Najlepsze odkryte kąpieliska w Wielkiej Brytanii

Spocone ciała w metrze, zaduch w autobusach i żar lejący się z nieba wprost na chodnik, który topi się pod Twoimi nogami. Tak wyglądał dwudniowy czerwcowy ‘heatwave’. Mimo, że angielskie lato nie rozpieszcza nas w tym roku, zdarzają się dni, kiedy to chcemy zanużyć się w przyjemnie chłodnej wodzie. Masz zbyt daleko do morza? Wybierz się na basen. Choć odkryte baseny nie są tak wszechobecne w Anglii jak w Polsce, cieszą się duża popularnością. Poniżej przedstawiamy listę najlepszych basenów na terenie Wielkiej Brytanii. Miłego pluskania!

Stoneheaven Open Air Pool, Aberdeen

Stoneheaven Open Air Pool, Aberdeen

Odkryty basen olimpijski z podgrzewaną i filtrowaną wodą morską mieści się w kolorowym obiekcie w stylu Art-Deco. Dla lubiących pływać pod gwiazdami, basen otwarty jest od 22.00 do północy w każdą środę w okresie letnim.

Brockwell Lido, Londyn

Brockwell Lido, Londyn

Ten 50-metrowy basen jest otoczony zabytkowymi budynkami w stylu Art Deco, w których mieści się kawiarnia (zdobywca nagrody Time Out Eating and Drinking za najlepszą kawiarnię w parku w 2011r) i studio fitness oferujące całoroczne zajęcia z tańca i pilates oraz zajęcia dla dzieci w wielu przedszkolnym. Jest tu organizowana eklektyczna mieszanka wydarzeń, od wieczorów filmowych po targi meblowe, a klub użytkowników basenu na Brockwell aktywnie działa na rzecz usprawniania go na potrzeby lokalnej społeczności .

Tooting Bec Lido, Londyn

Tooting Bec Lido, Londyn

Odkryty basen w dzielnicy Tooting Bec w południowym Londynie jest największym pod względem powierzchni basemen w Wielkiej Brytanii i mierzy 91.5mx30.2m. Ikoną obiektu są kolorowe szatnie, ubóstwiane przez lokalnych bywalców od momentu otwarcia basenu w 1906 roku. W Tooting Bec Lido można pływać cały rok, jednak, aby to móc pływać w zimie, trzeba być członkiem klubu pływackiego, South London Swimming Club, który istnieje prawie od czasu powstania basenu. Przy basenie jest brodzik dla dzieci, kawiarnia i zamykane szafki. Basen mieści się pomiędzy Totting Bec a Streatham w dużym parku.

Podgrzewany basen London Fields Lido

London Fields Lido, Londyn

Idealny dla tych z niską tolerancją zimnych temperatur, London Fields Lido jest jedynym 50-metrowym podgrzewanym basenem w Londynie. Czynny dzięki zaciętym działaniom lokalnej grupy nacisku, teraz jest jednym z najbardziej popularnych przestrzeni publicznych w Hackney. W ciepłe dni spodziewajcie się tłumów, a jeśli nie przepadacie za tłocznym basenem, dodatkowe miejsce oferuje nasłoneczniony taras oraz kawiarnia.

Nantwich Outdoor Brine Pool, Cheshire

Basen z solanką w Nantwich, Cheshire

Zdrowotne zalety solanki z Nantwich znane są od lat, szczególnie tym cierpiącym na reumatyzm, i była popularna wśród powracających do zdrowia żołnieży I Wojny Światowej. Basen w Nantwich pochodzi z 1935 roku i jest prawdopodobnie jedynym basenem z solanką jaki się zachował w Zjednoczonym Królestwie. Mierzy 30.5 m x 15 m.

Sandford Parks Lido, Cheltenham

Sandford Parks Lido, Cheltenham

Miejsce przyjazne dla rodzin na skraju Cotswolds, ma basen dla dzieci ze zjeżdżalniami oraz brodzik. Główny basen jest długi na 50 metrów, a dwie linie są zazwyczaj zarezerwowane dla poważnych pływaków.

Bude Seapool, Cornwall

Basen morski Bude, Kornwalia

Ten nietypowy, po części naturalny, po części sztuczny basen mieści się wsród skał na plaży Summerleaze w północnej Kornwalii i jest tak blisko morza — i doświadczenia morskiej kąpieli — jak to tylko możliwe. Ma 88 metrów długości i 50 metrów szerokości, a woda uzupełnia się sama falami z Antlantyku.

Chagford Swimming Pool, Devon

Chagford Swimming Pool, Devon

Mieszczący się w Parku Narodowym Dartmoor, ten basen z wodą rzeczna jest dobrym miejscem na ochłodzenia po spacerze po wrzosowiskach. Basen Chagford jest też supernowoczesny — wieczorami basen pokrywa się panelem słonecznym w celu utrzymania odpowiedniej temperatury wody przez noc.

Droitwich Spa Lido, Worcestershire

Droitwich Spa Lido, Worcestershire

Kolejny odnowiony basen pochodzący z lat 1930tych, ma do zaoferowania spore wymiary (40m x 20m), plac zabaw dla dzieci i wieczory chodzenia po wodzie.

Thermae Spa, Bath

Wody termalne, Bath

OK, to nie jest typowa plywalnia czy basen, ale to spa jest niesamowitym miejscem do zażywania słońca i upajania się scenerią przepięknych okolicznych budowli. Jeśli zmęczy Cię odpoczywanie w wodzie w tym basenie na dachu, możesz odwiedzić spa poniżej, a tam oczywiście udać się w kierunku Rzymskich Łaźni, jednego z najbardziej wyjątkowych miejsc w Anglii. Oni wiedzieli jak cieszyć się wodą w dobrym stylu.

Clifton Lido, Bristol

Clifton Lido, Bristol

W pobliskim Bristolu, jest to stylowa odrestaurowana łaźnia pochodząca z ery wiktoriańskiej. Jest dostępna dla członków, lecz osoby nie mające członkowstwa mogą wykupić 3-godzinną sesję za około £20. PS. Łaźnie podobno zamieszkuje…poeta.

Pells Pool, Lewes

Basen Pells w Lewes, East Sussex

Najstarszy naturalny basen w Wielkiej Brytanii, zbudowany w latach 1860tych. Jeśli poczujesz pragnienie po pływaniu w basenie, Lewes zaprasza do wyśmienitego Browaru Harveys.

Lymington Spa Water Baths, Hampshire

Lymington Spa Water Baths, Hampshire

Jeden z najstarszych w Anglii, basen z wodami morskimi w Lymington może pochwalić się rodowodem wywodzącym się z XVIIIw., kiedy to zaczynano doceniać terapeutyczne korzyści kąpieli w słonej wodzie a „ratownik utrzymywał kąpiących się (którzy nie umieli pływać) na powierzchni wody za pomocą liny”. Miejsce było odnawiane wiele razy, ale z wymiarami 90mx30m basen pozostaje jednym z największych w kraju.

Tinside Lido, Plymouth

Tinside Lido, Plymouth

Pięknie odnowiony półokrągły basen z wodą morską i dużą ilością elementów Art Deco, fontanną w centrum i widokiem na morze.

Arundel Lido, West Sussex

Arundel Lido, West Sussex

Dobrych rozmiarów basen z lat 60tych z widokiem na Zamek Arundel. Został odnowiony w 2004.