Sabahı Bekleyen Bir Hastayı Sizden Daha İyi Kim Tanır?

Saat gecenin üçü ve nöbetçi eczane olarak çalışıyorsunuz. Gecenin derin sessizliğini ya da yalnızlığınızı deneyimliyorsunuz. İnleme sesleriyle, panik davranışlarla ya da acıyla kapınıza gelen hastayı ve yakınlarını gözlemliyorsunuz. Belki de kapınızın önünde müşterinizin tutmuş olduğu taksiye, yolda bekletildikleri için tepki gösteren şoförler var. Ya da hiç parası olmadığını ancak çocuğu için ilaç almak istediğini söyleyen bir annenin parasızlığını ve çaresizliğini görüyorsunuz. İlaç verebiliyorsunuz ya da veremediğiniz için vicdanınızda yara hissediyorsunuz. Biri geliyor ve vermemeniz gereken bir ilacı ya da uyuşturucuyu sizden almak için size tehdit ediyor veya bıçağını, tabancasını gösteriyor.

Bu durumlar herhangi biri için oldukça sıradışı olmalarına rağmen, sizin sıklıkla yaşadığınız ve belki de nasıl alıştığınızı bile bilmediğiniz duygular. Gelen hastalar genelde en kötü zamanlarda sizinle tanışıyor ya da görüşüyorlar. İyileştiklerinde ise, doktorlarına teşekkür ediyor, onun başarısını kutluyorlar, çiçekler gönderiyorlar. Tüm bunlar benim, yani eczacı olmayan birinin yaptığı yorumlar ancak yakın zamanda yaptığımız ve 1.680 kişinin katıldığı bir ankette doktorlar “Mutlu meslekler” grubunda yer alırlarken, eczacılar, mesleklerinden o kadar da mutlu olmadıklarını ifade ediyorlar.

Mutlu mesleklerin genelinin “mutlu” diye algılanmasının ana kriterinin, ya mesleğin yaratıcı olması ya da müşterinin (hasta da dahil) geri bildiriminin o gruba direkt ve pozitif olması olduğunu bulguladık.

Yukarıda yazdıklarıma eczacıların düşen gelirlerini, devletten gelen ödemelerin gecikmesini ya da azalmasını yani mali unsurları dahil bile etmedim. Onları da dahil ettiğimde oldukça karamsar bir tablo ortaya çıkıyor.

Benim tahminlerimin ya da görüştüğüm eczacıların yorumlarından çok daha fazlasının olduğunu biliyorum. Henüz sizi anlamaya yaklaşamamış bile olabilirim. Tek bildiğim acı çektiğimde ya da iyileşmek istediğimde gecenin kaçında olursa olsun ulaşabileceğim bir yerin olduğunu bilmem. Size ulaştığımda alabileceğim ilaçların acımı dindireceğini ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağınızı biliyorum. Acımdan sizlere yeterince teşekkür etmeye vaktim olmayacak bile olsa…

Her an orada benim için olduğunuzu bilmek, hizmet ettiğinizi ve hizmet etmeye devam edeceğinizi bilmek içimi rahatlatıyor.

Size yapıldığını düşündüğüm bu mesleki adaletesizliği çözmek için bu görüşlerimi iletmekten başka hiç bir şey yapamam. Durumunuzu medyada anlatabilir ya da tandıklarıma aktarabilirim ancak herhangi bir değişiklik için okyanusta bir damla bile olamazlar. Bir kısmınızın halen dükkanlarını kapatmak istediğini ya da artık bunlarla mücadele etmek istemeyeceğinizi ya da edemeyeceğinizi söylediğinizi duyar gibiyim. Ancak sizden istediğim bir daha düşünmeniz.

Çok sevdiğim bir söz var “İnsanlara hizmet etmekten daha üst bir amaç yoktur”. İşte siz insanlara en çok ihtiyaç duydukları, en değerli varlıkları olan sağlıklarını korumak ve iyileşmek için hizmet veriyorsunuz. Herhangi bir vicdan için, “daha fazla para kazanmak için daha çok hasta olması gerektiği” gibi bir tezatın varlığı, omuzlar için çok büyük bir yük olabilir. Ancak sizin vizyonunuzda sağlıklı bir dünya var. Hiç bir hastalığın tedavi edilemez olmadığı, herkesin daha sağlıklı, keyifli ve daha mutlu yaşadığı bir dünyayı düşlüyorsunuz. Eğer bu söylediklerim sizin için anlamlı ise, siz bir ECZACI olmalısınız. Ancak söylediklerim sizin vizyonunuzu tanımlamıyorsa, belki de dükkanı kapatmak doğru karar olabilir. Belki de sizin için asıl soru şudur:

Sabahı bekleyen bir hastanın derdine derman olabilmek sizi ne kadar tatmin ediyor?

Umut Kısa

Sola Unitas Academy

Yazar Hakkında:

Umut Kısa, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuş ve yüksek lisansını Yönetim ve Organizasyon alanında tamamlamıştır. Umut, Harvard Business School “Leadership Essentials” sertifika programını bitirmiştir. Bugün itibariyle iletişim alanında doktora çalışmalarına devam etmektedir .

Çalışma hayatını Koç Finansal Hizmetler, Deloitte ve Alstom gibi şirketlerde sürdürmüş olan Umut Kısa, bir Sabancı Şirketi’nde icra kurulu üyesi olarak görev yapmştır. Kurumsal tecrübeleriyle birlikte Profesyonel koçluk hayatına başlayan fakülte liderimiz, Gestalt temelli Süper İletkenlik ve İçsel Direnim konularında uzman ve ICF akredite okul olan Coachville mezunudur.

Ayrıca İngiltere Merkezli Excellence Assured Okulu’ndan NLP Uzman Uygulayıcısı (NLP Master Practitioner) eğitimini tamamlamıştır. 2011 yılında Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından akredite koç ünvanını almış ve 2012 yılında Para dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili koçlarından biri olarak gösterilmiştir. Bugün itibariyle ICF’in Türkiye’de MCC ünvanını verdiği sadece 5 koçtan biridir.

Pennsylvania ve North California Hellinger Institute’den -Kalıtsal Aile Travmaları- eğitimi almıştır. Kendisi 2009 yılında Kanada’nın en iyi koçu seçilen Adria Thorwill, Peak Performance Coaching’in sahibi Pete Walsh, ve Sue Sheldon’dan eğitimler almıştır. Ayrıca Power of Groups’un yaratıcısı Ginger Cockerham’da takım koçluğu eğitimlerini tamamlamıştır.

Umut Kısa ayrıca Paul Ekman İnternational’ın ESaC (Emotional Skills and Competencies) ve ETaC (Evaluating Truthfulness and Credibilty) eğitimlerini tamamlamış ve Manchaster’de bulunan Paul Ekman labaratuarlarında görev alarak Paul Ekman onaylı eğitmen statüsüne yükselmiştir.

Doğu Kültürlerine ilişkin kişisel ilgisi nedeniyle, Yi Jin Jing, Ruhen İçe Döndürülmesi (Hun), ve Song Fa Gong çalışmaları yapmaktadır. Sola Unitas Koçluk Eğitim Hizmetleri’nde koçluk görüşmeleri ve koçluk eğitimleri düzenlemenin yanısıra Unibusiness Dergisi’nde E-Koc gazetesinde ve www.solaunitas.com web adresinde makaleler yazmaktadır. Aile Dizimi (Family Constellations), Hipnoterapi, NLP, Meta Modeller üzerinde araştırmalar yapmakta, ebeveynlerle ve yönetici koçluğu alanında da kurumlarla çalışmaktadır.

Bugün itibariyle Uluslararası Koçluk Federasyonu ve Uluslararası Koçluk Derneği’nin üyesidir. Kendisi Uluslararası Koçluk Derneği’nin (IAC) Türkiye’deki tek yetkili lisanslı mentor koçudur.

Umut Kısa hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, yönetici koçluğu hizmetleri için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Umut Kısa’s story.