Чотири кроки для покращення ділової доброчесності в Україні

Ділова доброчесність швидко стає невід’ємною частиною компаній, які хочуть розбудувати сильну етичну культуру та підвищити довіру серед клієнтів і партнерів.

В Індексі сприйняття корупції Transparency International за 2017 рік Україна зайняла лише 130 місце з 180 країн. Корупція впливає на різні аспекти української економіки, включаючи приватний сектор, і залишається головною перешкодою для економічного зростання в Україні. Підтримуючи країну в боротьбі з корупцією, ПРООН допомагає українському бізнесу підвищувати стандарти комплаєнсу і доброчесності, покращувати свою репутацію та знаходити нові шляхи розвитку прибуткового і конкурентоспроможного бізнесу.

1. Підвищувати стандарти комплаєнсу

Одним з аспектів цієї допомоги є підтримка бізнесу в розробці надійних програм щодо вирішення внутрішніх корупційних ризиків. Типова антикорупційна програма, яка відповідає міжнародним стандартам, була розроблена за підтримки ПРООН та прийнята Національним агентством з питань запобігання корупції (НАЗК). Це перша програма такого типу, прийнята в країні. Наявність відповідних програм вже є обов’язковою умовою для всіх компаній, які беруть участь у тендерах на проведення державних закупівель. Інші компанії, які хочуть краще забезпечити дотримання етичних стандартів, також можуть приєднатись до понад 250 компаній, які вже розробили такі програми, використовуючи цей типовий документ.

2. Запобігати конфлікту інтересів та покращувати етику

Аби покращити вирішення етичних проблем та інтегрувати принципи об’єктивності в корпоративну культуру, ПРООН і НАЗК розробили покрокові рекомендації щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у державному секторі. Цей практичний інструмент є також корисним для бізнес-спільноти, оскільки висвітлює, що таке конфлікт інтересів і як мінімізувати ризики неетичної поведінки в таких ситуаціях. Крім того, компанії можуть використовувати онлайн-курс з конфлікту інтересів, розроблений ПРООН і НАЗК, щоб покращити доброчесність бізнесу. Цей курс пояснює, яку поведінку повинні уникати працівники та що мають зробити компанії для створення сильної культури доброчесності.

3. Розбудовувати впливові мережі

Членські бізнес-організації мають позитивний вплив на просування високих стандартів ведення бізнесу. ПРООН співпрацює з Українською мережею доброчесності та комплаєнсу (UNIC), яка була створена для підтримки компаній, які бажають працювати прозоро, у досягненні цілей доброчесності. Понад 55 компаній у 46 містах країни вже приєдналися до мережі, погодившись підтримувати хорошу ділову репутацію та постійно вдосконалювати свої стандарти доброчесності відповідно до найкращих міжнародних практик.

4. Працювати разом для досягнення кращих результатів

«Конструктивний і відкритий діалог між бізнесом і державою щодо питань доброчесності має вирішальне значення для покращення інвестиційного клімату в країні, — говорить Маркус Бранд, радник з демократичного врядування та керівник групи проектів. — Ефективна співпраця між бізнес-спільнотою та широкою громадськістю у цьому напрямку сприятиме формуванню культури доброчесності, довіри та справедливості в Україні».

Аби створити платформу для діалогу та співпраці різних партнерів, UNIC у партнерстві з ПРООН 14–18 травня 2018 року організувала Тиждень ділової доброчесності (ТДД), залучивши понад 140 учасників. Захід відбувся вперше і стане щорічною подією, спрямованою на просування комплаєнсу, ділової доброчесності та обміну досвідом.

Після Тижня ділової доброчесності (ТДД) у Києві, семінари для бізнесу було проведено також у 8 регіонах України. До регіональних подій долучилося більше 350 представників бізнесу, державних органів, громадянського суспільства, навчальних закладів та ЗМІ. Протягом заходів вони мали нагоду налагодити співпрацю та дізнатися більше про основи ділової доброчесності.

Дискусії на ТДД можуть стати прикладом діалогу та посилення довіри до різних організацій на національному та місцевому рівнях.

Ініціатива щодо ділової доброчесності впроваджується ПРООН у рамках проекту “Прозорість та доброчесність публічного сектору”, який фінансується Міністерством закордонних справ Данії (2015–2018).

Якщо вам сподобалась ця історія, підтримайте нас лайком і поділіться з друзями.