Danimarkalı Kız

“Danimarkalı Kız” filmi hakkında ne kadar şey söylense az… Film klişelerin dışında, kültürel fenomenlerin üzerine giden gerçek bir hikayeyi esas alan ve günlüklerden faydalanılarak yazılmış bir senaryo.

2015'te Stephen Hawking rolüyle en iyi erkek oyuncu Oskar ödülünü alan Eddie Redmayne bu filmde hem Einar hem de Lili rolünü üstleniyor. Başrol oyunuyla yeniden oskar ödülünü alacağı konusunda ise en küçük tereddütüm bile yok.

Film dünyada ilk defa cinsiyet ameliyatı yaşayan Einer hakkında… Filmlerde özellikle oyuncuların mikromimik ve duygu eşleşmelerini takip etmeyi sevdiğimden filmdeki Einar ve Lili karakterlerinin yüzlerini yakından takip ettim. Tek bir hata bile bulunmaması çok çarpıcı… Bu yetenek oldukça nadir bulunur. Eddie Redmayne’ın filmin öğelerini içinde yaşatan oyunculuğu eserin başyapıt olmasında önemli rol oynuyor.

Filmin en önemli özelliklerinden biri gerçekten birini sevmenin ne anlama geleceğini en iyi yansıtan eserlerden biri olması.

Karamsar bir hava içerisinde olan filmin festival filmi ruhuyla ticari pazarda yerini alması da bir diğer ilginç gelişme… Türkiye’de yeterince izleneceğinden emin değilim. Yıllardır birbirine benzer projelerden sıkılmış ve yeni tema arayışında olan izleyicilere ise kesinlikle tavsiye ediyorum. Filme kayıtsız kalmanız çok zor. Ya çok seversiniz, ya da nefret edersiniz.

Bence Oscar’ın en iyi erkek oyuncusu ödülü ve en iyi film ödülü kesinlikle yerini buldu. Diğerlerinin nerelerden geleceğini hep beraber göreceğiz.

Like what you read? Give Umut Kısa a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.