Isejuhtivad sõidukid: uudiskiri #16 (27.06.17)

Tulevik
5 min readJun 27, 2017

--

Kokkuvõte: Sakslastelt tuli eetikaraport, USA sisejulgeolekuteenistuselt tuli küberturvalisuse raport, Euroopa Liit jaUSA ning Jaapan leppisid kokku ühises isejuhtivate sõidukite mõjuanalüüsi raamistikus ja sõidujagamisplatovorm Lyft sai partneriks NuTonomy — samaaegselt jätkuvad parnterlused Waymo ja General Motorsiga, USA Kongressis on kaalumisel ettepanek väliselt märgistada kõik SAE tase 3, 4 ja 5 sõidukid

27.06.17

California testimisloa said 3 uut ettevõtet, mis isejuhtivaid sõidukeid arendavad: Pony AI, TuSimple and Jingchi Corp. Kokku on Californias praeguseks testimisloaga ettevõtteid 34. Allikas California DMW.

22.06.17

Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance plaanib oma isejuhtivate elektriautode mobiilsusteenust, sh sõidujagamine… “kindlasti 10 aasta jooksul” aga 2020 kõige varasemalt. Allikas Reuters.

20.06.17

Sakslaste isejuhtivate sõidukite eetikakomisjon avaldas oma raporti (sks keeles). Ingliskeelne kokkuvõte siin. Põhipunktid:

  • Isejuhtivad ja ühendatud (connected) sõidukid on eetiliselt vajalikud kui need süsteemid tagavad turvalisema liikluse kui inimjuhid;
  • Inimeste kaitsmine on vältimatus avariiolukorras kõige kõrgema prioriteediga;
  • Vältimatus avariiolukorras inimeste eristamine nende isiklike tunnuste põhjal nagu vanus, sugu, füüsiline ja vaimne seisund on keelatud;
  • Kõikides oludes peab olema arusaadav, kas sõidukit juhib inimjuht või arvuti. See teave peab olema sõidukisse salvestatud, et vajadusel õnnetuse vastutus (liability) määratleda;
  • Juht peab olema võimeline oma juhtimisega seotud andmekasutust ise haldama (andmesuveräänsus/data sovereignty).

20.06.17

Wall Street Journal: auto omamise ajastu on otsakorral. Trendile aitavad kaasa nii sõidujagamise kasv, nõudluspõhine mobiilsus ja isejuhtivate autode tulek. Allikas WSJ.

16.06.17

Fiat Chrysleri tegevjuht Sergio Marchionne: autotootjate tugev huvi mobiilsuse vastu on eksiteele minek — tegelik väärtus on alati olnud auto ehitamises. Väide tundub hüüdja hääl kõrbes, hiljuti investeeris Jaguar Land Rover $25 miljonit Uberi konkurenti Lyfti, Daimler AG investeeris $500 miljonit Lähis-Ida autojagamisplatvormi Careem, Toyota Motor Corp. investeeris avalikustamata summa Uberisse ja Wolkswagen AG andis $300 miljonit Uberi konkurendile Gett. Marchionne väidab, et Uberi juhtimisprobleemid (viimase paari kuuga on kogu juhtkond tagasi astunud) ja suutmatus kasumisse jõuda (eelmine aasta kolm miljardit dollarit kahjumit) näitavad Marchionne hinnangul kui ebaküps jätkuvalt on sõidujagamine ja mobiilsus kui eraldi teenus. Allikas Bloomberg.

13.06.17

USA osariikide seadusandjate ühendus uuendas oma isejuhtivate sõidukite õigusarengute andmebaasi — nüüd saab ka alateemade kaupa otsida (nagu küberturvalisus).

Pildil praegune õigusmaastik. Andmebaasiga saab tutvuda siin.

13.06.17

NuTonomy asutaja soovitab isejuhtivuse reguleerimisel vaadata pigem konkreetse süsteemi võimekust, mitte kogutud kilomeetreid. Kilomeetreid on kerge koguda suure autopargiga kiirteedel, kuid on ebaselge, kui palju sellest kasu on tegelikult keerulistes liiklusoludes navigeerimiseks. Lisaks soovitab ettevõte Ameerika valitsusel olla osaline isejuhtivusega seotud riskide haldamiseks nõnda, et kindlustusnõuded väiksemaid arendajaid õnnetuse korral pankrotti ei ajaks. NuTonomy hakkas 2016 Singapuris isejuhtiva sõidukiga taksoteenust pakkuma, olles selles vallas esimene ettevõte maailmas. Allikas Leaders League.

13.06.17

Apple tegevjuht Tim Cook kinnitas, et Apple jaoks on isejuhtivate autode arendamine oluline investeering. Cook nimetas isejuhtivuse arendamist ka kõige keerulisemaks probleemiks, mida tehisintellekt peab lahendamine (the mother of all AI projects… probably one of the most difficult AI projects to work on). Lisaks oli Cooki hinnangul oluline aduda, et peale isejuhtivuse on samaaegselt toimumas ka elektriautode ja sõidujagamise suur kasv. Allikas Bloomberg.

12.06.17

Euroopa Liit, USA ja Jaapan leppisid kokku ühises isejuhtivate sõidukite mõjuanalüüsi raamistikus (Trilateral Impact Assessment Framework for Automation in Road Transportation). Allikas connectedandautomateddriving.eu ja Trilateral Impact Assessment draft (.pdf, 34 lk).

09.06.17

Uber seletab oma blogis, kuidas ettevõte võtab nõudluse hindamiseks sisendina mitte ainult kasutajate ja juhtide statistika, vaid ka tuule kiiruse, sademete hulga ja temperatuuri, sidudes need sügavõppega terviklikuks mudeliks Allikas Uber.

09.06.17

USA isejuhtivate regulatsioonid liiguvad osariikidelt föderaaltasandile. Kongressis on töös ettepanekud, mille käigus NHTSA roll isejuhtivate sõidukite reguleerimisel suureneks märgatavalt. Muuhulgas on ettepanekute hulgas:

  • võimalus lubada tänavatele praegustele tehnonõuetele mittevastavaid isejuhtivaid sõidukeid, kui see suurendaks ühiskondlikku omaksvõttu (would promote public adoption and acceptance);
  • kavas NHTSA-le anda suunitlus hakata tegema koostööd Federal Trade Commissioniga küberkaitse osas ja jagada selle osas rollid;
  • antakse transpordiministrile (Secretary of Transport) ülesanne luua mitmeid nõuandvaid kogusid, sealhulgas küberkaitse vallas;
  • SAE tase 3, 4 ja 5 sõidukid peavad tulevikus olema väliselt nähtavalt märgistatud;
  • Keelatakse osariikidel nõudmast inimjuhi olemasolu täielikult isejuhtivas sõidukis (highly automated vehicle — tõenäoliselt SAE 4 ja 5) ning keelatakse ka igasugused osariiklikud lisatehnonõuded isejuhtivatele sõidukitele, v.a. need, mille osariik enda tarbeks ise ostab. Allikas Eno Center of Transportation ja intervjuu senaator Gary Petersiga Mbiz-s.

07.06.17

Honda: isejuhtiv SAE tase 4 auto valmis 2025. Kiirteedel lubatakse isejuhtivust küll varem — 2020. Allikas Honda News.

07.06.17

New York Times: lahendamata probleemid isejuhtivate sõidukitega:

  • Võime reageerida suulistele või käesignaalidele (nt liikluspolitsei poolt);
  • Ohutu sõit kui puuduvad teemärgised;
  • Mittetöötavate liiklusfooride tuvastamine;
  • Vasakpöörded, eriti kiiresti liikuva liikluse taustal;
  • Teadmine, milliseid väikeobjekte peaks tegelikult vältima;
  • Edukad töötamine kõikides ilmaoludes;
  • Küberturvalisus. Allikas New York Times.

07.06.17

Comma.ai avalikustas oma äristrateegia. Väidetavalt on comma.ai kogunud juba miljon miili andmeid, mis on suuruselt kolmas andmestik Tesla ja Waymo järel. Allikas Comma.ai Mediumis.

06.06.17

Lyft teatas partnerlusest NuTonomyga, eesmärgiga alustada Bostonis isejuhtivate autode avalikku testimist. Nüüdseks on Lyftil kolm erinevat isejuhtivuse tehnoloogia pakkujat samaaegselt partneriks, peale NuTonomy ka General Motors ja Waymo. Allikas AutoNews.

05.06.17

Ohutusekspert USA-s — rohkem isejuhtivate autode testimist peaks olema simulatsioonis ja vähem päris maailmas, nagu tehakse lennunduses. Pittsburh Post-Gazette.

04.06.17

Juhend Ford Fusioni autosisese CAN võrgu häkkimiseks ja võrgu kaudu autole väliste juhiste andmiseks. CAN ehk Controller Area Network on alates 80ndate lõpust kõikides Läänemaailmas toodetud autodes standard, selle kaudu saavad auto auto eri osad omavahel suhelda. Tavaliselt on võrku ühendatud elektrilised aknad jm vidinad, kuid viimastel aastatel on tavaks saanud ka juhtimisseadmete kontroll elektrooniliseks teha (drive by wire). See on paljuski ka põhjus, miks uuemaid autosid on võrreldes varasemaga palju kergem isejuhtivaks teha. Allikas Voyage Mediumis.

03.06.17

Berkley teadlased: suurte keskuste vahel võiks isejuhtivatele sõidukitele eraldi sõidutee olla — Hyperlane. Kasu oleks kohtades, kus maantee rajamine on odavam raudtee ehitamisest. Allikas The Guardian.

01.06.17

Waymo: arendame isejuhtivaid veokeid. Allikas Reuters ja BuzzFeed.

01.06.17

San Jose (Californias) tahab isejuhtivad sõidukid oma transpordistrateegiasse integreerida. Esimese sammuna kutsus linn isejuhtivate sõidukite väikearendajaid oma sõidukeid testima, huvi linna poolt on vähenda heitgaase ja liiklusõnnetusi. Allikas Route Fifty.

06.17

Pooled tarbijad pole nõus ostma isejuhtivad autot. Põhjused jagunesid:

  • Ebameeldiv tunne on kontroll kaotada — 37%;
  • Ei usalda tehnoloogiat — 29%;
  • See ei hakka kunagi täiuslikult töötama — 25%;
  • Ebaturvaline — 21%;
  • Liiga uus — 17%;
  • Mulle meeldib ise juhtida — 17%. Allikas Body Shop Business ja MIT AgeLab.

06.17

USA Department of Homeland Security avaldas oma isejuhtivate sõidukite kübertruvalisuse raporti. Allikas Homeland Security (.pdf, 27 lk).

31.05.17

Brad Templeton tegi ettekande isejuhtivate sõidukite erinevatest mõjudest, pildudes väiteid ja fakte:

  • Majandusvõit 5 miljardit dollarit (või eurot);
  • 1,7 miljonit valgusaastat kogu inimkond;
  • Volvo testimised: 100 autot Göterborg, 100 UK ja 100 Hiinas;
  • Sõidukite müügist liigub ärimudel sõitude müügini;
  • Lisaks arvab Templeton, et kuna isejuhtivad autod on linnades põhiliselt taksod, siis nad ei pea parkima, kuna on pidevalt kasutuses. See tähendab, et parkimiskohtadest võib teha pargid ja elamud, mis on võit neile, kes omavad praeguste parkimiskohtade alust maad.
Allikas The Next Web Conference ja TNV Youtube’s (20 min).

31.05.17

Waymo sõidab iga päev 3 miljonit miili simulatsioonis. Simulatsioonide kasutamise osas on nii poolt- kui vastuargumente. Ühelt poolt on võimalik rohkem andmebaasis olevasolevaid olukordi algoritmitäiendustega kõrvutada, teisalt on oht, et enamus simulatsioonikeskkondi pole piisavalt tõetruud ja seega õpitud juhtimisotsused ei pruugi olla täielikult ülekantavad päris maailmas toimuvale. Siiski mõtlevad simulatsioonidele peale Google ka teised nagu Tesla, Zoox, Comma.ai, Drive.ai ja Aurora Innovation. Allikas Michael Dempsey Mediumis. Omapärane näide on võtta simulatsioonikeskkonnaks arvutimängud, nagu näiteks tegid GTA V-s stopp-märkide kauguse hindamiseks Princetoni teadlased.

30.05.17

Vene ettevõte Yandex demos oma isejuhtivat sõiduajagamisteenust. Allikas TechCrunch.

23.05.17

Morgan Stanley: Waymo väärtus võib olla ligi 70 miljardit dollarit, kui ettevõte suudab haarata kasvõi 1% maailma liikuvuskilomeetritest. Allikas Forbes.

Uudiskiri #15 link siin.
Koostas Allan Aksiim.

--

--

Tulevik

Kirjutame tehnoloogia, tuleviku ja ühiskonna kokkupuutepunktidest. Kontot haldab Tuleviku Tehnoloogiate SA.