Вінниця на шляху до smart sustainable city

Швейцарський спеціаліст Урс Томанн (Urs Thomann) 28 березня завітав на захід «Smart Sustainable Cities: Ecology, ICT, Architecture», де розповів про інтегровані стратегії міського розвитку, які активно запроваджують у швейцарських містах, долаючи виклики у сферах транспорту, ландшафту й міського планування. Аналогічні кроки в цьому напрямку робить і українське місто Вінниця. Про успішний досвід Швейцарії та потенціал Вінниці — у доповіді Урса.

Про визначення «smart sustainable city»

Мені не дуже подобається формулювання «smart city», адже можна подумати, що є інші міста з протилежним значенням до «smart». Те, з чим я пов’язую свою діяльність, я називаю «smart (as) city», адже місто початково є розумним явищем.

Інтегровані стратегії стосуються трьох напрямків: ландшафт, міське планування й транспортна інфраструктура, які насправді не суперечать, а допомагають одне одному.

Про урбанізаційні процеси в Швейцарії

Швейцарія нагадує одне велике місто, де проживає 8 мільйонів жителів. Водночас вона не дуже урбанізована, наприклад, там немає хмарочосів. Протягом останніх тридцяти років у нас був дуже високий ріст агломераційних процесів, коли міста одне з одним створювали агломерації.

Аналізуючи швейцарське місто одночасно з погляду дотримання екологічних, законодавчих норм, рівня задоволення інтересів різних груп населення, дуже часто виходить, що всі ці аспекти недостатньо між собою скоординовані.

Одна з найскладніших проблем швейцарських міст — транспорт, окремо кожен муніципалітет її вирішувати не може. Саме тому на державному рівні уряд запровадив агломераційну програму. Учать у ній можуть брати агломерації, пропонуючи розроблені спільно проекти.

Про запровадження інтегрованих стратегій у Вінниці

Проект, над яким я працюю у Вінниці, має назву «Інтегровані стратегії міського транспорту і просторового розвитку». Те, як люди користуються транспортом дуже залежить від того, де вони живуть: що ближче до мого дому розташоване місце моєї роботи, то менша вірогідність того, що я користуюся автомобілем. Важливим під час фінансування транспортних інфраструктур є, по-перше, правильність такого фінансування, а, по-друге, орієнтування на те, що відбувається довкола тієї чи іншої інфраструктурної одиниці — зупинки тощо.

У швейцарських, а також у вінницькій стратегіях просторового розвитку місто повинно мати основу, хребет (backbone). Цим хребтом є транспортна інфраструктура, на основі якої власне і будуватиметься увесь просторовий розвиток міста.

Так у Вінниці ми відмовилися від концепції міста як кільця. Нинішній генплан Вінниці — це будівництво нових доріг, ріст околиць. Водночас підхід нашої команди полягає в тому, щоби розвивати те, що вже є, використовуючи внутрішній потенціал міста.

У Швейцарії заходи із розвитку міського простору мають назву «compact street», в США — «complete street». Ці заходи покликані реорганізувати міські дороги таким чином, щоби всі види транспорту змогли комфортно співіснувати. Основний принцип «complete street» — об’єднати разом уже наявні об’єкти.

За принципом «compact street» ми діємо під час реконструювання центральних вулиць Вінниці. На підтвердження того, які переваги надає використання внутрішніх резервів міста, — приклад Цюриху. Тут міське планування спрямоване на забезпечення високої якості життя: скорочуються паркувальні місця, застосовуються інноваційні підходи до будівництва житла, зокрема багатоповерхівок. Деякі з цюрихських проектів акцентують увагу на енергоефективності — один із таких «суспільство 2000 Watt», що має на меті до 2050 року скоротити споживання електроенергії кожною людиною до 2000 Вт — зараз обсяги споживання мешканців Цюриха в середньому складають 5000 Вт на людину. Також у цюрихській стратегії заплановане створення нових зелених просторів.

У Вінниці нам вдалося знайти такий район, що має високий потенціал до внутрішнього розвитку й запровадження проектів, схожих на швейцарські. Це мікрорайон між вулицями Фрунзе, Кірова та Гонти.

Анастасія Івашина для NGO Urban Forms Center

Читати:

Розумне село Бобриця: локальність, культура, розвиток

Про Smart Sustainable Cities