Street Fighter V — dojmy po prvních týdnech hraní

Během prvních týdnů hraní nového Street Fighteru se snad v každém mísí zoufalství a nadšení.

Zásadním faktem je, že Capcom nestihl svou novou hru dodělat. Jelikož má celoroční multi-turnajovou ligu, která vrcholí prosincovým turnajem Capcom Cup, byli hoši postaveni před rozhodnutí, zda vydat nedokončenou hru, nebo vydání odložit.

Odložení vydání by znamenalo část ligy odehrát přes Ultra Street Fighter IV a zásadním způsobem by to zredukovalo příjmy Capcomu pro finanční rok, který se jim právě blíží ke konci. Vydali tak hru, která casuálního hráče může nadobro odradit.

Steelbook a tréninkový mód

Čeho se nám tedy dostalo?

Dostali jsme velmi kvalitní, na pohled pěknou, vybalancovanou hru s vychytaným tréninkovým módem. Zlepšila se možnost konfigurace ovladače a při dobrém připojení máme bezkonkurenční zážitek z online hraní. Osobně jsem zatím nezažil lepší online.

Ještě větší důraz je kladen na základní znalost hry a základní dovednosti (footsies, spacing, znalost frame dat, kterých ovšem není hodně). Titul zatím nabízí jen 16 postav, což se mi velmi líbí, a ten, kdo nezaspí, dokáže brzy podchytit všechny match-upy tak, aby se postupně jen přiučoval ty, které budou postupně vycházet jako DLC. Do detailů herního systému nechci zabíhat, to by nebylo účelem tohoto stručného textu.

eSports a patche

Street Fighter V bude nepochybně nejkompetitivnější bojovkou následujícího roku. Přímá podpora Capcomu i profesionálních hráčů upozadí většinu ostatních bojovek. Doba se mění a vedle kvalitní hry je k úspěchu bojovky zapotřebí právě podpora výrobce i profíků.

Narozdíl od MKX bude patchování SFV velmi střídmé. Přísliben je jen jeden major patch do roka.

E-book od Prima Games

Nepovedený e-book

Jak lépe začít s novou hrou než s příručkou, na níž se podíleli někteří zkušení hráči. Její elektronická verze se nicméně čte velmi špatně, frame data jsou popsána ve sloupcích přes celou stránku, nikoli pěkně v tabulce, jak by každý očekával. Nabízí ale základní informace o tom, jak hrát proti jednotlivým match-upům, naučí základní pojmy, a to vše ve velmi krátkých (ovšem dostatečných) textech.

Disconnect

Street Fighter V je moderní hrou. Online je její zásadní částí, a proto se od spuštění hry automaticky připojuje na herní server. Pokud dojde k chybě, hra se restartuje do hlavního menu.

To je ovšem problém, když hrajete offline, a už to vypeklo i některé organizátory turnajů — viz Twitch.tv.

Rematch

Další věcí, která se nepovedla, je, že v offline versus módu volí “Rematch” či “Character Select” hráč na levé straně (1P). Narozdíl od chybějícího story to je ovšem zásadní pro hraní na turnajích. V každé moderní bojovce si mohou oba hráči vybrat a tím se vyhnout dohadování, zda si jeden chce změnit postavu, potřebuje pár vteřin na to, aby se napil, a podobně. Mortal Kombat X to zvládá taktéž na výbornou.

Závěrem

Pokud Capcom rychle nezamaká, pak hodnocení, která se pohybují kolem 7/10, budou na místě a neprofesionální hráče odradí od dlouhodobého hrání.

Už teď ví celý svět, že Capcom předvedl epic fail a nepochybně to poznamenalo prodeje a celkovou atmosféru kolem hry. A co hůř, ti, kteří se rozhodují, zda hru vůbec začnou hrát, před sebou vidí mnoho problémů a nedokončenou beta verzi hry, za níž musí zaplatit plnou cenu. Široká nespokojenost s mnoha aspekty může takové hráče navždy odradit.

Hra jako taková je povedená, ale zacílit na kompetitivní scénu nestačí. Mortal Kombat zvládá cílit na kompetitivní i casuální scénu. Street Fighter V to chce udělat také, tak doufejme, že je zpoždění story módu a stěžejních features nepřijde příliš draho.

Like what you read? Give VR주먹 a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.