PRZEGLĄD DNIA AYS, 06.04.2017: Raport Oxfam na temat stosowania przemocy wobec uchodźców na Bałkanach

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-news-digest-06-04-2017-3c9a0706be66

Rodzina uchodźców zatrzymana na Węgrzech jesienią 2015 roku. Niewiele się zmieniło. Zjdęcie: Bernadett Szabo

Temat dnia

Każdy, kto chociaż trochę interesował się kryzysem migracyjnym, słyszał o stosowaniu przez policję i straż graniczną przemocy wobec uchodźców, którzy próbują dotrzeć do Europy. Nie ma kraju, który nie jest bez winy. Uchodźcy zgłaszali przypadki brutalnych zachowań ze strony policji m.in. w Serbii, na Węgrzech, w Chorwacji i Bułgarii. Czasami te opowieści są poparte dowodami w postaci fotografii zakrwawionych i posiniaczonych mężczyzn, kobiet i dzieci. Najnowszy raport Oxfam potwierdza to, co już wiedzieliśmy, ale popiera to statystykami i mrożącymi krew w żyłach świadectwami.

Raport zajmuje się przypadkami praktyk policji, która siłą zatrzymuje uchodźców podróżujących przez dany kraj i zmusza ich do powrotu do poprzedniego kraju na swojej trasie (tzw. pushbacks). Działania te usprawiedliwiają prawami UE, zgodnie z którymi uchodźcy są zobowiązani do ubiegania się o azyl w pierwszym kraju, w którym przekroczyli granicę Unii. Mimo wszystko pushbacks są nielegalne, ponieważ zgodnie z prawem międzynarodowym uchodźcy nie mogą być deportowani, dopóki ich sprawa nie zostanie rozpatrzona przez władze kraju, w którym przebywają. Takie praktyki przyczyniają się do powstawania dużych skupisk uchodźców w krajach, które nie mają wystarczających środków na zapewnienie wszystkim schronienia. Według Oxfam w ten sposób do Serbii trafiło około 7800 osób.

Raport Oxfam obejmuje też wywiady przeprowadzone między końcem stycznia a końcem lutego z 140 osobami, 100 w Serbii i 40 w Macedonii. Jeden z uchodźców, Zahid z Pakistanu, wspomina, że został wyrzucony z Węgier łącznie 7 razy. Za każdym razem grupa, w której podróżował, była napadana przez policjantów z pałkami i psami. Kolejny uchodźca, Arif z Afganistanu, mówił o złym traktowaniu ze strony chorwackiej policji; konfiskacie jego rzeczy i kurtki przed wyrzuceniem z kraju. Te praktyki wzbudzają krytykę organizacji humanitarnych na całym świecie. Niestety, samo potępienie nie wystarczy.


SYRIA

Sekcja zwłok potwierdza, że ofiary ataku w Idlib zginęły od gazu bojowego

Po ataku w Idlib w tym tygodniu Turcja przyjęła grupę ofiar wydarzenia. Do tej pory trzy z nich zmarły. Autopsje potwierdziły, że śmierć nastąpiła z powodu działania broni chemicznej. W wyniku ataku zginęło już co najmniej 86 osób. Rząd syryjski zaprzecza, że brał w nim udział, a rzecznik Rosji powiedział, że zdarzenie było spowodowane zrzuceniem pocisków artyleryjskich na budynek, w którym bojownicy opozycji produkują broń chemiczną.

Ta wersja wydarzeń jest mało prawdopodobna, zwłaszcza, że kilku ekspertów potwierdziło, iż atak powietrzny nie mógł spowodować reakcji chemicznej, która mogłaby zagrozić ludziom. Ponadto jeśli okaże się, że użytym gazem był sarin, jak przypuszczamy, mało prawdopodobne byłoby, aby bojownicy opozycji magazynowali tak duże ilości gazu — sarin jest gazem dwuskładnikowym, wymagającym mieszania wielu związków chemicznych. Raz zmieszany, produkt końcowy zachowuje swoje właściwości zaledwie kilku dni, więc nie można robić zapasów tego gazu. Związki muszą być ze sobą zmieszane umiejętnie, więc atak lotniczy nie mógł spowodować przypadkowego połączenia się składników i wytworzenia gazu.

W wyniku ataku Donald Trump zmienił stanowisko wobec Bashara Al-Assada, którego wcześniej uznawał za sojusznika w walce z ISIS i Al-Kaidą. Z tego powodu prezydent USA zdecydował się rozpocząć działania wojenne w Syrii. We wczesnych godzinach porannych przeprowadzono atak powietrzny na syryjską bazę lotniczą, w której znajdowały się samoloty przeprowadzające ataki gazowe. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą konsekwencje tego posunięcia, ale istnieje ryzyko konfliktu z Rosją, ponieważ realizacja obecnych planów USA wymagałaby zniszczenia systemu obrony powietrznej utrzymywanego przez Rosjan w tym kraju. To zaś najprawdopodobniej doprowadziłoby do ofiar po stronie rosyjskiej, jeszcze bardziej komplikując relację między tymi państwami.

Co więcej, amerykańska interwencja doprowadzi do jeszcze większych zniszczeń w już osłabionym kraju. Skończenie z bezczelnym łamaniem praw człowieka przez reżim Assada jest niewątpliwie niezbędne, ale dotychczasowe doświadczenia wskazują, że interwencja wojsk USA może tylko pogorszyć sytuację.

ONZ planuje przekazać miliardy na niezbędną pomoc humanitarną w Syrii

ONZ zabezpieczyło niemal 10 miliardów dolarów w swoim budżecie na 2017 i 2018 rok. 6 miliardów zostanie przekazanych w roku 2017, a następne 3,8 miliarda w 2018. Organizacja przyznaje, że aby pomóc uchodźcom w Syrii i krajach ościennych, potrzeba co najmniej 8 miliardów dolarów — ONZ ma nadzieję dotrzeć w tym roku z pomocą humanitarną do 12,8 milionów osób.


GRECJA

Ludzie w obozie Suda.. Zdjęcie: Alkiem Abdullah

Uchodźcy z obozu Suda odmawiają jedzenia z powodu zatruć pokarmowych, do których doszło poprzedniego wieczora

Duża liczba uchodźców w obozie Suda na Chios odmówiła dzisiaj kolacji, ponieważ wczorajsze posiłki wywołały u wielu osób zatrucie pokarmowe. Ta sytuacja może doprowadzić do strajku głodowego. Jakość żywności w obozach była i jest często przyczyną skarg, których pojawiało się wiele zwłaszcza na początku kryzysu migracyjnego, kiedy uchodźcy otrzymywali spleśniałą lub nieświeżą żywność.

Zasadniczo obóz znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Jak podają nasze źródła w obozie, toalety nie były czyszczone przez ponad tydzień. Dotychczas zajmowała się tym organizacja Samaritan’s Purse, ale prawdopodobnie się wycofała albo została poproszona o opuszczenie Sudy.

UNHCR założyła nową stronę, która ma pomóc uchodźcom w ubieganiu się o azyl

Strona może okazać się przydatna dla osób, które szukają informacji o procedurach związanych z relokacją, łączeniem rodzin, ubieganiem się o azyl w Grecji i dobrowolnym powrotem. Link do strony tutaj.

Co najmniej 84 osoby deportowane do Turcji

Około drugiej w nocy bezpośrednio do Syrii deportowano 35 osób, poza tym kolejne 49 osób zabrano z Lesbos. Będziemy informować, jeśli uda nam się dowiedzieć czegoś więcej.

Hope Cafe w Atenach opublikowała listę potrzebnych rzeczy

http://app.needslist.co/lists/athens-hope-cafe/

Movement on the Ground szuka wolontariuszy. Więcej informacji tutaj.

Magazyn Attika na Lesvos opublikował listę potrzebnych rzeczy:

Można ją znaleźć w poniższym dokumencie Google:

https://docs.google.com/document/d/1VuelfgC4jnC8LW3_OfMNKioCv-JuJdeIwUmOWha-4U0/edit


Serbia

Uchodźcy w drodze na śniadanie.

Refugee Info wyjaśnia, jak można finansowo wspierać uchodźców

Na stronie Refugee Info można dowiedzieć się, jak wspierać finansowo uchodźców żyjących w 13 z 17 oficjalnych obozów w Serbii (wyjątki to: Subotica, Obranovac, Banja Koviljaca), jak wygląda proces i co trzeba zrobić, żeby takie wsparcie zaoferować.

Afgański fotograf, mieszkający w obozie w Serbii zbiera pieniądze na laptop, aby kontunuować swoja pracę


Węgry

Węgierski minister spraw wewnętrznych broni przetrzymywania osób ubiegających się o azyl w kontenerach

Minister Sandor Pinter powiedział, że możliwości przemieszczania się uchodźców nie są ograniczone, ponieważ mogą oni udać się „gdziekolwiek chcą… ale poza UE”. Pinter dodał, że „nie można tego nazywać detencją. Na przykład, jeśli chcę chronić mój dom, ludzie mogą dalej na ulicy robić, co chcą… ale nie pozwalam im na wejście do mojego domu”.

Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił politykę państwa węgierskiego, które słynie z niechęci do tych, którzy chcą się ubiegać o azyl w UE. Nowe zarządzenie wymaga, aby wszystkie osoby w wieku powyżej 14 lat ubiegające się o azyl czekały na decyzję w kontenerach przy granicy z Serbią.

Rodzice zastępczy poszukiwani

Organizacja SOS Wioski Dziecięce na Węgrzech szuka w swoim kraju rodziców zastępczych. Szczególnie potrzebne są osoby, które będą mogły opiekować się dziećmi w wieku poniżej 12 lat. Rodzicem zastępczym może być każdy, kto ma co najmniej 24 lata, mieszka na Węgrzech, nie był karany, ma warunki do utrzymania dziecka i ukończy ukończy szkolenie dla rodziców zastępczych. Więcej informacji tutaj.


Niemcy

Niemcy dążą do anulowania małżeństw dzieci wśród uchodźców w Niemczech

Niemcy pracują nad nowym prawem, które unieważni małżeństwo, które zawarte zostało się, zanim którakolwiek ze stron osiągnęła 18 lat, a także ponownie położy nacisk na zakaz zawierania związków małżeńskich przez dzieci. W Niemczech jest 1475 nieletnich uchodźczyń zarejestrowanych jako zamężne, 664 pochodzą z Syrii, 157 z Afganistanu i 100 z Iraku. W 361 z tych małżeństw są dzieci poniżej 14 roku życia. Małżeństwa, o których mowa, zostały zawarte poza Europą.

Dzieci uchodźcze zawierają małżeństwa w młodszym wieku, aby zapewnić wsparcie swoim rodzinom. Wiele takich małżeństw jest zawieranych w obozach w Libanie, Jordanii i Turcji. Nie widząc wielu innych perspektyw na przyszłość, rodziny wydają za mąż swoje nieletnie córki za mężczyzn, którzy są znacznie starsi. Proponowana ustawa daje pracownikom socjalnym prawo do zaopiekowania się nieletnimi małżonkami, a nawet odseparowania ich od mężów, jeśli będzie taka potrzeba.


Francja

Projekt Refugee Rights Data Project potrzebuje środków na sfinansowanie tworzenia dokumentacji

W Calais po raz kolejny pojawiło się mnóstwo ludzi, a wśród nich są oczywiście dzieci. Celem projektu jest policzenie dzieci i udokumentowanie ich sytuacji życiowej, aby przedstawić ich potrzeby rządom Francji i Wielkiej Brytanii. Połowa funduszy już została zebrana.

Refugee Youth Service w Calais potrzebuje darowizn!


Wielka Brytania

Sześciu uchodźców uratowanych z tonącego statku na kanale La Manche

We wtorek rano mała łódź przewożąca sześciu irańskich uchodźców nadała sygnał SOS. Na szczęście zostali uratowani w samą porę. Mają niewielkie objawy hipotermii, ale czują się lepiej. Uchodźcy liczyli na dotarcie do Dover, ale przewieziono ich z powrotem do Calais.


Włochy

Włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało nowe statystyki uchodźców przyjeżdżających do Włoch

Według raportu od 6 kwietnia do kraju dotarło 25 098 uchodźców z Libii. Liczba ta znacząco wzrosła w stosunku do poprzedniego roku, w którym bilans wynosił 19 326 osób. Szczegółowy raport można uzyskać tutaj.

Nowa organizacja promująca integrację uchodźców utworzona w południowej Toskanii

Incontriamoci” to organizacja non-profit założona m.in. przez nauczycieli, rzemieślników, antropologów i przedsiębiorców, która ma na celu promowanie integracji pomiędzy społecznością lokalną a ubiegającymi się o azyl osobami z Afryki Zachodniej, Bangladeszu, Afganistanu i Pakistanu. „Odwiedziliśmy obozy, w których żyją te osoby. Szukamy osób ze społeczności lokalnych, które mogłyby się do nas przyłączyć i pomóc wyjść tym ludziom z wymuszonej bezczynności, która powadzi do depresji i utraty woli”.

Incontriamoci będzie zajmować się integracją na poziomie społecznym, językowym, kulturalnym, rekreacyjnym i zawodowym.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.