Особиста демократизація: як Україна стає більш демократичною завдяки громадським технологіям

Досі вважаєте, що простим громадянам складно впливати на побудову демократії в Україні? Саме час познайомитися з новими можливостями, що відкривають перед нами громадські технології.

То що таке “громадські технології”? Які нові можливості вони створюють в Україні? Ділимося найцікавішими інсайтами з Personal Democracy Forum.

Що таке “громадські технології”?

Громадські технології (з англійської — civic tech) — це широкий спектр технологічних інструментів, що використовуються для комунікації уряду з громадянами та підвищення прозорості офіційних інституцій. Приклади таких інструментів — спеціальні сайти, програми, мобільні застосунки, онлайн-платформи.

Створювати ці інструменти може як сама держава, так і зацікавлені громадські організації та активісти.

Як впливати на демократичні процеси через громадські технології?

Розвиток проектів у сфері громадських технологій в Україні відбувається як на національному, так і на локальному рівнях.

Прослідкувати за рішеннями місцевої ради, надіслати запит на отримання публічної інформації чи перевірити, скільки грошей було виділено на обладнання спортивного майданчику у вашому місті, сьогодні можна просто зі свого мобільного.

Важлива функція більшості продуктів у галузі громадських технологій — можливість зробити власний внесок у прийняття рішень державних органів та особисто долучитися до розвитку таких онлайн-ресурсів. Тож, взяти безпосередню участь у розбудові демократії в Україні стає дедалі реальніше.

Під час Personal Democracy Forum, який цього року пройшов у Харкові, понад 20 спікерів ділилися власними досягненнями у створенні й використанні продуктів у галузі громадських технологій.

Ось три головні поради від експертів для громадян, які хочуть впливати на прийняття рішень, використовуючи нові технологічні засоби:


1. Слідкуйте за рішеннями, що впливають на життя вашого міста

Команда проекту “Відкрита Одеса”. Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН

Як полегшити громадянам доступ до інформації про рішення місцевої ради?

Небайдужі одесити з громадської організації “Інститут Політичної Інформації” вирішили це питання технологічно та креативно — завдяки створенню мобільного застосунку Open Odessa.

25 листопада 2017 року команда взяла участь у конкурсі молодіжних інновацій U-Inn, організованій Програмою розвитку ООН, де презентувала концепт проекту. Менш ніж за рік було створено спеціальний застосунок, що доступний на платформі Android, а згодом з’явиться і в App Store.

Додаток “Відкрита Одеса” допомагає громадянам дізнатися:

  • Рішення та проекти рішень міської ради у зручному форматі. Крім текстів документів у додатку також позначено, наскільки ризиковим та важливим є кожне рішення. Тож користувач одразу бачить, на яку інформацію варто звернути увагу в першу чергу.
  • Профілі усіх представників та представниць міськради. Зокрема, у кожному профілі можна знайти декларацію чиновника, його/її біографію, посилання на сторінки у соцмережах та інформацію про діяльність цієї людини у раді — чи з’явилася на засідання, за які рішення голосувала. Можна обрати кілька депутатів, за якими ви хочете стежити. Тоді щоразу, коли їхній профіль оновлюватиметься, ви отримуватимете сповіщення на мобільний.

Команда проекту “Відкрита Одеса” готова допомагати у створенні таких застосунків і іншим містам. Тож, якщо ви вважаєте, що вашій громаді необхідний такий інструмент і готові працювати над його створенням, то можете зв’язатися з командою за електронною адресою openodessaapp@gmail.com.

2. Долучайтесь до боротьби з корупцією

Команда BIHUS.info. Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН

Зменшення рівня корупції — одна з головних умов для побудови демократичної держави. Адже корупція заважає забезпеченню рівних прав усіх громадян.

Сайти, створені на основі великих масивів даних, мобільні застосунки і навіть інтерактивні ігри можуть допомогти вам зробити важливий внесок у боротьбу з корупцією в Україні.

Побачили голову вашої місцевої адміністрації на новому дорогому автомобілі? Перевірте, чи зазначив він інформацію про придбання машини у своїй декларації та чи має він достатньо накопичень для такої покупки.

Серед ресурсів, які радять використовувати представники антикорупційних об’єднань — проект “Декларації”.

Це найбільша база даних інформації про статки чиновників, що має додаткові зручні інструменти для моніторингу змін у деклараціях та формування аналітичних матеріалів.

База даних проекту “Декларації” постійно оновлюється. Файли зі сканами паперових декларацій, що подавалися держслужбовцями до 2016 року, розшифровуються волонтерами. За це вони отримують “котиків”.

“Котиками” у цьому випадку називається “валюта” однойменного порталу, що нараховується за переведення даних із паперових декларацій в електронний формат. Отриманих “котиків” можна перерахувати у благодійні фонди, що співпрацюють із сайтом. Один “котик” = одна перерахована гривня на добру справу.

3. Робіть розумний вибір

Олександра Кузіва, координаторка кампаній громадського руху ЧЕСНО. Фото: Андрій Крєпкіх / ПРООН

Онлайн-інструменти сьогодні також допомагають зробити найважливіший для громадянина офлайн-крок для забезпечення розвитку демократії.

Раз на 5 років ми робимо вибір, що має вирішальну роль у розвитку держави. Маленька галочка у досі паперовому бюлетені — важливий жест небайдужості до майбутнього власної країни. Саме тому питання “за кого голосувати на виборах?” є справді невимовно складним.

Полегшити це завдання допоможе ресурс PolitHub.org від громадського руху “Чесно”. На сайті можна знайти досьє на кожного депутата Верховної Ради, місцевих рад та інших політиків.

За словами громадського руху “Чесно”, принцип роботи порталу чимось нагадує онлайн-магазин. Тільки замість товарів користувач переглядає політиків.

Якщо ми так багато часу витрачаємо для того, щоб вибрати в Інтернеті мобільний телефон, чому ми витрачаємо так мало часу, щоб вибрати депутатів?”, — каже менеджерка з комунікацій “Чесно” Юлія Решітько.

Поки ресурс поновлюється профілями політиків, чиї прізвища найімовірніше з’являться у бюлетенях у 2019 році, підготуватися до розумного вибору допоможе онлайн-курс “Політики: як обирати, аби не шкодувати”. Безкоштовний курс дозволяє за 5 тижнів дізнатися усю необхідну інформацію, що допоможе убезпечити себе від передвибочих маніпуляцій та використовувати реальні механізми впливу на владу.

Тож, онлайн-ресурси сьогодні надають унікальну можливість впливати на дії влади, прямо з власного смартфона чи комп’ютера.

Завдяки новим інструментам громадських технологій з кожним роком такі процеси, як викриття корупціонерів, пошук прогалин у законах та моніторинг державних витрат стають все більш схожими на квест. У кінці гри — збудована громадянами демократична та прозора держава. І чим більше Інтернет-користувачів долучаються до цього квесту — тим ближче наша країна до довгоочікуваних змін.


Personal Democracy Forum відбувся 25–26 жовтня 2018 року в Харкові. Цього року форум зібрав понад 200 учасників, а центральною темою обговорень був перебіг реформ та побудова демократії за допомогою інструментів громадських технологій.

Personal Democracy Forum та згадані у цьому матеріалі ініціативи реалізовані за підтримки проекту ПРООН “Прозорість та доброчесність публічного сектору”, який фінансується Міністерством закордонних справ Данії (2015–2018).