PRZEGLĄD DNIA AYS, 11.05.2017: Siły morskie zagrażają uchodźcom i wolontariuszom

Libijska marynarka zagraża załodze Sea Watch i przybywającym imigrantom / Tragiczne warunki życia osób, które utknęły na wyspie Chios; kolejne deportacje / Zniszczone baraki w Belgradzie / Niemcy w obliczu wzrastającej liczby imigrantów z Turcji ubiegających się o azyl / Przerażające raporty z Włoch / Pomoc potrzebna w Calais i Paryżu

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-11-05-2017-naval-force-jeopardizes-volunteers-and-refugees-7fce91d841b0

Zdjęcia z incydentu . Fot.: Sea-Watch Video, Autor: Raoul Kopacka

Temat dnia

„Myślałem, że zatopią nasz statek.” Kapitan Ruben Lampert przeżył chwilę grozy, gdy łódź patrolowa libijskiej marynarki omal nie zderzyła się z łódką organizacji Sea Watch. Kamera monitorująca, która uchwyciła to wydarzenie, pokazuje, jak blisko podpłynął patrol i jak ogromne stanowiło to zagrożenie dla ludzi na pokładzie.

„Podczas operacji powrotnej życie zarówno załogi Sea Watch jak i kilkuset uchodźców zostało wystawione na niebezpieczeństwo — tym samym libijska marynarka dopuściła się złamania zarówno międzynarodowego jak i morskiego prawa […] Ich celem miało być skierowanie łodzi z uchodźcami z wód międzynarodowych z powrotem do Libii,” relacjonował przedstawiciel NGO w swoim oświadczeniu.

„Tym, co szczególnie szokuje jest lekkomyślność i brawura, na którą pozwolono sobie przy wykonywaniu manewru i nielegalnym powrocie do wybrzeży Libii,” mówi kapitan Ruben Lampert.

Dziennikarz Der Standard, który był na pokładzie, kiedy miał miejsce manewr, opisał wydarzenie w opublikowanym w języku niemieckim artykule.

W całym tym zdarzeniu jeszcze bardziej zdumiewa fakt, że działalność libijskiej straży przybrzeżnej jest finansowana przez Unię Europejską.

W ciągu ostatnich tygodni organizacje NGO, takie jak np. Sea-Watch, zostały oskarżone przez Frontex i polityków o współpracę z przemytnikami i wspieranie ich biznesu, zagrażającego życiu ludzi uciekających do Europy. Jednocześnie UE wspiera i finansuje libijską straż przybrzeżną, która dopuszcza się nielegalnego zawracania łodzi z międzynarodowych wód do Libii, a poprzez swoje lekkomyślne działanie stwarza zagrożenie dla życia zarówno wolontariuszy jak i uchodźców.

Z apelem o ratowanie łodzi zwróciła się do Sea-Watch włoska straż przybrzeżnej. „Zastanawiamy się do jakiego stopnia władze europejskie były zaangażowane w tą budzącą tak wiele wątpliwości operację, która miała miejsce w środę. Jeśli Unia Europejska de facto wpłynęła na decyzję Libijskiej Straży Przybrzeżnej o przeprowadzeniu nielegalnej akcji, to byłby to skandal” — mówi dyrektor naczelny Axel Grafmanns w swoim drugim oficjalnym komunikacie. NGO zakłada, iż UE istotnie odegrała rolę w nielegalnej operacji zawrócenia łodzi z uchodźcami i domaga się niezależnego dochodzenia w tej sprawie.

Również załoga Jugend Rettet była w ostatnich dniach świadkiem tragicznych scen. Ze względu na to, że ich własny statek był już pełny, nie byli w stanie uratować więcej ludzi, więc mogli jedynie przyglądać się jak co najmniej pięć łodzi znika w otchłaniach Morza Śródziemnego. „Statki NGO są zmuszone samemu zmagać się z większością morskich akcji ratowniczych. Wciąż nie ma żadnego sygnału z UE, oferującego wsparcie w tej dramatycznej sytuacji.”


Syria

Organizacja Syrian Network for Human Rights opublikowała nowy raport dokumentujący niektóre z najpoważniejszych przypadków naruszeń praw człowieka w trakcie wojny w Syrii w kwietniu 2017:

Raport informujący o liczbie ofiar śmiertelnych wśród cywilów w ostatnim miesiącu („1014 cywilów zabitych w kwietniu 2017”) podkreśla, że reżimy Syrii i Rosji zanotowały najwyższy wskaźnik ofiar wśród cywilów od listopada 2016 roku, kiedy to obydwa państwa zostały uznane winnym śmierci 71% cywilów.

Zobacz pełny raport


Grecja

Wyspy

Według relacji mieszkańca obozu w Vial na wyspie Chios, UNHCR wstrzymało połączenia autobusowe z obozu do miasta, o ile mieszkańcy nie mają umówionych spotkań. Uchodźcy nie mają dostępu do bieżącej wody i otrzymują tylko 90 euro na przeżycie. Sytuacja na wyspie Samos wydaje się podobna: mieszkańcy obozu otrzymują podobno jedynie 4 litry wody na tydzień (!) i coraz częściej borykają się z problemami higienicznymi.

Tymczasem w środę w południe 14 osób deportowano z Chios do Turcji. Podobno przyjęli oni propozycję greckiego rządu i w zamian za oferowane im pieniądze wycofali swoje wnioski wizowe. Pozostałe osoby z Lesbos i Samos zostały przetransportowane na pokładzie samolotu do Adany. Kolejne 35 deportowano z Kos dzisiaj, a na jutro planowane są deportacje z Lesbos.

Jednakże te 14 osób to nie jedyni opuszczający Chios. Niezależny wolontariusz, dobrze orientujący się w sytuacji na miejscu, poinformował, iż Praxis, MdM, Waha, NRC and Save the Children wycofują się z wyspy. NCR twierdzi , że finansowanie z Unii Europejskiej wygasa w lipcu, po tym czasie zostanie nim obciążony grecki rząd. Organizacja jest gotowa zostać dłużej, ale potrzebuje stałego wsparcia finansowego. Według relacji medialnych pracownicy Praksis nie otrzymują wypłaty od trzech miesięcy, a 25 z nich straci pracę na skutek cięcia kosztów.

Po dwóch dniach, kiedy nie odnotowano żadnych nowych łódek przybywających do Lesbos, dziś rano zarejestrowano już 46 osób. W ciągu całego dnia wolontariusze naliczyli łącznie ponad 100 nowoprzybyłych.


Grecja kontynentalna

RTI (Refugee Trauma Initiative) zaprasza wszystkich chętnych do udziału w warsztatach dotyczących kulturowej wrażliwości. Odbędą się one 16 maja, o 17.00 w siedzibie Solidarity Now w Tesalonikach. Celem dwuipółgodzinnego spotkania jest pomoc wolontariuszom w zrozumieniu różnic kulturowych, tak aby mogli oni lepiej stawić czoło wyzwaniom swojej międzykulturowej pracy. Uczestnicy proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Refugee Info Bus przeprowadził warsztaty fotograficzne w różnych grupach na terenie całej Grecji. Rezultaty zostaną wkrótce opublikowane; niewielki wybór niesamowitych zdjęć wykonanych przez uczestników warsztatów można znaleźć na Facebooku.

Proces osób aresztowanych w kwietniu podczas eksmisji ze squatu Albatros ponownie został odroczony i obecnie jest zaplanowany na 15 grudnia 2017 roku.

Podczas gdy dochodzi do nas coraz więcej wiadomości o kolejnych deportacjach, z drugiej strony niektóre indywidualne osoby zostały poinformowane, że po prawie 14 miesiącach oczekiwania w obozie, zostaną przeniesione z Filippiady do Szwecji.


Serbia

Chociaż oficjalnie podano, że eksmisja z baraków w Belgradzie będzie miała miejsce w przeciągu kilku dni, w rzeczywistości okazało się, że władze wolały maksymalnie przyspieszyć cały proces. BelgrAid skarży się, że „mieszkańcy nie otrzymali wystarczająco wcześnie informacji o konieczności opuszczenia terenu.” Większość z nich przewieziono do otwartych terenów na terytorium Serbii. Część wciąż jednak przebywa w stolicy, a o ich przyszłości nic nie wiadomo.

Rząd zagroził, że wszystkie osoby bez stosownych papierów zostaną aresztowane i deportowane. Na pozór wydaje się, że eksmisja przebiegła spokojnie, choć chaotycznie, jednak zaobserwowano również kilka przypadków przemocy — między innymi użycie środku owadobójczego na początku operacji. Niemniej istnieje obawa, że w przyszłości powstaną nowe prowizoryczne obozy, gdyż ludzie otrzymują niewystarczającą pomoc w oficjalnych ośrodkach. Kilka grup ogłosiło, że będą przygotowane, by odpowiednio zareagować na nową sytuację.

Demolowane baraki. Fot. BelgrAid

Osoby, które chcą się teraz przenieść do oficjalnych obozów, mogą skontaktować się z Info Park, aby uzyskać więcej informacji. Ponadto pracownicy Novi Sad Humanitarian Center są chętni do udzielenia pomocy. Refugee. Info reports. Mapę z zaznaczonymi obozami na terenie Serbii można znaleźć tutaj.

Dla tych osób z Belgradu i okolic, które chciałyby podszkolić swoją znajomość języka serbskiego, Refugee Aid Miksalište prowadzi kursy językowe w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek o 17.00.

Belgrad: kurs językowy. Fot. Refugee Aid Miksalište

Niemcy

W 2017 Biuro Federalne do spraw Migracji i Uchodźców (Federal Office for Migration and Refugees (BAMF)) rozpatrzyło jak dotąd ponad 1600 wniosków o azyl, złożonych przez obywateli i obywatelki Turcji. Około 18% zostało rozpatrzone pozytywnie. W zeszłym roku, ilość pozytywnie rozpatrzonych wniosków oscylowała wokół 8%. Większość zgłaszających się to Kurdowie.

Od czasu zamachów w Turcji wnioski o azyl złożyło około 400 osób z paszportem dyplomatycznym lub zieloną kartą, donosi “Die Welt” (via DLF).


Włochy

Sześć do ośmiu łóżek na pokój, brak szafy/garderoby, brak prądu, brak otworów okiennych w suficie, woda na podłodze podczas opadów: oto warunki panujące w centrum absorpcji w San Martino, prowadzonej przez Czerwony Krzyż opisuje Il Secolo XIX. Dawny szpital został otwarty jako tymczasowe schronisko,ludzie przebywają w nim około 6 miesięcy.

Na każdą z 50 osób, Czerwony Krzyż otrzymuje 35 euro dziennie dla schroniska, na wyżywienie i wsparcie. Poinformowana o warunkach panujących w schronisku prefektura, zamierza przeprowadzić kontrolę.

Możliwe są opóźnienia płatności przez Administrację Publiczną nie są dobrym usprawiedliwieniem” komentuje prefektura, “dwa pokoje nie mają okien (Il Secolo XIX opisuje szerzej tę sytuację)”. 10 osób zostanie wysłane do innego centrum. “Wyślemy list do Czerwonego Krzyża z wnioskiem o kontrolę wybrakowanej infrastruktury oraz zagwarantowanie czystej przestrzeni i poprawienie struktury zarządu”

W Rzymie około 120 uchodźców śpi w namiotach na starym parkingu Via Spinelli. Większość z nich to mężczyźni. Kobiety i dzieci mają prawo do spania w centrach, ale tylko w nocy, w dzień muszą opuścić centrum. Miejsce pokazane na obrazkach to nowy Baobab, po ponad 10 eksmisjach. Podczas niektórych eksmisji, rzeczy osobiste części osób, a także namioty, zostały skonfiskowane. Nie ma tam prądu, nie ma toalet. Obecnie zadaniem wolontariuszy jest dostarczanie wody w kanistrach.

Nowy Baobab w Rzymie, Fot.: wolontariusz/ka AYS

France

Help Refugees raportuje gwałtowny przypływ ludzi w Calais i Dunkierce. Tylko w zeszłym tygodniu zaopatrzono 700 osób, w ponad 18 000 artykułów. Koordynowany przez Refugee Youth Service powstaje zespół do spraw ochrony dzieci.

Po eksmisjach w Paryżu na początku tego tygodnia oczekiwane są kolejne osoby przybywające. Prosimy o grube koce, spiwory oraz trampki w rozmiarze 41, 42, 43. jeśli możesz złożyć datek, prosimy o kontakt z calaisdonations@gmail.com lub odwiedzenie ich zbiórki.

Wolontariusze rozdają artykuły w Calais. Fot.: Help Refugees

Także w Paryżu wolontariusze potrzebują pomocy. Część osób ciągle przebywa na ulicy po eksmisjach, i prawdopodobnie, tam pozostaną. Potrzebne są artykuły higieniczne: szampony, żele pod prysznic, mydło, mydło do prania, krem do ciała, maszynki do golenia, krem do golenia, szczoteczki do zębów, pasta do zębów, podpaski, pieluchy, chusteczki. Potrzebne są także spodnie (jeansy) rozmiary od 38 do 46, skarpety, buty sezonowe od 40 do 45, kurtki, paski, bielizna, T-shirty, swetry, koszule, plecaki, torby, śpiwory.

Potrzeba też więcej wolontariuszy do sortowania ubrań dla kobiet i dzieci, w piątki i w soboty, dla ubrań mężczyzn. Prosimy o kontakt smsem na numer 0603027372. Otrzymacie informację i listę pokojów [emergency rooms]. Rozdawanie darów odbędzie się w piątki od 15 do 19 oraz w soboty od 9 do 16.

Eksmisje, Fot.: Care4Calais

Szwecja

Władze zdecydowały o przedłużeniu kontroli granicznych. Decyzja rządu oznacza że kontrole graniczne w Skåne, Västra Götaland i Öresundsbron będą utrzymane tak długo jak ministrowie UE uznają za stosowne. Komisja Europejska zarekomendowała ich przedłużenie na co najmniej sześć miesięcy.

Policja jest krytykowana za swoje działania — lub raczej ich brak — podczas demonstracji w poprzednią niedzielę. Jak mówi jedna z wolontariuszek, policja wezwana z powodu zaczepek ze strony prawicowych ekstremistów, początkowo odmówiła ochrony atakowanym, będącym bez opieki małoletnim. Pyta również dlaczego policja nie była tam od samego początku i dlaczego nikogo nie zatrzymała.

Rzeczniczka Sztokholmskiej policji Kjell Lindgren wyjaśnia, że powodem absencji funkcjonariuszy na początku protestu było założenie, iż potencjalne zagrożenie demonstracji nie wymagało interwencji. Teraz policja analizuje nagrania z demonstracji aby sprawdzić czy popełniono inne przestępstwa niż odpalanie rac.


Informacje ogóle

Według raportów UE, w roku 2016 zarejestrowano ponad 63 tys. nieletnich uchodźców pozbawionych opieki dorosłych. Ponad 50% z nich przybyło z Syrii lub Afganistanu. Jest to o jedną trzecią mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż trzy razy więcej niż średnia z lat poprzednich.

Fundacja “Action on Armed Violence” prowadzi badania na temat typów przemocy jakiej doznali uchodźcy we własnych krajach.

Infografika AOAV, Materiał: Action on Armes Violence

Wolontariusze rozpoczęli zbiórkę funduszy dla Salama Aldeena, założyciela Team Humanity, organizacji zajmującej się pomocą prawną. Został on aresztowany na wyspie Lesbos i oskarżony o przemyt ludzi.


Dążymy do rzetelności w przekazywaniu informacji, opieramy się na współpracy i doceniamy wszelkie informacje zwrotne.
Prosimy o przesyłanie nam Waszych uwag, korekt i innych ważnych wiadomości na adres: areyousyrious@gmail.com lub skontaktowanie się na nami na Facebooku.

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.