BvS&Suicide Squad&Justice League

*Bu yazının orjinali için: http://ebgdami.blogspot.com/bvs-suicide-justice.html

Dikkat SPOİLER İÇERİR!!!

*Burada yazan her şey tamamen şahsi fikrimdir. Profesyonel bir eleştiri değil, izleyici eleştirisidir. Bu filmlerle ilgili tartışmak için (küfürsüz ve hakaretsiz bir şekilde) yorum kısmını kullanabilirsiniz. İyi okumalar.

Batman vs Superman

İki adet birbirinden nefret eden süper kahraman, iki şehir, iki kadın, bir ortak düşman ve bir adet sürpriz süper kahraman. Batman v Superman (yazının ilerleyen kısımlarında BvS şeklinde geçecek) bunlardan oluşan gayet karanlık olan bir filmdi bana göre. Fragmanlarla, röportajlarla beklentiyi yükseltip kimine göre hayal kırıklığı (ben de bunlardan biriyim), kimine göre de mükemmel bir filmdi.

Üzerinden beş ay geçmiş olan bir film için çok uzatmayıp hızlıca filmde neleri beğendiğimi, neleri ise beğenmediğimi yazacağım.

Beğendiklerim;

  • Batman rolündeki Ben Affleck
  • Superman rolündeki Henry Cavill
  • Dövüş sahneleri
  • Wonder Woman hikayeye dahil edilme şeklini
  • Justice League göndermeleri

Beğenmediklerim;

  • Gelecekten gelen Flash’ın kostümü
  • Flash’ın hızlıyken etrafa zarar vermesi
  • Aquaman’in sarışın(!) olması
  • Lex Luthor’un genç olması ve kel olmaması
  • Fazla karanlık olması

Suicide Squad

Girişi uzatmadan ilk kötü eleştirim ile başlıyorum. Joker tip olarak güzel olmasına rağmen çok duygusal olmuş. Hadi ama Harley’i roketle fırlatan Joker’den bahsediyoruz ve siz onu filmde Harley’e aşık olarak gösteriyorsunuz. Belki izleyici çekmek için filmin geneline aşırı duygusallık eklemişler bilemiyorum ama sırf bundan dolayı fanları (hepsi olmasa da çoğunu) Joker bakımından hayal kırıklığına uğratmak nasıl bir şey? Fakat başka kötü bir düşüncemin olmaması bu durumu biraz hayal kırıklığını bastırıyor.

Kötü eleştiriyi yaptığıma göre şimdi iyi eleştirilerime geçebilirim. Ne yalan söyleyeyim fragmanı izlediğim de gerçekten üzülmüştüm Harley Quinn’i görünce. Kıyafeti alıştığımız palyaço kıyafeti değildi ve bu kıyafeti filmde görmeyi gerçekten çok istiyordum. Sonra fragmanda çoğumuzun dikkatini çeken o sahne başladı. Takımda ki kötülere eşyalarını ve kıyafetlerini getirmişlerdi ve tatam Harley Quinn’in o meşhur kıyafetini görüyoruz. Sonrasında kısa bir flashback ile çok güzel bir şekilde 1999 basımı bir çizgi romanın kapağına gönderme yapıyorlar. Bu şekilde kıyafet olayını da kurtarmış oldular benim gözümde.

Her filmin olmazsa olmazı baş düşmana geldiğimizde ise bizi Enchantress karşılıyor. Gerçekten mükemmel bir tip yaratmışlar. Özellikle bu karakterle ilgili sevdiğim yer insan-cadı arasındaki dönüşüm. Gerçekten çok etkileyici bir şekilde yapmışlar. Ayrıca bu kadar güçlü tanıtılan bir karakteri nasıl ellerinde tutuyorlar bu kadar kolay diyemeden ellerinden kaçması da çok güzel bir şeydi. Karakterin gerçekten güçlü olduğunu sorgulatmadan göstermiş oldular böylelikle.

Daha değinilecek bir sürü şey olsa da son yapacağım eleştirim görsellik ile olacak. Film BvS’den sonra gerçekten canlıydı. Renkler ve efektler (özellikle Enchantress’in abisinin trene saldırdığı sahnedeki efekt) çok çok güzeldi ve göz yormuyordu. Belki 2D olan versiyonuna gitseydim efektlerden daha çok zevk alacaktım ama 3D versiyonu da gittiğim en iyi 3D filmdi tabi ki animasyon olan filmler hariç…

Son olarak bu filmle ilgili şaşırdığım ve olmasını istediğim bir kaç şeyi paylaşıp bitireceğim. Öncelikle ben bu filmde Harley Quinn anlatılırken Poison Ivy’i görmek isterdim kısa bir süre de olsa. Bu filmde göremedik belki ama önümüzdeki yıllarda çıkacak DC filmlerinde göreceğimize inanıyorum. Filmde en çok şaşırdığım şey ise belki de çoğu kişinin gözünden kaçan ama çok önemli bir detay olan bir şey. Harley Quinn tanıtılırken “She claims responsibility for murdering Robin.” yazıyordu yani “Robin cinayetini üstlendi.”. Burada Robin’in öldüğünü öğrenmiş oluyoruz. Ve Harley üstlenmesine rağmen bence asıl katil Joker. Tabi ki Robin’in ölmüş olması beni şaşırttı. Bunun yanında şaşırtan bir diğer şey El Diablo’nun Enchantress’in abisi ile dövüşme sahnesi. Gerçekten hiç beklemediğim bir şeydi El Diablo’nun dönüşmesi. Buradan da şunu anlıyoruz ki El Diablo gerçekten hapiste olmaktan mutlu. Diğer türlü hiç kimse onu orada zorla tutamaz.

Ve kapanış… Film Harley’in aşık olduğu adamın (yani Joker) gelip, kahvesini yudumlayan hanım hanımcık Harley’imizi kaçırması ile bitiyor. Bu da bize Harley Quinn&Joker ikilisine diğer filmlerde de rastlayacağımızı gösteriyor bana göre. Ve Credits bittikten sonra çıkan sahne. BvS’de bu adam sadece videolardan nasıl bulacak bu kişileri derken, bu filmin After-Credits sahnesi ile bu merakımızı sonlandırıyorlar. Canımız kanımız Bruce Wayne, Amanda hanımdan dosyayı alıyor. İşte bu şekilde Justice League’ye giriş resmen sağlanmış oluyor.

Justice League

Ve en çok beklediğim ve çok çok uzun zamandır çıkmasını istediğim filmlerden birisi: Justice League. Belki çıkmamış bir filmi eleştirmek saçma fakat ben burada filmi değiş fragmanı eleştireceğim. Öncelikle müzik. Gerçekten çok güzel bir şekilde yerleştirmişler müziği fragmana. Tek başına dinlediğinizde müziği pek etkisi yok ama fragmanda çok etkileyici durmuş. Kısa bir şekilde de oyuncu seçiminden ve karakterlerin kostüm ve tiplerinden bahsetmek istiyorum. Oyuncu seçimleri bence çok iyi. Fakat şöyle bir sıkıntı var ki Aquaman olarak bildiğimiz karakter sarı saçları yüzünden Atlantis’te dışlanmıştır. Fakat fragmanda gördüğümüz üzere sarı saçlı bir Aquaman yok. Ben bunu bir şekilde toparlayacaklarına inanıyorum fakat keşke saçlarını sarıya boyasalarmış. Bunun dışında Cyborg’u da çok güzel bir şekilde yapmışlar, umarım davranışları da çizgi romana uygun yapmışlardır. Flash hakkında şu an için bir şey söylemek istemiyorum çünkü Flash benim en sevdiğim süper kahraman. Ve de bu fragman ve öncesinde çıkan iki filmde de (BvS, Suicide Squad) hızlı olduğu zamanlarda etrafa zarar veriyor gibi gözüküyordu ki Flash ne kadar hızlı koşarsa koşsun özellikle vurmadığı sürece etrafına zarar vermez, Speedforce bunu engeller. Flash bu sayede diğer hızlı giden kahramanlardan ayrılır. Batman ve Wonder Woman hakkında bence bir şey yazmaya gerek yok onları gördük çünkü detaylıca. Benim bu filmde, Flash filminde ya da Justice League 2 filminde (bunlardan birisinde) gerçekten görmek istediğim bir şey var o da BvS’de ki gelecekten gelen Flash sahnesini arka yüzünü görmek. Umarım da bunu görürüz. O zaman bazı taşlar gerçekten yerine oturur çünkü.