerika veokijuhide tööhõivele. Veokijuhte on USAs peaaegu kaks miljonit. Täpsemalt esitasid senaatorid kolm küsimust:

  1. Kui kiiresti ettevõtted on nõus kasutusele võtma isejuhtivaid veokeid? Kui palju see tehnoloogia võib mõjutada tööhõivet seotud elukutsetes?
  2. Milliseid oskuseid on tarvis isejuhtiva sõiduki opereerimiseks võrrelduna sõidukiga, mis on mõeldud kasutamiseks inimjuhi poolt?
  3. Kas föderaalsed ümberõppe ja tööhõive programmid on valmis selleks tehnoloogiliseks muutuseks, eriti piirkondades, kus võimalik mõju tööhõivele on suur? Allikas Overdrive.

25.04.17

NVIDIA, New York University ja Google teadlased hindasid kuidas sügavõppe (deep learning) programm PilotNet autot juhtima on õppinud. Selle tuvastamiseks uurisid nad, milliseid väliskeskkonna tunnusjooni programm enda otsuste tegemiseks kasutas (all joonisel neoonrohelised alad). Teisisõnu kuidas süsteem tuvastab teejooni, teeääri ja teisi sõidukeid. Alguses õpetati sügavõppe programm inimjuhi juhtimisotsuseid jälgima. Selle põhjal õppis süsteem juhtimisotsuseid ja valis väliskeskkonnast kõige olulisemad tunnuseid, millele tähelepanu pöörata. Allikas Nvidia ja arXiv.org.

Pildi allikas Nvidia

24.04.17

Isejuhtivate sõidukite arendajad survestavad Kongressi loomaks ühtne föderaalne õigusraamistik isejuhtivate sõidukite tarbeks. Kui siiani olid nii Silicon Valley tehnoloogiaettevõtted kui ka Detroiti autotootjad tõrksad föderaalvalitsuse sekkumise osas, siis mitmete osariikide hiljuti käiku läinud seadused on tekitamas kirju regulatiiv-õiguslikku pildi, mis raskendab osariikide-vahelist testimist. Allikas Eno Center for Transportation.

04.17

McKinsey avalikustas autode küberturvalisusest raporti. Tõenäoliselt on see kõige kokkuvõtlikum avalik dokument sel teemal (valitsused ja arendajad ei taha väga puudujääke autode küberturvalisuses välja tuua). Allikas McKinsey.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.