PRZEGLĄD DNIA AYS, 11.07.2017: “Obcinanie podstaw solidarności poza oficjalnymi obozami”

Cierpienia ludności cywilnej podczas wyzwolenia w Iraku / Włochy — zmarł młody mężczyzna, ponieważ personel medyczny zignorował jego bóle / Grecja — rosną niepokoje związane z przejmowaniem obozów na wyspach przez państwo / Bułgaria — trudne warunki w Bułgarii pozostawiają otwarte pytania o finanse / Francja — ewakuacja małego obozu na północy / Zapracowany dzień organizacji pozarządowych ratujących życie na Morzu Śródziemnym

Tłumaczenie tekstu opublikowanego przez grupę „Are You Syrious?”, tekst oryginalny: https://medium.com/@AreYouSyrious/ays-daily-digest-11-7-17-cutting-the-legs-of-solidarity-outside-the-official-camps-8fc96c54f9bf

Poranek po pożarze… (Zdj. مهاجر immigrant)

TEMAT DNIA

24-letni mężczyzna z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ibrahim, zmarł z powodu zaniedbania medycznego i zlekceważenia go przez kilku lekarzy i farmaceutów. Major Napoli, południowego miasta we Włoszech, w którym doszło do zdarzenia, powiedział, że jest bardzo prawdopodobne, że ktoś będzie musiał odpowiedzieć za śmierć ofiary.

Jednakże, zespół medyczny wolontariuszy oraz inne źródła mówią o złych praktykach we Włoszech, a także o zaniedbywaniu praw uchodźców w odniesieniu do opieki zdrowotnej, szczególnie w ostatnich tygodniach, gdy liczba nowych przyjezdnych wzrasta.

Włoscy wolontariusze z Progetto20k mówią o dwóch pełnych autobusach, które skierowane zostały prosto do tzw. hotspotu w Taranto z Ventimiglia w ostatnią niedzielę. W związku z rosnącą presją wzdłuż granicy z Francją, coraz więcej ludzi jest zabieranych pociągami i autobusami, odsyłanych z powrotem, a nawet wysyłanych do centrów detencyjnych, skąd są kierowani do deportacji.

Wciąż istnieje presja ze strony urzędników, wzywanie wszystkich młodych ludzi pozostających na ulicach i w innych miejscach na zewnątrz do centrum Czerwonego Krzyża. Pomimo tego, że jest ono prawie wypełnione maksymalnie i przystosowane głównie do życia kobiet, dzieci i mężczyźni są częścią tego oficjalnego planu. Nie można spodziewać się żadnej pobłażliwości ze strony władz dla tych, którzy są poza oficjalnymi środkami CRI, jak mówią będą “odcinać podstawy solidarności poza centrami Czerwonego Krzyża”.


Nowa infografika IOM. (Zdj. Międzynarodowa Organizacja na rzecz Migracji)

GRECJA

Rejestracja na wyspie

Dziś był pierwszy dzień od 30 czerwca, kiedy więcej niż 100 przybywających na wyspy zostało zarejestrowanych.

73 osoby zostały zarejestrowane dziś na Lesbos, 26 na Samos, 73 na innych greckich wyspach na Morzu Egejskim, tym samym łącznie 172 osoby zostały zarejestrowane przez greckich urzędników.

Z innych wiadomości, rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją wzywającą do solidarności z tymi, którzy prowadzą strajk głodowy w Morii. Możesz podpisać ją tu.

Blisko 400 osób dotarło do Lesbos w ciągu pierwszych 10 dni lipca. Podając za danymi Dyrekcji Generalnej Policji Północnego Morza Egejskiego na wyspach zostało zarejestrowanych 9 634 uchodźców i migrantów, którzy zaaplikowali o status uchodźcy, pozostają oni na wyspach: 4145 z nich na Lesbos, 3516 na Chios i 1973 na Samos.

Sytuacja w obozach jest prawdopodobnie zła, szczególnie w Morii, obozie w którym obecnie mieszka ponad 3000 osób. Liczba osób przebywających obecnie w obozie w Morii przekracza możliwości obozu o około 40%.

“Wczoraj wybuchł pożar w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos. Mieszkańcy protestowali przeciwko nędznym warunkom panującym w obozie, gdy wybuchł pożar. Nie zgłoszono żadnych rannych. Znacznie ponad 1000 osób opuściło teraz obóz. Niektórzy zostali umieszczeni w magazynach na wyspie” — Help Refugees.

Wiadomości z terenu wskazują na to, że istnieją zaległości w ocenie wrażliwości zarówno na Chios, jak i na Lesbos, jak również na brak podstawowej opieki zdrowotnej, stwierdził ICR.

Komisja Europejska poinformowała wczoraj, że dodatkowe 6.48 miliona euro zostanie przekazanych na nagłą pomoc w celu poprawy warunków izb przyjęć w centrach akomodacyjnych na greckich wyspach Lesbos (Kara Tepe) i na Chios (Souda).

Rosną obawy w związku z prowadzeniem obozów przez państwo

Jednak pogarszające się warunki życia i zmniejszający się dostęp do podstawowych usług, jak również ogólny brak wyraźnego planu to obawy panujące między organizacjami pozarządowymi, które pracują wspierając uchodźców i osoby ubiegające się o status uchodźcy, z pomocą środków Komisji Europejskiej. To są również powody, dla których siedem największych organizacji pozarządowych wspomagających uchodźców w Grecji wydało wspólne oświadczenie wyrażające obawy dotyczące przekazywania obowiązków w obozach migracyjnych na wyspach greckich rządowi, co ma nastąpić od 1 sierpnia.

“(…) do dziś, nie został opublikowany żaden narodowy plan reagowania, a informacje o tym w jaki sposób będzie wprowadzana transformacja są niepełne. Bez jasnego planu transformacji, przerwy w działaniu na pewno wystąpią i mężczyźni, kobiety oraz dzieci znajdą się w jeszcze większym niebezpieczeństwie, bez zdrowotnej, prawnej i każdej innej opieki oraz bezpieczeństwa, którego potrzebują i do którego mają prawo.
Jakiekolwiek przerwy w działaniu sewisów spowodowane przez nieskoordynowaną transformację mogą wpłynąć na zdrowie i dobre samopoczucie tysięcy dotkniętych już ludzi. Stąd niezwykle istotne jest by nauczyć się z przeszłych lat i uniknąć łatwej do przewidzenia sytuacji humanitarnej.”

ze wspólnego oświadczenia. Przeczytaj o ich żądaniach tu.

Saloniki

Zespół Nurture Project International pilnie poszukuje Koordynatora ds. Karmienia Niemowląt i Małych Dzieci (IYCF) w Salonikach, który zacznie pracę od zaraz i pozostanie na przynajmniej sześć miesięcy.
Wymagane umiejętności: konsultant laktacji, trener karmienia piersią, certyfikowany konsultant karmienia piersią, IBCLC (w Polsce odpowiednik Polskie Towarzystwo Konsultantów i Doradców Laktacyjnych), specjalista żywienia niemowląt. Po więcej szczegółów, warunków i zasad aplikowania, proszę kontaktować się bezpośrednio z NPI: leah@nurtureprojectinternational.org

Magazyn The TruckShop w Salonikach został opróżniony w ciągu ostatniego tygodnia i nie będzie już dłużej prowadzony, zespół nie będzie pracował, ponieważ doszedł do wniosku, że z perspektywy w jakiej zaczęli pracować, sytuacja zmieniła się na lepszą. Dziękują każdemu kto pomógł w koordynacji i transporcie ciuchów z ich magazynów do miejsc, w których były potrzebne.

BUŁGARIA

Gdzie pójdą kolejne pieniądze?

Komisja Europejska powiedziała, że dodali dodatkowe 1.22 miliona euro w ramach nagłej pomocy w celu wsparcia działań UNHCR w Bułgarii “w celu poprawy warunków i ochrony otoczenia ubiegających się o status uchodźcy i uchodźców”. Oznacza to, że Bułgaria otrzymała łącznie 170 milionów euro na nagłą pomocą dla migrantów i zarządzanie granicami — ponad 91 milionów euro, które otrzymała w związku z programem narodowym na lata 2014–2020. Obecnie czekamy na wiadomości i szczegóły dotyczące sytuacji oraz finansowania i działań wymienionych w opisanych projektach przez organizacje.

WŁOCHY

Nowo przybyli

Łącznie przybyło (1 styczeń — 9 lipiec 2017): 84 973

Łącznie przybyło (1 styczeń — 9 lipiec 2016): 77 541

Łącznie przybyło 1 styczeń — 9 lipiec 2017: 1445

Łącznie przybyło 1 styczeń — 9 lipiec 2016 7319

Średnio dziennie przybyło w lipcu 2017 do dziś: 161

Średnio dziennie przybyło w czerwcu 2017: 777

Martwi i zaginieni w 2017 (do 9 lipca) 2174

Wolontariusze (wciąż) potrzebni!

Accoglienza Degna prowadzi społeczną noclegownię wewnątrz budynku w Bolonii, który zamieszkuje 40 uchodźców od początku projektu. Oprócz zakwaterowania, projekt prowadzi również biurko emigranckie, w którym można uzyskać pomoc w sprawach związanych z dokumentami, opieką medyczną i innymi potrzebami związanymi z ich integracją we Włoszech. Jest tam również włoska szkoła, która prowadzi lekcje dla ponad 50 osób.

Potrzebą tego letniego obozu jest odnowienie posiadanej przestrzeni i nowych pokoi, dzięki czemu Accoglienza Degna będzie mogła pomóc i dać dom większej liczbie uchodźców. Zakwaterowanie i jedzenie w tym letnim obozie będzie kosztować tylko 5 euro dziennie i będzie prowadzić rozmowy i warsztaty dotyczące sytuacji uchodźców we Włoszech, która jest bardzo różna od tego, co jest w innych miejscach Europy.

Wolontariusze muszą znać na dobrym poziomie język włoski, angielski lub hiszpański, podczas gdy stolarskie lub hydrauliczne umiejętności są pożądane ale nie niezbędne, dobre nastawienie jest najważniejszą rzeczą!

Więcej informacji możesz znaleźć tu.

FRANCJA

Obóz na północy zdemontowany i ewakuowany

Zdj.: Help Refugees

We wtorek rano obóz uchodźców w Steenvoorde, w pobliżu autostrady A25 został ewakuowany. Prefektura Północna podała w swoim oświadczeniu, że ludzie, którzy tam przebywali zostali przywiezieni przez CAO. 50 dorosłych mężczyzn, 7 kobiet i 8 młodocianych bez opieki pozostawało w prowizorycznym obozie, a teraz zostali “zaproszeni do dołączenia do centrów” (dorośli), podczas gdy młodociani zostali zabrani pod opiekę recepcji i regionalnego departamentu Pas — de — Calais, w ramach ochrony dzieci, według prefektury.

Pierwszy demontaż tego małego obozu umiejscowionego przy stacji serwisowej, gdzie uchodźcy próbowali dostać się do ciężarówek, miał miejsce w czerwcu 2016 roku, solidarni wolontariusze wykazują.

Ciekawe, że dokładnie rok później, znajdujemy się dokładnie w tej samej sytuacji. Powinniśmy raczej poszukać innego rozwiązania.

— Damien Defrance, Terre d’errance

HOLANDIA

W Amsterdamie ma miejsce strajk głodowy, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem Syryjczyków w Libanie.

MORZE

“Z uwagi na wiele technicznych problemów musieliśmy zakończyć naszą misję z the Sea-Watch 2. Nasi przyjaciele ProActiva OpenArms dostarczyli nas bezpiecznie z powrotem na Maltę.

Dziś rano otrzymaliśmy wiadomość, że wszystkie statki organizacji pozarządowych w SAR zone są zaangażowane w trwające operacje.” Sea Watch

Hiszpanie krytykują decyzje i działania ich Ministra spraw wewnętrznych. Fotoreporter opowiada o swoich doświadczeniach z morza i przemyśleniach na temat polityki odnośnie ratowania życia na Morzu Śródziemnym w tym wywiadzie


IRAK

Ludność cywilna cierpi w Mosulu

Wyzwolenie Mosulu z rąk ISIS przyszło z okropnymi kosztami dla jego mieszkańców — rodziny zmuszone zostały do opuszczenia Mosulu, ISIS używa ich jako żywych tarcz, podczas gdy irackie siły i koalicja pod dowództwem USA używała nieprecyzyjnej, wybuchowej broni, która zabiła tysiące.

W samym Mosulu, 790 000 zostało przesiedlonych z powodu walk, a teraz brakuje im żywności, wody, leków i podstawowego schronienia. Tysiące mężczyzn i chłopców uciekających z terytorium trzymanego w rękach ISIS podlega arbitralnemu aresztowaniu, wymuszonym zaginięciu i pozasądowym zabójstwom , i jest jasne, że droga do pojednania w Iraku będzie długa.


Dążymy do rzetelności w przekazywaniu informacji, opieramy się na współpracy i doceniamy wszelkie informacje zwrotne.
Prosimy o przesyłanie nam Waszych uwag, korekt i innych ważnych wiadomości na adres: areyousyrious@gmail.com lub skontaktowanie się z nami na Facebooku.

____________________________________________

Pracę nad tłumaczeniami koordynuje inicjatywa „Witajcie w Krakowie”. Jeśli i Ty chcesz dołączyć do naszego sztabu tłumaczy i korektorów bądź włączyć się w inne nasze działania, skontaktuj się z nami!

FB: https://www.facebook.com/WelcomeKrakow/

e-mail: welcometokrakow@riseup.net

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.