PRZEGLĄD DNIA AYS, 08.04.2017: Uzbrojona grupa zaatakowała uchodźców w Turcji

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-8-4-2017-armed-mob-attacked-refugees-in-turkey-440b562e740a

Uzbrojona grupa przepędziła uchodźców z prowizorycznego obozu / Policja nie pojawiła się na miejscu zdarzenia / W Syrii nadal trwa wojna i nic nie zapowiada jej końca / Ateńskie skłoty potrzebują pomocy / Utworzono korytarz humanitarny pomiędzy Libanem a Francją / Bezprawne aresztowania w Macedonii

Nadzieja na przyszłość. Rys. Anne Derenne

TEMAT DNIA:

Uchodźcy w Turcji pozbawieni ochrony

Tłum złożony z około 30 uzbrojonych ludzi zaatakował dziś uchodźców w dzielnicy Izmiru, Torbali. Zaatakowani pozbawieni byli ochrony. W wyniku ataku ok. 30 osób zostało rannych, a ponad 500 musiało uciekać.

Według doniesień, które otrzymaliśmy od wolontariuszy przebywających w Izmirze, do ataku doszło także w Pamukyazı, a wywołała go pogłoska o tym, że Syryjczycy pobili dziecko. Atakujący używali narzędzi, m.in. kijów. Uciekając, część Syryjczyków (w tym rodziny z dziećmi) próbowała zatrzymywać przejeżdżające samochody i prosić o zabranie z miejsca zdarzenia. Żaden z kierujących się nie zatrzymał. Gdy Syryjczycy opuścili obóz, ich prowizoryczne namioty zostały zniszczone.

Uzbrojona grupa, która zaatakowała uchodźców.

Osoby poszkodowane w wyniku ataku trafiły do ​​miejscowego szpitala. Ciężko ranny 22-letni mężczyzna zabrano do ośrodka w Izmirze.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez osoby będące na miejscu, co pokazują również dostępne zdjęcia, na miejscu nie zjawiła się policja; nie broniono zatem ofiar ani nie aresztowano oprawców.

Nie wiadomo też, gdzie mogą się schronić (zarówno podczas tej, jak i kolejnych nocy) ci, którzy zostali zmuszeni do ucieczki.

Po ucieczce uchodźców ich prowizoryczne mieszkania zostały zniszczone.

Ataki na uchodźców zdarzają się coraz częściej. Rząd zapewnia pomoc tylko tym, którzy decydują się na mieszkanie w oficjalnych obozach, gdzie warunki mieszkalne są często bardzo złe. Ponadto Syryjczycy nie otrzymują statusu uchodźcy, a przysługuje im tylko, jako „gościom”, tymczasowa ochrona. W międzyczasie Unia Europejska odsyła uchodźców z powrotem do Turcji. Tak jest obecnie niemal każdego dnia w Grecji.


Syria

Kolejne ataki i więcej ofiar wśród ludności cywilnej

Pomimo tego, że na całym świecie działa wiele organizacji, których podstawowym zadaniem jest ochrona cywilów i praw człowieka, nadal robi się zbyt mało, by przeciwdziałać zabijaniu niewinnych ludzi, w którego dopuszcza się każda ze stron zaangażowanych w wojnę w Syrii. Wiemy, do jakich przerażających scen dosżło w miastach Hama i Idlib, gdzie najwyraźniej użyto bomb fosforowych. Z kolei w mieście Daraa rakiety wystrzelone z samolotów wojskowych wybuchły niedaleko karetki pogotowia obrony cywilnej.

W tej sytuacji pomoc przychodzi od zwykłych ludzi. W tym tygodniu organizacja Independent Doctors Association rozpoczęła pracę w Hope Hospital w północnym Aleppo. Jeśli chcesz wesprzeć ich w tej pracy, odwiedź tę stronę.


Jemen

Eskalacja konfliktu

Jak już po raz kolejny podaje MSF, w ostatnich miesiącach coraz więcej osób ucieka z Jemenu do Europy. Powodem ich ucieczki jest wojna, wskutek której ponad 18 milionów osób potrzebuje pomocy humanitarnej, około 3 miliony zostały przesiedlone wewnątrz kraju, a kolejne dziesiątki tysięcy zginęły lub zostały ranne.

Fot.: Ewolucja ludzkości Autor: Dino

Basen Morza Śródziemnego

#SafePassage

Zgodnie z danymi, jakie podaje International Organization for Migration, od początku tego roku 29 811 osób przybyło do Europy drogą morską. Większość z nich — ponad 80 procent — przybyła do Włoch, podczas gdy reszta trafiła do Grecji i Hiszpanii.

Pracujące na Morzu Śródziemnym zespoły ratowników podejmują ogromny wysiłek, aby każdego dnia ratować ludzkie życia. Apelują również o zapewnienie bezpiecznych, stałych alternatyw dla drogi morskiej. Jak dotąd społeczność międzynarodowa niewiele w tej kwestii zrobiła. Współzałożycielka i dyrektorka MOAS (Migrant Offshore Aid Station), Regina Catrambone, mówi o swoich doświadczeniach związanych z pracą jednostek poszukiwawczo-ratowniczych MOASu, a także o tym, w jaki sposób te działania wpłynęły na przekonanie organizacji oraz jej własne o tym, że korytarze humanitarne, mogące zapobiec dalszym cierpieniom, są niezwykle potrzebne. Mówi też o tym, jak bardzo życie może różnić się od tego, co znamy, jeśli masz pecha urodzić się w niewłaściwym miejscu.

„Według danych MOAS ludzie, których ratujemy, pochodzą głównie z krajów Afryki Subsaharyjskiej, zarówno wschodniej, jak i zachodniej; trzy najczęstsze kraje pochodzenia to Nigeria, Erytrea i Gambia. Wiele spośród innych osób, które ratujemy, pochodzi z Iraku, Syrii i Afganistanu. We wszystkich wymienionych krajach trwają wojny, panują terroryzm, bieda, represje i przemoc — przed tym właśnie uciekają ludzie”.

Grecja

Ciągle przyjeżdżają nowe osoby — wzrasta zapotrzebowanie na pomoc

W sobotę [8 kwietnia] na Samos dotarło 38 osób — dwie z nich pochodzą z Syrii, reszta z Algierii. Jednocześnie zarówno tym osobom, które już dotarły do Grecji, jak i wszystkim, którzy jeszcze są w drodze, potrzebna jest większa pomoc niż dotychczas.

Dzisiaj otrzymaliśmy raport, według którego w Morii na wyspie Lesbos od poniedziałku nie funkcjonuje jednostka wsparcia społecznego i medycznego. W jej zakresie była ocena skali zapotrzebowania i ryzyka poszczególnych uchodźców. Utknął w miejscu także proces rejestracji — zaległości sięgają 150 osób. Międzynarodowi wolontariusze potrzebni są na Rodos w maju i czerwcu. Jeśli chcesz się włączyć i pomóc, skontaktuj się z grupą Oasis Rhodes, adres e-mail: oasis.rhodes@gmail.com

Pomoc potrzebna jest również w szkole numer 5 w Atenach. Poniżej lista potrzeb:

 • Mleko dla dzieci

Warzywa:

 • Ziemniaki, bakłażany — po 30 kg
 • Cebula, szczypior — po 20 kg
 • Czosnek — 5 kg
 • Pomidory, marchew, ogórki — po 15 kg
 • Szpinak, brokuły, kalafior, grzyby — po 10 kg
 • Cytryny — 5 kg
 • Sałata — 40 szt.
 • Rukola — 5 szt.
 • Mięta — 10 szt.
 • Pietruszka — 10 szt.
 • Mięta pieprzowa — 10 szt.

Owoce:

 • Mandarynki, pomarańcze, jabłka, kiwi — każde po 50 kg

Inne produkty (niezbędne):

 • Miotły (całe, wraz z kijami)
 • Mopy
 • Lampy
 • Skarpety

Dostawy są też pilnie potrzebne w obozie Koutsochero, gdzie żyje obecnie 1100 osób, w tym 80 niemowląt i 150 dzieci. Ich zapotrzebowanie to:

 • Mleko dla niemowląt nr 2
 • Pieluchy nr 1–3–4–5–6
 • Nawilżane chusteczki dla dzieci
 • Szampon dla dzieci
 • Kremy na wysypki i odparzenia
 • Płyn lub szampon przeciwko wszom
 • Krem przeciwsłoneczny dla dorosłych i dzieci
 • Wózek dziecięcy
 • Wanna dla niemowląt
 • Klapki — wszystkie rozmiary dla dorosłych i dla dzieci
 • Letnie nakrycia głowy dla dorosłych i dla dzieci

W celu uzyskania szczegółowych informacji należy kontaktować się z: Danai Katerina Vallianou lub Ioannis Liebich, wysyłając im wiadomość na Facebooku.


Informacja od The Mobile Info Team

The Mobile Info Team udziela informacji i porad dla zainteresowanych procedurą łączenia rodzin w Grecji. Procedura łączenia jest skierowana do osób mających status azylanta(-tki), ale jest bardzo skomplikowana i wymaga przygotowania obszernej dokumentacji.

Jeśli chcesz ubiegać się o połączenie członków rodziny w Grecji, skontaktuj się z Greek Asylum Service. Zgodnie z prawem greckim członkowie rodziny, którzy mogą wziąć udział w połączeniu to: mąż/żona, małoletnie dzieci, małoletnie dzieci małżonka(-ki), dzieci dorosłe zależne od rodziców ze względów medycznych.

Więcej informacji na ten i inne tematy można znaleźć na ich stronie na Facebooku.


Macedonia

Bezprawne zatrzymania

4 kwietnia macedoński Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedził Centrum Przyjmowania Cudzoziemców Gazi Baba. W trakcie pobytu urzędnika okazało się, że część osób jest tam przetrzymywana bezprawnie. Osoby te nie zostały zarejestrowane; dokumenty uzasadniające ich przetrzymywanie nie istnieją.

„Chodzi o około pięciu obywateli syryjskich, którzy podróżowali z Serbii w kierunku Grecji przez Macedonię, ale zostali zatrzymani na dworcu kolejowym w Skopje z biletami autobusowymi na trasę do Gevgelii z zamiarem powrotu do Grecji”

— oświadczyło Biuro Rzecznika Praw Człowieka.


Bułgaria

Ludzie dobrowolnie opuszczają Bułgarię

Według oficjalnych źródeł w ciągu ostatniego tygodnia 236 osób opuściło z własnej woli ośrodki dla uchodźców w Bułgarii. Jednocześnie od początku roku 835 osób zostało deportowanych z kraju. Dodatkowe 741 osoby aresztowano z powodu nielegalnego wjazdu na terytorium kraju.


Chorwacja

Uszczelnianie granic

UE wprowadziła nowe rozwiązania z zamiarem uszczelnienia swoich zewnętrznych granic. Począwszy od piątku 7 kwietnia, na granicy Strefy Schengen między Chorwacją a Słowenią wprowadzone zostały ściślejsze kontrole.

Czy to jest Unia Europejska? Fot.: AYS

Wprowadzone środki obejmują kontrolę dokumentów podróży za pomocą czytnika optycznego oraz sprawdzanie tablic rejestracyjnych pojazdów zbliżających się do granicy.


Francja

Otwarcie korytarza humanitarnego pod koniec kwietnia

Długo obiecywany korytarz humanitarny zostanie w końcu otwarty. Datę rozpoczęcia działania korytarza zaplanowano na koniec kwietnia; program ma potrwać 18 miesięcy. Zgodnie z założeniami, z korytarza będą mieli możliwość skorzystać (osoby te otrzymają wizy wjazdowe) uchodźcy przebywający w obozach dla uchodźców w Libanie przy granicy z Syrią. Korytarz będzie otwarty również dla Irakijczyków i Irakijek.

Pięć chrześcijańskich organizacji charytatywnych podpisało porozumienie, w ramach którego, przy współpracy z rządem francuskim, 500 syryjskich i irackich uchodźców i uchodźczyń ma zostać przesiedlonych do Francji w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Celem jest zapewnienie im transportu bezpośrednio, drogą powietrzną, z Libanu do Francji.

Francja jest drugim po Włoszech krajem europejskim, który organizuje taką operację.

W pierwszym etapie program obejmie osoby wytypowane jako najbardziej potrzebujące.


Nikt nie zasługuje na coś takiego!

Tymczasem w Paryżu ludzie nadal śpią na ulicach, a ilość prowizorycznych namiotów nadal rośnie.

„Dzięki pracy niesamowitych wolontariuszy ludzie zwykle mają co jeść i pić, niemniej jednak nikt nie powinien musieć żyć w taki sposób… Większość z młodych mężczyzn doświadczyła straszliwych rzeczy, a teraz mają do czynienia z systemem, który naumyślnie odmawia im ochrony, której potrzebują. Oni tęsknią za domem, za rodziną i przyjaciółmi; zasługują na gościnność i godne traktowanie”.

pisze Sarah Fenby na swoim facebookowym profilu.

Potrzebna pomoc w Dunkierce

Ponad 1500 osób przebywa obecnie w obozie Grande Synthe w Dunkierce. Wolontariusze z organizacji Refugee Community Kitchen dostarczają każdej osobie jeden posiłek dziennie. Z kolei wolontariusze z Care4Calais pomagają ludziom znaleźć drewno na opał tak, aby mogli gotować sami. Aby dalej działać, rozpaczliwie potrzebują wolontariuszy zarówno na długi, jak i krótki okres.

Fot.: Care4Calais.

Aby zaangażować się w pomoc w Dunkierce, należy napisać na clare@care4calais.


Dania

Koniec deportacji osób z grup szczególnie wrażliwych

Dania zaprzestaje odsyłania do Grecji tych osób z grup szczególnie wrażliwych, które już w Grecji zostały objęte ochroną. Powodem zatrzymania deportacji do Grecji są warunki tam panujące: brak zakwaterowania i odpowiednich mechanizmów wsparcia społecznego i ekonomicznego nawet dla osób, którym ochronę przyznano.


Dokładamy starań, aby przekazywać rzetelne informacje z miejsc zdarzeń, korzystając ze współpracy i kładąc nacisk na uczciwość. Jeśli coś, co tu przeczytałeś/łaś wydaje Ci fałszem, daj nam znać!

Jeśli chcesz podzielić się jakąś ważną informacją, skontaktuj się z nami na Facebooku lub napisz wiadomość e-mail na adres: areyousyrious@gmail.com

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.