Pazarlama Dünyasında Kullanıcı Testi ile Fark Yaratın!

Pazarlama dünyasının başlıca ilham kaynağı olan kullanıcı testleri size ne kadar verim sağlar? Peki bu kullanıcı testlerini uygulamak için projenin bitmiş olması mı gerekir? Yoksa projenin her aşamasında kullanılabilir mi?

Pazarlamada Başarının Anahtarı

Pazarlama dünyasında üç temel faktör başarının anahtarı olarak bilinir: Büyük Fikir, Doğru Mecra ve Hedef Kitle. Bu üç faktör bir şirketin büyümesinde önemli rol oynar. Büyüme, şirketlerin en temel gelişim hedefidir ve şirketin başarısıyla doğru orantılıdır.

Eski ve Yeni Yöntem Pazarlama Anlayışı

Eski yöntemlere göre, yani günümüzde kullanılan pazarlama anlayışına göre, bir şirketin büyümesi, büyük bir fikrin bulunmasına bağlı zannedilmektedir. Ancak yapılan araştırmalar, büyümenin büyük fikirle değil, test edilebilir ilk fikrin bir an önce uygulamaya koyularak test edilmesi ve onun küçük tekrarlarla geliştirilmesiyle sağlandığını kanıtlamaktadır.

Eski yöntemle olan pazarlama anlayışında, büyük bir fikir bulup, bu fikrin büyük bir lansman ile sunulması için hem uzun zaman hem de büyük bütçeler harcanıyordu.

Fakat yeni yöntemle, “büyük fikir-büyük bütçe” yaklaşımı terk edilmiş ve “Test edilebilir ilk fikir” yaklaşımı benimsenmiştir. Bu yeni yöntem, “Yarat-ölç-öğren” prensibine dayalı olarak, fikirlerin test edilmesiyle fikrin çalıştığını ya da uygulanmaya geçilmeyecek düzeyde olduğunu önceden anlamamızı sağlıyor.

Yeni Yöntem: “Kullanıcı Testi”

Kullanıcı testleri kullanıcıların isteklerine göre markayı yönlendirdiğinden dolayı, şirketlerin büyüme hızını artıran önemli bir uygulamadır. Kullanıcı testiyle ilgili en çok sorulan sorulardan birisi “Testi ne zaman yapmalıyız?” sorusudur. Cevabı ise basittir: erken ve sıklıkla. Ancak bu soruya detaylı cevap vermek gerekirse, gerçek ve optimal sonuçlar elde etmek için dikkat etmemiz gereken bazı faktörler vardır. Bunlardan bazıları ve en önemlileri: projenin maliyeti, ayırılan zaman, personel uygunluğu, şirket veya projenin kültürü ve projenin her bir aşaması için planlanan hedeflerdir.

Projenin Yaşam Döngüsünde Kullanıcı Testi

Kullanıcı testi bir projenin belirli bir aşamasında değil, her bir aşamasında kullanılabiliyor. Böylece projenin tüm aşamalarına farklı bakış açıları ve özgün veriler sağlayarak, projenin daha değerli olmasına imkan sağlıyor.

Projenin Piyasaya Sürülme ve Değerlendirme Aşaması:

Projenin eğer sadece tek bir aşamasında kullanıcı testi kullanılacaksa, bu aşamada kullanılması projenin verimliliğinde en büyük rolü oynar. Çünkü ürünün kullanıcılarından alınan negatif ve ya pozitif geri bildirimler ürünü hazırlayan takımın başarısını ya da başarısızlığını görmesini sağlar. Üründe yapılan yanlışlıkları veya eksiklikleri fark eden takım, daha sonra yapacağı ürünlerde aynı hataları yapmamaya çalışarak ürünü geliştirir.

Projenin Ortaya Çıkma Aşaması:

Çoğu insan kullanıcı testinin proje oluştuktan sonra yapılması gerektiğini düşünür. Ancak ürünün ortaya çıkma aşamasında kullanılan kullanıcı testleri hem kullanıcılara hem de ürünü ortaya çıkaranlara büyük bir maliyet ve zaman tasarrufu sağlar. Müşteriler bu testlere zaman ayırarak ürünün istedikleri gibi olmasını sağlar. Ayrıca bu aşamada yapılan kullanıcı testleri UX tasarımcılarının ürünün gelişmesi için hangi noktalara odaklanmaları gerektiğine yardımcı olur. UX tasarımcısı yani kullanıcı deneyimi tasarımcılarının amacı, kullanıcı ile ürünü kullanıcıların duygularını gözeterek ortak bir noktada buluşturmaktır. Kullanıcı testleri sayesinde UX tasarımcıları, kullanıcıların duygu ve isteklerini öğrenerek projenin daha çok kullanıcıya hitap edecek şekilde oluşmasını planlar.

Kullanıcı Testi İçin Doğru Zaman

Kullanıcı testini kullanmak için belirli bir doğru zaman yoktur. Projenin verimli olması ve geniş kitlelere ulaşması için, kullanıcı testinin sadece projenin bitiş aşamasında değil proje fikrinin oluşum aşamasında da yani erkenden yapılması gerekir. Ayrıca testin sıklıkla yapılması da değişen kullanıcı isteklerinin anlaşılmasını sağlayarak ürünün beğenilme oranını artırır.

Kullanıcı testlerini projenin her aşamasında yaparak kullanıcılarınızın projenizle ilgili fikirlerine en erken ulaşmış olursunuz. Bu geri bildirimlerle müşteri sadakati ve karlılığı gözle görülür bir şekilde arttırabilirsiniz.

Eğer buraya kadar okuyup “kullanıcı testleri harika ama nasıl bu süreci yönetebilirim ” diyorsanız sizin için de bir cevabımız var. Uservision uzun bir süredir sizin gibi düşünen markalara uzak kullanıcı testleri ile yardım ediyor. İçinde barındırdığı kullanıcı kitlesi ve uzaktan testlere imkan veren teknolojisi ile Uservision profesyonel olarak hızlı ve uygun maliyetli bir çözüm sunuyor. Uservision’ın projenin her bir aşamasına özel hazırladığı kullanıcı testleriyle gerçek kullanıcılarınızdan içgörü alabilir ve projenizi onların isteklerini karşılayacak şekilde hazırlayarak kullanıcı kaybını en aza indirirsiniz.