PRZEGLĄD DNIA AYS, 11.06.2017: Kolejna tragedia na Morzu Śródziemnym

Policyjna przemoc na węgierskiej granicy / Dystrybucja w Calais mimo policyjnej presji / Młody uchodźca prawdopodobnie zabity w Kabulu po deportacji

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-10-06-2017-another-tragedy-in-the-mediterranean-e82eebcd639b


Łódź płynąca z libijskiego wybrzeża była tak przepełniona, że ludzie zmuszeni byli skorzystać z pontonów ratunkowych (Zdjęcie: Jugend Retter)

MORZE

52 osoby zginęły, wypływając z Libii

La Stampa donosi, że co najmniej 52 osoby zaginęły wczoraj, płynąc na tratwie od Libii do Włoch. Pozostałe osoby na pokładzie zostały ponoć przejęte przez Włoską Straż Przybrzeżną. Reuters odnosi się do apelu UNHCR skierowanego do państw europejskich, by pomogły one Włochom ze zwiększającym się napływem uchodźców. Podczas weekendu uratowanych zostało około 2 500 osób, podczas gdy dziesiątki innych zaginęły na morzu. Jugend Rettet razem z Sea Watch brali udział w akcji ratowania 350 osób. Pojemność dwóch tratw nie była wystarczająca dla wszystkich osób na pokładzie, zmuszając część z nich do skorzystania z pontonów ratunkowych. MSF dodaje, że ich zespół na Morzu Śródziemnym słyszy przerażające doniesienia o torturach, gwałtach i przemocy w Libii.


AFGANISTAN

Młody uchodźca prawdopodobnie zabity po powrocie do Kabulu

Blankspot donosi, że młody Afgańczyk, który został deportowany do Kabulu końcem maja prawdopodobnie zginął w zamachu terrorystycznym. Według jego brata, który wciąż jest w Szwecji, uchodźca zginął podczas pogrzebu w Kabulu, po tym, jak zamachowiec samobójca spowodował trzy wybuchy, zabijając wiele osób.

Podczas gdy Niemcy zaprzestały deportacji do Afganistanu, po niedawnym ataku na dyplomatyczną siedzibę w Kabulu, Szwecja nadal deportuje uchodźców do Afganistanu — donosi The Local.

Czuję, jakbym spadł z nieba. Nie wierzę, że tu jestem

Badaczka z Amnesty International pisząca dla Politico stwierdza, że podczas gdy Anglia i USA ostrzegają swoich obywateli przed podróżą do Afganistanu, argumentując to niebezpieczną sytuacją w tym kraju, zachodnie państwa określają Afganistan jako wystarczająco bezpieczny, by odesłać tam uchodźców szukających azylu. Kobieta zaznacza, że wiele osób, które zmuszono do powrotu, jest „narażonych na niebezpieczeństwo”, a ich odesłanie „było prawdopodobnie naruszeniem międzynarodowego prawa”. Wielu odesłanych uchodźców dorastało w Iranie i nie ma żadnych więzi z krajem, do którego są zmuszeni wrócić. Jeden z uchodźców mówi: „Czuję się jakbym spadł z nieba. Nie wierzę, że tu jestem”, dodając, że nie ma możliwości mieszkania z bliskimi ani środków na samodzielne mieszkanie.


SYRIA

20 000 cywilów przeniesionych z Dary

20 000 mieszkańców zostało przeniesionych, 65 zabitych, tysiące rannych — to skutek ofensywy wojsk reżimu wspartych przez Rosję i Iran — donosi dziennikarz Rami Jarrah. Wczoraj miasto Dara było świadkiem wybuchu 86 bomb, 19 ataków powietrznych i 90 pocisków rakietowych na terenach zamieszkałych przez ludność cywilną.

Tymczasem World Health Organization informuje o epidemii polio, która wybuchła w Deir ez-Zor. W maju i kwietniu miały miejsce dwie akcje szczepionkowe, ale ze względu na problemy z bezpieczeństwem objęto nimi jedynie ograniczony obszar.


GRECJA

Kolejne osoby na Lesbos

Rankiem osiem osób dotarło do północy Lesbos na łódce, a kolejne dziesięć osób przybyło w południe.

UNHCR poszukuje miejsc do zamieszkania na Chios

DW podaje, że UNHCR poszukuje co najmniej 60 mieszkań na Chios, ponieważ od początku roku na wyspę dotarło ponad 800 uchodźców, co stanowi dwa razy większą liczbę w porównaniu z rokiem 2016. Jednakże hotelarze są ostrożni w kwestii wynajmowania pokojów dla uchodźców, gdyż próbują ściągnąć z powrotem turystów na nadchodzący sezon letni.

Sytuacja w Lawrio

Jak donoszą wolontariusze na temat sytuacji w obozie Sounio (Lawrio), jednym z głównych problemów jest kwestia transportu. W tej chwili każde zakupy dla osób przebywających w obozie wymagają 45-minutowego spaceru do miasteczka. Organizacja Earth również poruszyła trwający problem transportu w obozie Sounio podczas niedawnego spotkania prowadzonego przez organizacje pozarządowe działające w tym regionie.

Mieszkania znajdują się w drewnianych przyczepach campingowych, bez klimatyzacji, a w obozie wciąż brakuje wielu artykułów nieżywnościowych, jak np. środki odstraszające węże do zabezpieczenia okolic zabudowy obozu.

Konstrukcje cieniujące w obozie Koutsochero

W związku z rosnącymi temperaturami Timber Project rozpocznie budowę konstrukcji cieniujących w obozie Koutsochero niedaleko Larissy, mających chronić przestrzeń wspólną oraz zacienić przestrzeń wokół biblioteki dla dzieci.


Timber Project

SERBIA

Uchodźcy na siłę przeniesieni z Obrenovac do Preseva


Warunki w Presevie

Wczoraj uchodźcy zostali przetransportowani z miejscowości Obrenovac do Preseva. Policja przybyła o 5:00 rano i poinformowała grupę ludzi, iż muszą opuścić Obrenovac, nie dając żadnych wyjaśnień ani informacji dotyczących procesu selekcji grupy. Ok. 150 osób zostało wziętych z użyciem przemocy i wsadzonych do autobusów. Niektórzy z nich zostali zamknięci w centrach detencyjnych. W Presevie ludzie byli przesłuchani przez pracowników służb migracyjnych, a następnie ulokowani w dużych namiotach.

Niektóre osoby skarżyły się na rozdzielenie ich z rodzinami, które zostały w miejscowości Obrenovac, ale nie było jeszcze możliwości potwierdzenia tych doniesień przez niezależne źródła.


WĘGRY

Przemoc policyjna na granicy

Wolontariusze z Suboticy wysłali nam zdjęcia (prezentowane poniżej) pokazujące osoby, które po raz kolejny próbowały przedostać się na Węgry. W czwartek i piątek dwie grupy — jedna licząca 20 osób, a druga między 15 a 17 członków — zostały zatrzymane przez policję i ciężko pobite. Wszystkie osoby zostały zawrócone do Serbii.
FRANCJA

Dystrybucja trwa dalej mimo nacisków policji

Europe 1 donosi, że w ostatni poniedziałek mieszkańcy Calais rozpoczęli działania podobne do tych prowadzonych przez siły policyjne w celu zapobiegania dystrybucji żywności, argumentując, że „dystrybucja żywności jest zabroniona”. Dystrybucja żywności jest dopuszczona tylko 2 godziny dziennie w jednym miejscu, a uchodźcy mówią, że są stale ścigani i stają przed ciągłym naciskiem ze strony władz.

Mimo zastraszania organizacja Help Refugees zapewnia, że kontynuuje dystrybucję w Calais, przekazując szacunkowo 400–600 osobom aktualnie przebywającym na tym obszarze podstawowe artykuły, jak śpiwory, ubrania, środki higieny.

Grupa The Refugee Community Kitchen natomiast przygotowuje ponad 2000 porcji żywności na dzień, rozdając je w porze lunchu, obiadu, kolacji a nawet w nocy dla tych, którzy poszczą w czasie Ramadanu.


Zdjęcie: Help Refugees

Świerzb w Paryżu

Zgodnie z informacjami 20 minutes ponieważ świerzb zawsze był problemem w Paryżu, MSF mocno angażuje się w problem epidemii w Centrum Uchodźców niedaleko La Chapelle.

Od końca grudnia mobilna klinika MSF-u wykryła 164 przypadki świerzbu, a w ostatnich kilku miesiącach liczba zachorowań wzrosła. Doktor Goudjo mówi, że nie jest możliwe leczenie tej choroby w przypadku, gdy ludzie śpią na ulicach. Dodaje, że jedyna rzecz, którą można zrobić, to podwoić dawkę leków i nakazać chorym przyjmowanie leków co osiem dni.

Wczoraj uchodźcy protestowali w Paryżu, skarżąc się na prześladowania policji oraz brak godnych warunków życia.


Zdjęcie Solidarité migrants Wilson

Dążymy do rzetelności w przekazywaniu informacji, opieramy się na współpracy i doceniamy wszelkie informacje zwrotne.
Prosimy o przesyłanie nam Waszych uwag, korekt i innych ważnych wiadomości na adres: areyousyrious@gmail.com lub skontaktowanie się na nami na Facebooku.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.