PRZEGLĄD DNIA AYS, 01.04.2017: Wzrasta liczba deportacji do Afganistanu, ludzie coraz bardziej zdesperowani

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-1-4-2017-with-deportations-to-afghanistan-on-the-rise-desperation-reigns-21c0043e2a07

„Nie dla deportacji do Afganistanu” — napis na transparencie niesionym podczas demonstracji w Berlinie 27 marca. Fot.: Silas Stein

Pochodzący z Afganistanu i mieszkający nieopodal Monachium młody mężczyzna popełnił samobójstwo w sobotę po tym, jak jego wniosek o azyl został odrzucony. Niemiecka gazeta „Abendzeitung” donosi o dwóch kolejnych próbach samobójczych wśród Afgańczyków. Rośnie także liczba osób przyjmowanych do szpitali psychiatrycznych — skomentował sprawę prawnik Gunter Crist. Prowadzoną obecnie politykę wydawania decyzji odmownych oraz przeprowadzania masowych deportacji nazwał wdrażaniem „programu samobójstw”. W niektórych regionach Niemiec, takich jak Hamburg, prawie wszystkie wnioski o azyl są odrzucane. Tak wygląda obecna sytuacja w Niemczech i taki właśnie reżim strachu dusi wciąż wielu Afgańczyków.

Uchodźcy(-czynie) mają powody, żeby się martwić. Konsekwencją prowadzonej przez UE polityki traktowania Afganistanu jako „kraju bezpiecznego” jest gwałtowny wzrost liczby deportacji. Tylko w ubiegłym tygodniu deportowano Afgańczyków ze Szwecji, Austrii i Niemczech. Kolejna tura odbędzie się we wtorek — samolot ma wylecieć z Finlandii do Afganistanu. Jak dotąd w sumie 248 afgańskich uchodźców(-czyń) zostało odesłanych do ich kraju pochodzenia, w którym od 40 lat trwa wojna i panuje chaos. Przez cały 2016 rok deportowano łącznie 580 uchodźców(-czyń), co oznacza, że w 2017 zostanie odesłanych znacznie więcej osób.

Nie ma jak na razie oznak zamiarów wycofania się z wyżej opisanej polityki przez strony europejskich ekip rządzących. Zdaniem rządów krajów europejskich pomimo trwającej w wielu częściach Afganistanu wojny między różnymi frakcjami, stolica — Kabul — jest bezpieczna. Jest to skutek umowy zawartej pomiędzy Europą a Afganistanem w październiku ubiegłego roku, zgodnie z którą kraje europejskie mogą deportować dowolną liczbę osób, a Afganistan jest zobowiązany do ich przyjęcia.

Jeśli decydenci europejscy naprawdę wierzą w to, że Afganistan jest bezpieczny, to polecamy im przespacerowanie się (bez towarzystwa ochroniarzy) po terenach wiejskich, gdzie grupy takie jak ISIS, Al-Kaida i talibowie, walczą z siłami rządowymi o kontrolę nad obszarem.

Trzeba też przypomnieć, że w międzyczasie Afganistan przygotowuje się do przyjęcia ponad miliona osób z Pakistanu. Są to afgańscy uchodźcy — ludzie, którzy ratowali się ucieczką po inwazji sowieckiej w 1980 i w trakcie dalszych konfliktów zbrojnych. Pakistan zdecydował się na deportacje pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się Afganistan. W 2016 roku aż 600 tysięcy osób zostało przez to zmuszonych do opuszczenia kraju.

Los tych ludzi — na dobrą sprawę będących uchodźcami z Pakistanu — jest nie do pozazdroszczenia. Afganistan należy do raczej ubogich krajów. Ci, którzy „powracają do ojczyzny” (nawet jeśli spędzili całe swoje życie w Pakistanie), mają trudności ze znalezieniem pracy i źródła utrzymania. Europa przyczyni się do powiększania tych trudności, doprowadzając do wykluczenia Afgańczyków, którzy zdecydowali się na poszukiwanie tutaj azylu. Od momentu podpisania wspomnianej wyżej umowy między krajami UE a Afganistanem z całej Europy nadchodzą informacje samobójstwach popełnianych przez uchodźców z tego kraju. Nie wygląda też na to, aby sytuacja ta miała się wkrótce zmienić.

Liban

Premier Libanu ostrzega, że kraj znalazł się na granicy wytrzymałości

Libański premier, Saad al-Hariri, powiedział dziś, że Liban stoi przed groźbą kryzysu wewnętrznego. Ryzyko wynika tego, że w kraju przebywa obecnie duża liczba uchodźców(-czyń), a brakuje zasobów, aby zapewnić im utrzymanie. Według oficjalnych danych w Libanie mieszka obecnie około 1,1 miliona syryjskich uchodźców(-czyń). Stanowią więc jedną czwartą populacji, a większość z nich mieszka w prowizorycznych, nieoficjalnych obozach. Jednak jak podają osoby znajdujące się na miejscu, rzeczywista liczba uchodźców w Libanie może być jeszcze większa.

Oprócz ogromnych trudności ekonomicznych syryjskich uchodźców dotyka też nasilona ksenofobia. Wielu Libańczyków(-nek) postrzega Syryjczyków(-ki) jako przestępców(-czynie), pasożytniczo żyjących na koszt ludności kraju przyjmującego. Obecnie Liban zapewnia uchodźcom(-czyniom) od około 1000 $ do 1200 $ pomocy pieniężnej na rok — to kwota zbyt niska, aby mogła wystarczyć na komfortowe życie (średnia pensja netto miesięcznie w Libanie wynosi około 1000 $). Wielu uchodźców(-czyń) pada ofiarą wyzysku ze strony ludzi świadomych ich zdesperowania i wykorzystujących je do zmuszania uchodźców(-czyń) do wielogodzinnej pracy za wynagrodzenie znacznie niższe niż to, które należałoby wypłacać obywatelom(-kom) Libanu.

Opowiadając o sytuacji, premier Hariri liczył na to, że skłoni inne kraje do udzielenia pomocy finansowej, tak by społeczność międzynarodowa zaangażowała się w rozwiązanie problemu i dostarczała od 10 000 $ do 12 000 $ [lub równowartość tej kwoty w towarach] na każdego uchodźcę przez okres najbliższych 5 do 7 lat. Nawet taka kwota, choć dwukrotnie przewyższająca obecne roczne wydatki na jedną osobę, będzie zbyt niska, by zapewnić ludziom przetrwanie. Według szacunków Banku Światowego do końca 2015 roku wojna w sąsiedniej Syrii kosztowała Liban 18 miliardów dolarów, co stanowi utratę znaczącej ilości środków. Społeczność międzynarodowa ma obowiązek udzielić pomocy uchodźcom przebywającym w Libanie. Jeśli świat nie potrafi nawet zmobilizować się, aby pomóc Libanowi, to przerażająca jest myśl o tym, jaka przyszłość czeka Syrię.

Syria

MSF potwierdza informacje o ataku gazowym w Hamie, o którym informowało w ubiegłym tygodniu

MSF wydała oświadczenie, w którym potwierdza, że położony w północnej Hamie afiliowany przez organizację szpital był celem ataku bombowego. Bomba uderzyła w szpital Latamneh 25 marca. W następstwie ataku zarówno pacjenci, jak i personel zgłaszali problemy z oddychaniem. Dwie osoby, lekarz i pacjent, zginęły w wyniku ataku, a 13 musiało zostać przeniesionych w inne miejsce. Bombardowania szpitali są w Syrii zjawiskiem zbyt powszechnym. Najbardziej znane ataki tego rodzaju miały miejsce podczas Bitwy o Aleppo, głównie w wyniku nalotów rosyjskich i syryjskich (reżimowych) we wschodniej części miasta. Oprócz tego informowano o licznych atakach moździerzowych na szpitale znajduje się w zachodniej, kontrolowanej przez rząd części Aleppo.

Bułgaria

Odrzucono zmiany w prawie dot. integracji uchodźców

Bułgarski rząd zdecydował o wycofaniu się z programu integracyjnego, który wszedł w życie w sierpniu 2016 roku. Prace nad nowymi regulacjami trwają. Szacuje się, że projekt zostanie przedstawiony 7 kwietnia. Według rządu bułgarskiego dotychczasowe rozwiązania były „niewykonalne z przyczyn prawnych”. Projekt ustawy zakładał dofinansowanie gmin w zamian za dostarczenie przez nie (na zasadzie dobrowolności) mieszkań, edukacji szkolnej i lekcji języka bułgarskiego dla osób, które uzyskały status uchodźcy w Bułgarii. Żadna z gmin nie zawnioskowała o wzięcie udział w programie.

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim ostro skrytykował wycofanie ustawy, nazywając je „bardzo złą wiadomością, uderzającą w praktykę UE” i wezwał prezydenta Bułgarii Rumena Radeva do natychmiastowego udzielenia wyjaśnień.

Grecja

Grecja zaczyna wypełniać uchodźcami ośrodek deportacyjny na wyspie Kos; planuje utworzenie kolejnego na Chios

Grecki rząd wysłał pierwszych 55 więźniów do nowego centrum Proanachorisiako, znajdującego się na Kos. Centrum będzie wykorzystywane do przetrzymywania uchodźców do momentu, aż będzie możliwe ich przerzucenie do Turcji zgodnie z ustaleniami z niesławnej umowy między UE a Turcją. Centrum może obecnie pomieścić 150 osób, ale planuje się umieszczenie tam 500 łóżek. Centrum ma być w pełni funkcjonalne w okolicach środka maja. Znajdujący się w obecnie w centrum uchodźcy to ci, którym drugi raz nie udało się uzyskać prawnego statusu uchodźcy. Mają oni zostać deportowani do Turcji w przeciągu około 10 dni. Większość ludzi mieszkających obecnie w obiektach na Kos została określona „migrantami ekonomicznymi” z Pakistanu. Należy jednak pamiętać, że Pakistan prowadzi obecnie politykę deportowania uchodźców Afgańskiego pochodzenia [patrz wyżej — temat dnia], zmuszając ich do „powrotu” do kraju, którego wielu i wiele z nich nigdy nie widziało.

Fotografie przedstawiają centrum w Kos

Gdy budowa ośrodka deportacyjnego na Kos zostanie w dużej mierze zakończona, Grecja planuje postawienie jeszcze jednego, podobnego, na Chios. Odsyłanie ludzi odbywało się do tej pory dość rzadko i na stosunkowo niewielką skalę, a ci, którzy zostali deportowani, wyrazili zgodę (przynajmniej deklaratywnie) na wysłanie ich do Turcji. Budowa tych centrów deportacyjnych wskazuje jednak, że UE przymierza się do znacznego rozszerzenia zakresu deportacji.

Mieszkańcy(-nki) miejscowości Stylida domagają się przeprowadzenia referendum w sprawie budowy ośrodka dla uchodźców, po tym jak zaostrzyły się nastroje ksenofobiczne

Mieszkańcy i mieszkanki Stylidy ze zdecydowanym niezadowoleniem przyjęli(-ły) wiadomość, że w ich sąsiedztwie ma powstać ośrodek dla uchodźców. Ośrodek ma być urządzony na terenie byłego obozu wojskowego, obecnie nieużytkowanego. Pojawiły się również głosy z ducha faszystowskie, wzywające do potopienia uchodźców w Morzu Egejskim. Inne osoby wypowiadały się wprawdzie w bardziej łagodnym tonie, ale przekazał był jasny: nie chcemy cudzoziemców wśród nas. Lokalne władze wyraziły zgodę na przeprowadzenie referendum, ale nie wiadomo, kiedy się ono odbędzie.

Budowa nowych centrów na kontynencie jest niezbędna, gdyż ośrodki dla osób oczekujących na rozpatrzenie wniosków azylowych znajdujące się na wyspach greckich są już przepełnione. Mieszkający w nich ludzie, czekający na wydanie decyzji, muszą czekać niekiedy po parę miesięcy, zanim będą przetransportuje się ich w inne miejsce. Fakt, że tak wiele osób żywi do uchodźców nienawiść, jest przygnębiający, a opisane powyżej wydarzenia wskazują na obecność szerszego trendu, coraz bardziej zauważalnego tak w greckim społeczeństwie, jak i w całej Europie.

Centrum Prawne na Lesbos zatrudni greckiego prawnika/prawniczkę

Włochy

Włoski rząd zmniejsza minimalną liczbę godzin lekcji języka włoskiego

Nowy dekret uderza w mogące pomieścić max. 50 osób ośrodki recepcyjne dla uchodźców. Zgodnie z nowym prawem, liczba godzin nauki języka włoskiego została ograniczona: z 15 do 8 godzin tygodniowo. Ta decyzja z pewnością odbije się negatywnie na uchodźcach, dla których nauczenie się języka włoskiego jest niezbędnym pierwszym krokiem w procesie integracji. Bez dobrej znajomości języka uchodźcy będą zmuszeni do przyjmowania ofert pracy poniżej swoich kwalifikacji, będąc także w dużo większym stopniu podatni na wyzysk, a ich standard życia będzie w efekcie prawdopodobnie znacznie niższy.

Francja

Francuska policja przyczyną kłopotów uchodźców pracujących w kuchni polowej

Organizują się, aby zapobiec wydaleniu uchodźców

400–500 osób protestowało dziś w Nimes, domagając się rozpatrzenia we Francji wniosków azylowych 40–50 uchodźców, mieszkających w Nimes. Ci uchodźcy i uchodźczynie zostaną najprawdopodobniej deportowani(-ne) do Włoch, zgodnie z założeniami procedury dublińskiej. Może się tak stać pomimo obietnic rządu francuskiego złożonych uchodźcom z obozu w Calais, że ich wnioski o azyl zostaną rozpatrzone we Francji. Jak się okazało, obietnica ta ma dotyczyć tylko tych osób, które dotarły do ośrodków recepcyjnych do 27 października. Części uchodźców(-czyń), która pojawiła się tam dopiero 2 listopada, grozi teraz deportacja do Włoch.

Paryż szuka sposobów na ograniczenie obszarów działania organizacji zajmujących się dystrybucją żywności

Urząd miasta Paryża planuje przeprowadzić koordynację „dzikiej” dystrybucji żywności w 18. dzielnicy Paryża. W tej okolicy osiedliło się wielu uchodźców — mieszkają i śpią w trudnych warunkach, na ulicy. Osoby te są w dużej mierze uzależnione od pomocy grup wolontariuszy w kwestii otrzymywania żywności i innych zasobów. Paryż dąży do ograniczenia działalności organizacji pracujących z uchodźcami, twierdząc, że rozdawanie żywności skutkuje leżącymi na ulicach odpadami i śmieciami, a uchodźcy jedzenie spożywają na chodniku lub naprzeciwko okien i wejść do budynków mieszkalnych. Miasto planuje ustanowienie oficjalnego miejsca dystrybucji żywności w pobliżu ośrodka recepcyjnego w Porte de la Chappelle, a organizacja pozarządowa Utopia 56 ma być odpowiedzialna za koordynowanie grup wolontariuszy. Miejsce to ma być sprzątane, zainstalowane mają zostać toalety, a ludzie znajdą tam schronienie przed złymi warunkami pogodowymi — twierdzą przedstawiciele miasta. To rozwiązanie ma doprowadzić do odciążenia tych miejsc, w których jedzenie jest obecnie dystrybuowane, długofalowym celem projektu jest zaś regulacja dystrybucji żywności w zależności od rzeczywistych potrzeb.

La Cuisine des Migrants, organizacja należąca grona zainteresowanych sprawą, wydała oświadczenie, w którym odniosła się do tez ratusza. W oświadczeniu podkreślono również zamiar nieustającego okazywania solidarności z uchodźcami.

UK

Nastolatek walczy o życie po makabrycznej zbrodni nienawiści

Nastoletni chłopiec został ciężko pobity przez grupę 8 osób po tym, jak ujawnił, że jest osobą ubiegającą się o status uchodźcy. W nocy w południowej części dzielnicy Croydon nastolatek, irański Kurd, któremu towarzyszyło dwóch kolegów, został w zagadnięty przez grupkę osób, która domagała się, by powiedział im, skąd pochodzi. Po tym, jak powiedział im o swoim statusie, grupa rzuciła się na niego i pobiła go do tego stopnia, że doszło do pęknięcia czaszki, a w mózgu pojawiły się zakrzepy. Chłopiec jest obecnie w stanie krytycznym, jego przyjaciele odnieśli tylko łagodne obrażenia. Incydent świadczy o fali przemocy, która zalewa Anglię od czasu Brexitu.

Libia

IOM planuje sfinansować powrót do krajów pochodzenia 10 000 uchodźców przebywających w Libii

W ubiegłym roku IOM zorganizował powrót do krajów pochodzenia 2775 uchodźcom, którzy utknęli w Libii. W tym roku ich celem jest zapewnienie bezpiecznej podróży oraz wsparcia pieniężnego nawet dla 10 000 osób. Liczby te prawdopodobnie zostaną przekroczone, ponieważ do tej pory odesłano już 1795 osób, a kolejne 5000 już spodziewa się powrotu. Średni koszt zorganizowania powrotu jednej osoby i zapewnienia jej wsparcia pieniężnego to około 2000 euro.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.