Освітяни освітянам: інновації для досягнення Цілей сталого розвитку в Україні

Вчителі грають важливу роль для досягнення Порядку денного у сфері сталого розвитку до 2030 року, спрямованого на покращення життя людей та побудову кращого майбутнього на місцевому та глобальному рівнях. Для обговорення того, як вчителі можуть сприяти підвищенню прозорості та доброчесності, понад 1000 педагогів з України та з-за кордону зібралися 2–3 липня 2018 року в Харкові на заході EdCamp, який підтримується ПРООН.

Що таке EdCamp

Зародившись у 2010 році як альтернатива традиційним формам професійного розвитку вчителів, ініціатива EdCamp виросла з невеликої групи 11 американських освітян, які прагнули змін, у глобальний рух у 35 країнах з понад 1500 заходів проведених у форматі EdCamp упродовж останніх восьми років.

Україна була серед піонерів — 9-та у світі та 3-я в Європі країна, яка приєдналася до цього міжнародного руху. Будучи найбільшою громадою за межами Сполучених Штатів, EdCamp в Україні має 15 000 послідовників.

Такі «саморобні» (не)конференції розробляються та управляються самими викладачами, де програма формується усіма учасниками, а спілкування та співпраця є найважливішими. «Це місце, де кожен є учнем і кожен є лідером», — підкреслює Фонд EdCamp.

Усе буде по-білому

Цьогорічна тема (не)конференції EdCamp була “Усе буде по-білому!”, щоб обговорити найкращі практики побудови етичних стандартів, боротьби з корупцією та заохочення якості та доброчесності через освіту.

«Ми можемо досягти Порядку денного до 2030 року лише у тому випадку, якщо наші установи, включаючи школи, будуть базуватися на принципах прозорості, доброчесності, відповідальності, використання технологій та інновацій, поваги до прав людини та інклюзивності», — зазначив Маркус Бранд, керівник з питань демократичного врядування ПРООН.

Серед різних тем, висунутих на обговорення на заході EdCamp, ПРООН фокусувалася на таких важливих питаннях, як «гендер та корупція», «підхід, що базується на правах людини» та «анти-корупція для дітей».

Як навчати дітей про боротьбу з корупцією

Чому важливо говорити з дітьми про корупцію та способи боротьби з цією проблемою? Близько 20 школярів із східної України приїхали на EdCamp для участі в антикорупційному уроці, розробленому ПРООН.

« Я про корупцію майже нічого не знав, тільки чув про хабарі, але тепер я знаю про шкідливі наслідки корупції і розумію, що це велика проблема як для людства, так і для України», — сказав Артем, один із школярів, який взяв участь в уроці.

Окрім національної (не)конференції EdCamp у Харкові, ПРООН також підтримала так звані міні-(не)конференції EdCamp у 15 містах України протягом 2017–2018 років. Завдяки цій співпраці майже 3000 викладачів дізналися про антикорупційний урок, розроблений ПРООН і EdEra, та особливості його викладання. Міністерство освіти і науки рекомендувало проводити цей урок 9 грудня з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією. У результаті, в 2017 році понад 20 200 студентів з 148 шкіл у всіх 24 областях України дізналися про корупцію та шляхи її викорінення.

Встановлення рекордів

Піднімаючи планку щодо кількості інноваційних практик, які обговорювалися на заході EdCamp, вчителі також організували рекордний флеш-моб, присвячений безпеці школярів.

Спільна робота є надзвичайно важливою не лише для здійснення конкретних кроків щодо досягнення більших цілей, а також для зміцнення довіри та відчуття підтримки. Вчителі не повинні боятися бути особливими — бути активними, відповідальними, творчими, сміливими та відкритими до інновацій у своїй професії.

Ця ініціатива була підтримана проектом «Прозорість і доброчесність публічного сектору», який реалізовується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії.