Ağaç Testi (Tree Testing) Nedir?

Merhaba!

Biz Uservision olarak markaların kullanıcılarını daha iyi tanımalarını ve anlamalarını sağlıyoruz. Akabinde aşağı yukarı 15–20 dakikanı alıp, karşılığında 15–100 TL arası bir tutarı hesabına yolluyoruz. Bu yazıda ağaç testi oyunu nasıl oynanır ve niye böyle bir oyunu oynatıyoruz bunu anlatacağız.

Ağaç testi, bir web sitesi, mobil uygulama veya herhangi bir ekrandaki içeriğin, ne kadar kolay bulunabilir olduğunun test edilmesini sağlayan bir oyun diyebiliriz. Bu oyunun sonunda ürün sahibi marka/ajans, sitedeki içerikleri ve başlıkları, kullanıcıları için daha kolay bir şekilde gruplayabilir ve alt gruplara ayırabilir.

Peki süreç nasıl işliyor? Bu konuda en doğrusu bir örnek üzerinden süreci anlatmak.

Öncelikle her çalışmanın belirli bir amacı oluyor. Aşağıdaki örnekte bir telekom firması web sitesindeki akışı test etmek istiyor. Bu kapsamda kullanıcıya “yakın zamanda taşındığınızı ve eski evinizdeki interneti yeni evinizin adresine bağlamak istediğinizi düşünün, hangi başlıklara tıklardınız?” gibi bir soru soruluyor. Kullanıcılar, sorunun altında da yine aşağıdaki resimdeki gibi çeşitli ana başlıkların olduğu bir liste ile karşılaşıyor:

Örnek 1

Listeden herhangi bir ögeyi seçen kullanıcı, bu başlığın alt başlıkları ile karşılaşıyor ve bu durum kullanıcı ilgili sorunun cevabını bulduğunu onayladığı zaman sona eriyor.

Örnek 2
Örnek 3

Kullanıcı, istenilen bilgiyi nerede bulabileceğini belirttikten sonra çalışma sonlanıyor.

Herhangi sorunla karşılaşırsan veya anlaşılmayan bir nokta varsa sana yardım etmek için buradayız! crowd@user.vision e-posta adresinden veya websitemizdeki destek butonu ile bize ulaşabilirsin.