Attribute Elicitation Test Nasıl Oynanır?

Merhaba!

Biz Uservision olarak markaların kullanıcılardan veri toplayarak, onları daha iyi tanımalarını ve anlamalarını sağlıyoruz. Bu yazıda Attribute Elicitation Test’in nasıl yapıldığını ve bunu neden yaptığımızı anlatacağız.

Bugün senden ekranda gösterilen ürünleri özelliklerine göre gruplamanı istiyoruz. Bu gruplamayı yaparken bu ürünlerden senin bakış açına göre hangi ikisinin birbirine daha benzer ve hangisinin biraz daha farklı olduğunu belirtmeni bekliyoruz.

Bu noktada farklılıklar belirtilirken, fiziksel özelliklerden ziyade, markanın sana nasıl hissettirdiği, markanın özelliklerinden hangilerinin fark yarattığı önem taşıyor. Amacımız markalardaki/ürünlerdeki çok da bariz olmayan ayırt edici özellikleri ortaya çıkarmak.

Örnek vermek gerekirse aşağıda bir topuklu ayakkabı, spor ayakkabı ve bot’un karşılaştırılması istenmiştir.

Bu noktada kullanıcılardan biri gruplamayı aşağıdaki gibi yapmıştır.

Görüldüğü üzere kullanıcı, ayakkabıların fiziksel özelliklerinden ziyade (koyu renk veya bağcıklı gibi) gruplamayı, ürünü nerede kullanabileceğine göre yapmıştır.

Biz de sizden, gruplamaları bu konuyu göz önüne alarak yapmanızı istiyoruz. İlgili gruplamayı yaparken aşağıdaki soruları da göz önüne alabilirsiniz:

  • Ürünün/servisin nerede kullanıldığını
  • Ürünün/servisin nasıl hissettirdiği
  • Ürünün/servisin kimle kullanıldığı
  • Ürünün/servisin ne zaman kullanıldığı
  • Ürünün/servisin neden kullanıldığı

Aşağıda örnek bir videoyu da izleyebilirsin:

Örnek AET Çalışması

Neden AET?

AET görseller üzerinden, kullanıcıların daha önce düşünmediği/geri bildirim olarak bahsetmeyeceği bazı ayırt edici özelliklerin ortaya konmasını sağlar.

AET hem kalitatif, hem de kantitatif araştırmalarda kullanılabilir. Bu noktada Uservision’ın analiz algoritması, verideki örüntüleri otomatik olarak analiz eder.

Herhangi sorunla karşılaşırsan veya anlaşılmayan bir nokta varsa sana yardım etmek için buradayız! crowd@user.vision e-posta adresinden veya websitemizdeki destek butonu ile bize ulaşabilirsin.