PRZEGLĄD DNIA AYS, 10.05.2017: Pieniądze przemawiają, ludzie milczą

Więcej informacji na temat eksmisji w Serbii / Wirtualny spacer po obozie dla uchodźców w Syrii / Pozytywne dane i szanse na pomoc w Grecji / Członkowie Parlamentu Europejskiego przerażeni warunkami na Węgrzech / Więcej ofiar we Włoszech / Eksmisja osób zgromadzonych wokół Centrum uchodźców w Paryżu obciąża lokalne systemy wsparcia

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-10-05-2017-money-talks-humans-silenced-452c1f76e18

Źródło zdjęcia: Anonimowy wolontariusz. ❤ Dziękujemy.

TEMAT DNIA: Pieniądze znowu zwyciężają nad ludźmi w Serbii

„Eksmisje” w postaci „siłowego usuwania” uchodźców z baraków w Belgradzie dzisiaj trwały nadal. Zostały udokumentowane w formie filmików przez samych wolontariuszy i uchodźców. Tego ranka wszyscy ci, którzy pozostali w barakach, zostali brutalnie przebudzeni przez firmę, która przyszła, aby rozpylać środek do zwalczania szkodników we wszystkich budynkach. Wiele osób pozostawiło swoje rzeczy wewnątrz i zostały one przesiąknięte pestycydami.

Źródło zdjęcia: Anonimowy wolontariusz. Dziękujemy za Twój wkład!

Choć początkowe obawy związane były z tym, że użyta substancja jest „trucizną”, to wydaje się, że pestycyd został użyty w związku z planami rozbiórki budynków. Cała okolica została przeznaczona pod rozbiórkę, ponieważ teren przeznaczono na realizację bardzo kontrowersyjnego projektu „Belgrade Waterfront”. Zainteresowani są nim inwestorzy finansowi w Belgradzie i całej Serbii ze względu na jego wartość komercyjną i sąsiedztwo historycznej zabudowy na brzegach rzeki Sawy.

Wielu błędnie zakłada, że podejście rządu i systematyczne wykluczanie/wyrzucanie uchodźców poza system jest częścią konkretnego programu skierowanego przeciwko uchodźcom. Prawda jest o wiele bardziej banalna i przez to przerażająca. Rzeczywistość polega na tym, że uchodźcy są jedynie małą przeszkodą na drodze, popieranych przez rząd „inwestycji finansowych” powiązanych ze skorumpowanymi grupami, czy problemami ekonomicznymi.

Pragnienie włączenia uchodźców w system — który wielokrotnie odrzucił wielu z nich, o czym pamiętajmy — wywodzi się jedynie z chęci ochrony reputacji tego systemu i zarządzających nim złodziei.

Chociaż nikt nie może powiedzieć, że baraki zapewniają odpowiednie, czy humanitarne warunki życia dla setek, którzy uznali je za domy. Cała oficjalna narracja o ludziach, którzy zdecydowali się tam być jest absolutnie niewystarczająca w stosunku do bardzo realnych obaw i niepewności uchodźców.

Negowanie: udokumentowanych przypadków osób, którym odmówiono wyjazdu z obozów, ukrywanie doniesień o przemocy i złej dystrybucji żywności w obozach, a także ignorowanie innych doniesień o osobach, które zostały wydalone po przyjęciu do obozu. Urzędnicy rozsiewają całkowitą dezinformację, dlaczego ludzie ci wybrali tę sytuację (baraki) niż pobyt w obozach.

Dodatkowo istnieje wiele informacji o tym, że urzędnicy „łagodzą” swój stosunek do grup, które od miesięcy pomagają uchodźcom w barakach. Podczas gdy wcześniejsze relacje były często obarczone agresją i pogróżkami ze strony policji i innych, włącznie z kontrolami wolontariuszy. Obecnie urzędnicy próbują targować się z wolontariuszami i organizacjami obywatelskimi, kusząc je możliwością dostępu do obozów w zamian za ich wyjazd z tego obszaru. Jeśli to nie zadziała, będą grozić siłą.

Raport wolontariuszy podaje następująco, w liczbach:

4 autobusy wyjechały z Belgradu dzisiaj. [Jeden] z dziećmi do Krnjaca, 3 z dorosłymi (jeden do Sombora, 2 do Sjenica), łącznie około 250 osób. Jednak ludzie, którzy zostali zabrani wcześniej do obozu w Sid/Adasevci, w tym tygodniu już wrócili.

Mieszkający przez długi czas w barakach opublikował następujący film rano po pierwszych eksmisjach.

Wygląda na to, że stworzono nowy sposób „przemielania” uchodźców, polegający na tasowaniu i przewożeniu uchodźców z obozu do obozu, w trakcie której może pojawić się szansa na ucieczkę.

Dla tych, którzy chcą mieć dokładną i osobistą wizję kryzysu uchodźców w Belgradzie, proponujemy uczestnictwo w wydarzeniu „Notatki z niewidzialności”, w którym widzimy wiele kameralnych zdjęć wykonanych z zachowaniem szacunku dla fotografowanych.

TURCJA & SYRIA

Dla tych, którzy mają czas, prezentujemy wirtualny spacer po obozie dla uchodźców w Syrii, w pobliżu granicy tureckiej. Można wyraźnie zauważyć, że obóz ten nie spełnia wystarczających warunków ochrony i wsparcia głęboko straumatyzowanej ludności. Co więcej, obozy dla uchodźców, takie jak ten, nie są wolne od ataków różnych frakcji walczących w wojnie syryjskiej. Film jest udostępniany przez One Nation UK.

Po drugiej stronie, w pobliżu następnej granicy (tureckiej), w prowincji Izmir, niestety nie ma lepszych warunków. Wolontariusze z ReVol opisują rodzinę złożoną z dziesięciu członków żyjącą w Izmirze w prymitywnych warunkach. Starają się o wsparcie dla nich. Czytaj poniżej:

Witajcie przyjaciele, mamy rodzinę potrzebującą naszego wsparcia.
Niedawno przybyli z Syrii. Nadal nie mają identyfikatorów (ID), dlatego nie mogą ubiegać się o inną pomoc. Niektóre dzieci chodzą do szkoły ReVi, niektóre pracują. Matka jest w 8 miesiącu ciąży. Ojciec zbiera śmieci do recyklingu na ulicach.
Przez pierwsze kilka tygodni spali na dywanach, które ojciec znalazł w śmieciach na ulicy. Daliśmy im nowe materace i poduszki. Kuchenkę i trochę jedzenia.
Dom, w którym teraz mieszkają nie jest odpowiedni. Chcielibyśmy pomóc im przenieść się i wspierać ich, dopóki nie otrzymają pomocy od UNWFP.
Przez porównanie wiemy, że 200 USD wystarczy, aby 12 osobowa rodzina miała odpowiednie warunki do życia. Więc każdy mały datek może dużo zmienić. Proszę podarujcie na https://revifamily.org/familyof10
Dziękujemy wszystkim za pomoc!

Są bliscy osiągnięcia swojego celu i wspólnie możemy pomóc im go osiągnąć! ❤

GRECJA

W Grecji potrzebna dodatkowa pomoc i wsparcie wolontariuszy.

Saloniki

Antiracist Initiative of Thessaloniki oraz Social Center / Immigrants’ Place in Thessaloniki, w skrócie „Steki” to miejsce, do którego zgłaszają się imigranci przybywający do Salonik. Inicjatywie grozi zamknięcie — dług za nieopłacone rachunki (głównie za prąd) wynosi prawie 90,000 euro! Mimo tego, zespół nie traci nadziei i próbuje przetrwać, nie przerywając pracy. Jeśli możesz pomóc, wesprzyj Steki choćby najmniejszym datkiem.

Możesz śledzić akcję na YouCaring i na facebook’u Keep Steki Plugged In.

Organizacja InterEuropean Humanitarian Aid poszukuje wolontariuszy do pracy w greckich Salonikach i w Serbii:

Pilnie poszukujemy wolontariuszy, którzy mogliby dołączyć do zespołu w Salonikach w ciągu następnych tygodni.
Wraz z TruckShop i Team Bananas, odpowiadamy za ogromny magazyn, gdzie zajmujemy się dystrybucją rzeczy i organizowaniem pomocy dla obozów w całej okolicy.
Poszukiwani są wolontariusze z prawem jazdy, a umiejętność obsługiwania wózka widłowego byłaby szczególnie mile widziana! Jednak każda pomoc będzie mile widziana
Jesteś zainteresowany? Sprawdź naszą stronę internetową, najważniejsze informacje o wolontariacie znajdziesz pod adresem:
http://www.iha.help/en/help/donating-time/
DODATKOWO: Zaprzyjaźniona organizacja Aktion Weitblick, działająca w Serbii, poszukuje 2–3 wolontariuszy do pomocy przy gotowaniu i dystrybuowaniu posiłków. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, skontaktuj się bezpośrednio z Aktion Weitblick.

Ateny

Drop in the Ocean, organizacja wspierająca uchodźców w Grecji, otwiera świetlicę dla uchodźców oczekujących na relokację do Norwegii. Po otrzymaniu decyzji, wielu uchodźców musi czekać nawet przez dwa miesiące zanim zostaną przeniesieni. W Centrum „Drop-in” zapewni oczekującym na relokację podstawowe informacje o życiu w Norwegii, kurs języka norweskiego i nie tylko!


Kolejny dobry przykład „produktywnej samowystarczalności przez edukację i solidarność”: w Kaparelli, 1,5 godziny drogi od Aten, znajduje się tzw. „Uchodźcza Wioska” — „Refugee Village”. We wspólne działania społeczności angażuje się coraz więcej osób — Syryjczycy, Grecy, ale także Amerykanie, Brytyjczycy, Hiszpanie…

Chcesz zobaczyć jak działamy, pomóc nam w uprawie ziemi i wesprzeć naszą inicjatywę? Śledź nasze działania na naszej stronie (w języku greckim).


W Koutsochero, obozie położonym ok. 20 km od Larisy, miasta w Środkowej Grecji, spośród 1000 mieszkańców, ponad połowę stanowią dzieci. Niestety, infrastruktura obozu nie jest przystosowana do ich potrzeb, niewiele jest też aktywności, w które dzieci mogą się zaangażować. Organizacja InterVolve niedawno rozpoczęła pracę w obozie i ma nadzieję to zmienić — po metamorfozie, „jaskrawożółty kontener” będzie służył za dziecięcą bibliotekę!

Źródło zdjęcia: Intervolve
Razem z nauczycielami mieszkającymi w obozie w przeddzień oficjalnego otwarcia, segregowaliśmy i rozkładaliśmy na półkach książki. Ciekawskie dzieciaki zaglądały do nas i po cichu zajmowały miejsca na kolorowych poduszkach, żeby z zainteresowaniem przeglądać książki. Starsze pomagały sobie nawzajem w uczeniu się nowych słów — szczególnie starsi chłopcy byli zachwyceni, że będą mieli okazję poćwiczyć swój angielski i od razu zabrali się do przepisywania nowych slów do swoich zeszytów.

Bardzo dziękujemy Grupie Kalochori za pomoc w organizacji biblioteki i wolonatriuszce Mandy Gilliam, która wpadła na pomysł, żeby stworzyć takie miejsce w obozie.

Więcej informacji o projekcie i organizowanych zbiórkach książek na facebook’u Intervolve.


WĘGRY

Przedstawiciele drugiej największej politycznej grupy w Parlamencie Europejskim odwiedzili węgierskie ośrodki recepcyjno-detencyjne i byli przerażeni tym, co zobaczyli.

Warunki, w których przebywają osoby oczekujące na przyznanie statusu uchodźcy na Węgrzech, są bardzo kiepskie. W strefie przejściowej Röszke, na granicy z Serbią, kobiety, dzieci i całe rodziny są zamknięte w ciasnych pomieszczeniach i nawet do lekarza muszą udawać się w asyście policji.

Niestety, wolontariusze już dawno alarmowali o realia węgierskich obozów. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że może takie wizyty przekonają parlamentarzystów do podjęcia bardziej rzeczowych działań na rzecz ochrony uchodźców w Europie.

Źródło

WŁOCHY

Alharaz donosi o przykrych zdarzeniach w Ventimiglii:

Podczas próby dostania się do pociągu jadącego do Francji, ucierpiało dwóch mężczyzn: jeden został poważnie poparzony, drugi w wyniku upadku doznał prawdopodobnie urazu głowy i trafił do szpitala.

Źródło zdjęcia: Alharaz

FRANCJA

Wolontariusze i uchodźcy gromadzą się na stacji Porte de la Chapelle po eksmisji:

Wczoraj, po pojawieniu się policji, grupa musiała ponownie się rozejść. Wolontariusze i aktywiści podkreślają, że brutalne eksmisje są bardzo traumatycznym przeżyciem i dodatkowym represjonowaniem tej podatnej na zranienie społeczności. Artykuł podkreśla absurd sytuacji: kiedy miejsce, oficjalnie przeznaczone do zamieszkania przez uchodźców się przepełnia — zamiast je przeorganizować i powiększyć, władze stosują przemoc wobec grupy, która jest „chroniona”. Dokładnie takie zdarzenia sprawiają, że oddolne inicjatywy, działające bez oficjalnego nadzoru państwa, wzmacniają się i rozwijają, szczególnie, gdy mają na celu ochronę potencjalnie silnie narażonych grup. Rząd robi wszystko, aby potępić formowanie się takich grup, a tym samym robi wszystko, żeby zmotywować je do sprawnego działania.

Cały artykuł dostępny jest tutaj: here

Ukazał się szczegółowy raport dotyczący wzrostu odsyłania uchodźców tam i z powrotem pomiędzy Norwegią a Francją.

W Norwegii panują surowe zasady dotyczące przyznawania statusu uchodźcy — tylko 22% Afgańczyków ubiegających się w Norwegii o status uchodźcy zostaje objętych ochroną. Tymczasem we Francji średnio 80% aplikujących Afgańczyków otrzymuje ochronę międzynarodową. Niektórzy spośród tych, których wniosek został odrzucony w Norwegii, udają się do Francji z nadzieją, że tam uda im się uzyskać ochronę. Niestety, zgodnie z postanowieniami Dublin III, Francja musi odesłać ich z powrotem do Norwegii, gdzie bez żadnego prawnego wsparcia mogą być deportowani do Afganistanu w ciągu kilku dni.

W oryginalnym artykule, w języku francuskim, znajduje się link do strony, gdzie można wesprzeć osoby, którym grozi deportacja.


Solidarité migrants Wilson zapewnia wsparcie tym, którzy zostali eksmitowani przez policję.

„Dziś rano zapewniliśmy śniadanie ponad 100 osobom. Wciąż są ludzie, którzy śpią na zewnątrz, albo w nieakceptowalnych warunkach — niepełnoletni, niedawno przybyli lub ci, którzy w czasie eksmisji byli poza budynkiem. Policjanci pilnują, żeby nie utworzono na miejscu nowego obozu i odsyłają ludzi, którzy tu przychodzą. Ale problem nie zniknie jak za dotknięciem magicznej różdżki! Będziemy kontynuować naszą pracę i będziemy tu codziennie rano.”


Solidarithé opublikowało zestaw map - zobacz ich oryginalny post - które mogą być użyteczne dla KAŻDEGO, kto musi spać na ulicy.

Źródło zdjęcia: Solidarithé.
Dążymy do rzetelności w przekazywaniu informacji, opieramy się na współpracy i doceniamy wszelkie informacje zwrotne.
Prosimy o przesyłanie nam Waszych uwag, korekt i innych ważnych wiadomości na adres: areyousyrious@gmail.com lub skontaktowanie się na nami na Facebooku.

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Wiadomości AYS? PL’s story.