photo by Gable Denims
”Aşağıdaki tarzda Günlük atıştırmalık linklere zaman ayırabiliyorsanız mail listeme aşağıdaki linke tıkladıktan sonra ücretsiz kaydolarak hergün sabah 9:00 da 3 adet link ve açıklamalarını mail olarak alabilirsiniz.”

Merhaba,

Arkadaşım ve yaşıt olmamıza rağmen akıl hocam dediğim Tarık’la birlikte aramızda ya da arkadaşlarımızla gün içinde teknoloji,bilim,sanat,trendler ve bunun gibi birçok kategoride link paylaşımı yapıyoruz bunları herkesin faydasına açalım dedik.Linkleri 3–5 cümleyle açıklamaya çalışacağım bir yazı(link günlüğü) yazmaya başlıyorum.Katkılarınızı bekliyorum.

21.03.2016

1.ABD Deniz Kuvvetleri için çalışan John Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı mühendisleri hem suda hem havada gidebilecek bir cihaz yapmaya karar vermiş ve prototipini yapmışlar.

https://goo.gl/WYCjwf

2.Playstation 4 VR desteklemediği için SONY yeni bir playstation hazırlığında PS 4.5 ya da PS4K ismiyle planlanıyor.

3.Apple 21 Mart etkinliğinde yeni ürünlerini tanıttı gelişmeler canlı olarak blog’landı etkinliğin bugüne kadarkiler arasında en kısa sürenlerden olması dikkat çekti buyrun.


22.03.2016

1.Bugün 3 link paylaşacağım öncelikle yıllardır takip ettiğim sektöre dair bilgileriyle bizleri de donatan hocam dediğim Serdar Kuzuloğlu’nun Dünya Halleri sitesi ve (Pazar günleri saat 10:00’da 6 başlık altında Türkiye ve dünyadan haberler, icatlar, yenilikler ve trendleri paylaştığı ) Haftalık Özetleri’ni kaçırmayın.

2.Yakın zamanda tanıdığım Barış Özcan üretkenliği ve videolarının efektifliği sayesinde kitleler halinde 10.000'lerce takipçiye ulaşan Sanat, tasarım ve teknoloji konularında anlatım yaptığı bir youtube kanalı var.Hatta kendine hikayeci(story teller) diyor :)

3.Geçtiğimiz haftalarda 8.bölümünü yayınladıkları Başka Bir Şey süper fikirleri kendi aralarında filtreledikten sonra bazılarını hayata geçirmek için müthiş bir çalışma yürütüyorlar tüketmek değil de üretmenin ne olduğunu ekipçe göstermek istiyorlar Edelkrone ceo’su Kadir Köymen öncülüğünde kurulan ekip kendilerinin de dediği gibi içerde hiçbir hiyerarşi olmadan yaptıklarını youtube kanallarında bizimle paylaşıyorlar.


23.03.2016

1.Mailtime : Email hesabınızla giriş sonra tüm e-posta’larınızı yeniden formatlıyor ve birçok şeyi ortadan kaldırarak SMS ya da WhatsApp gibi herhangi bir IM uygulamasında konuşuyormuş gibi bir arayüz karşımıza çıkıyor.

https://goo.gl/fY1yCh

mailtime screenshot

2.Lego hayrani biri olarak evinin bir bölümünü dönüştürerek lego land vari bir yer yapan Jeffrey Pelletier yine bende hayranlık uyandırdı imrendirdi.

3.Chicago’da Van Gogh’un kendi yatak odasını çizdiği ünlü tablo Airbnb tarafından hayata geçirilip hizmete sunulmuş.


24.03.2016

1.Drone’lar hayatımızın her alanına girdi ve girmeye devam ediyorlar.Sağlık,lojistik,güvenlik ve daha birçok alanda kullanılıyor.Burada size bahsetmek istediğim geçtiğimiz haftalarda Dubai’de yapılan dünyadaki ilk drone yarışı, yarışın galibi 15 yaşında bir genç ve ödül olarak 250bin $ aldı.

2.iPhone ve Android cihazlardaki kablo sıkıntısına Apple’ın Macbook’larındaki manyetik şarj teknolojisine benzer bir çözüm ve hızlı şarj özelliğiyle birlikte

3.New York da hizmete giren Bite My Apple sadece kitle fonlama yöntemiyle hayata geçen ürünleri satıyor.


25.03.2016

1.Medium türkçe içerikde gördüğüm shopinomi girişiminden beri takip ettiğim Barış , ve arkadaşı Samican’ın benim de yazın yapmaya hazırlandıkları ve bunu periscope üzerinden duyurmaya çalıştıkları zaman duyup , ilk bölümlerinden beri takip ettiğim ve ara sıra dinleyicilerini buluşturmayı amaçladıkları meetup’larına katılma imkanı bulduğum haftalık Girişimci Muhabbeti podcast’i kesinlikle girişimci ekosistemine mükemmel türkçe içerik sunuyorlar.Ayrıca bu satırları yazarken 160 kişiye ulaşan ve benimde bulunduğum birçok konunun konuşulduğu bir Slack grubu da var.Amaçları türkiyede bir girişimci ekosistemi oluşturmak ve girişimciler arasında köprüler kurmak.Apple cihazlarda podcast uygulamasıyla android cihazlarda spreaker üzerinden dinleyebilirsiniz.

2.İçeride ücretli/ücretsiz bir çok eğitimin olduğu ve dersleri kaydederek çevrimdışı da izleme imkanı sunan bir site Apple ve Android uygulamaları mevcut örnek bir ücretsiz eğitim paylaşıyorum.


26.03.2016

Pratik şekilde su siparişi vermenizi sağlayan mobil uygulamalar , çevrenizdeki su bayilerini ve fiyatlarını görür; tek tıkla istediğiniz siparişi verirsiniz verilen sipariş doğrudan bayiye ulaşır. Kendi içinde kampanyalar da mevcut.Şimdilik bazı illerdeki bayilerle çalışsalarda yakın zamanda tüm Türkiye’de kullanabileceğiz.


27.03.2016

1.Sinemia üyelerine sınırsız sinema bileti sağlayan özel bir sinema kulübüdür .Banka kartı sistemleri ile entegre çalışıyor.Sinemia tüm şehirlerde ve tüm sinema salonlarında geçerlidir. Tüm sinema salonları listesine buradan ulaşabilirsiniz.Sinemia ödeme kartınız ve Sinemia mobil uygulamanızla biletinizi alabilirsiniz.Sinemia’da ilk seans, son seans, o gün, şu gün gibi sınırlar yoktur. Sinemia’da saat veya gün sınırı bulunmaz, dilediğiniz saat, istediğiniz gün ayrıcalığınızı kullanabilirsiniz.Sinemia mobil uygulamasından ileri tarihli bilet özelliğini kullanarak istediğiniz sinema salonu için biletinizi alabilirsiniz.

2.Popcorntime torrent tabanlı film ve dizi izleme , izlerken arka planda dosyayı bilgisayarınıza kaydeden ve içinde farklı dillerde altyazı içeriği olan uygulama yakın zamanda telif haklarından dolayı kapatıldıktan sonra tekrar açılan ve hem web üzerinde hem de masaüstü uygulasıyla içeriği kategorize ederek , imdb puanlarını da görebiliceğiniz arayüz bakımından film ve dizi için güzel bir platform

Popcorntime web uygulası ekran görüntüsü

3.Daha önce ülkemizde çalışmayan Siri’nin rakibi Google Now (Google Asistan)hizmeti ülkemizde artık Android ve iOS işletim sistemlerinde çalışıyor.Uygulamada hava durumu, trafik bilgisi, takvim gibi olaylar daha aktif bir şekilde takip edilebilecek.

Like what you read? Give Ubeyd Gencer a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.