Jak walczyć z rozstępami?

Rozstępy to prawdziwa zmora wielu kobiet. Jedne je już mają i wciąż próbują z nimi walczyć, inne natomiast obawiają się, że pojawią się one na ich skórze i próbują temu zapobiegać. Czy to w ogóle możliwe aby zlikwidować powstałe już rozstępy i czy można w jakiś sposób im zapobiegać?

Głównym powodem powstawania rozstępów są zmiany hormonalne, dlatego też pojawiają się one w większości przypadków u kobiet, choć oczywiście są też pewne przypadki, gdzie notuje się je u mężczyzn, jednak jest to rzadkość.

Jak wiadomo w organizmie kobiety od najmłodszych lat regularnie odbywają się procesy, przy których są duże zmiany hormonalne. Począwszy od okresu dojrzewania, poprzez comiesięczne menstruacje, menopauzę, ciążę. Do tego dochodzą rozmaite choroby, które tę gospodarkę hormonalną również rozregulowują, lekarstwa i wszechobecny stres.

Zmiany hormonalne wpływają na powstawanie zaburzeń w produkcji kolagenu i elastyny w skórze. W efekcie tego skóra właściwa staje się słaba, pęka, jest cienka i pojawiają się w niej ubytki. To wszystko doprowadza do pojawienia się wypukłych zmian, o kolorze lekko czerwonym, które nazywamy potocznie rozstępami. Są to najzwyklejsze blizny, które z czasem twardnieją, zmieniają kolor na perłowy i zapadają się. Na skórze wówczas widzimy wklęsłe prążki, które na tym zaawansowanym etapie nie są już możliwe do całkowitego usunięcia. Oczywiście mamy tu na myśli różne zabiegi i metody nie mechaniczne, gdyż pozbyć się ich można oczywiście za pomocą skalpela.

Jak wiadomo jest to metoda drastyczna i nikomu jej nie polecamy. Przypominamy jednak o tym, aby walkę z rozstępami rozpocząć od razu po ich pojawieniu się. Wówczas będziemy miały dużą szansę na ich zwalczenie.

Pierwsza sprawa to złuszczanie skóry, tak aby wszystkie aktywne składniki wnikały lepiej w głąb skóry. Zatem regularny peeling ciała to tutaj podstawa. Warto stosować masaże i tutaj idealnie sprawdzą się masażery z drobnymi igiełkami, które pobudzają skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Można na taki zabieg udać się do gabinetu lub też zakupić masażer i samemu regularnie traktować nim partie objęte rozstępami.